Domů Ostatní Rybářské komentáře DISKUZE: Je nebo není lov ryb 24 hodin zločin?

DISKUZE: Je nebo není lov ryb 24 hodin zločin?

- Reklama -

Kaprařina je v České republice obrovským fenoménem. Rybáři jen za vybavení na kapry utratí v České republice obrovské peníze. A jak se kaprařina neustále vyvíjí dopředu, tak roste tlak i na změnu rybářských pravidel. Ta jsou z pohledu některých kaprařů zaostalá. Někteří rybáři opakovaně vyzývají k uvolnění omezení, která například znemožňují lov ryb v noci. Jenže! Jejich prosby byly vyslyšeny jen někde. Proč tomu tak je? O tom můžeme teď diskutovat.

Hned na úvod chci říct jednu věc. Jako rybář plně respektuji platná rybářská pravidla. Takže, pokud na vodách platí omezená doba lovu, respektuji ji. A ten, kdo ne, by měl jednoduše přijít o „papíry“. Ano, můžete tvrdit, že je to buzerace ze strany ČRS. Ovšem v tom momentě, kdy jsme si všichni koupili povolenky k lovu, jsme se také zavázali k tomu, že budeme tato pravidla dodržovat. Ten, kdo tato pravidla dodržovat nechce, musí počítat s následky, anebo si povolenku nekoupí a pojede na soukromý revír. Tak to prostě je. Ale pojďme k tématu…

night-fishing-is-not-a-crime

 

Argument č. 1: Nepořádek

Ohledně 24 hodinového lovu jsem mluvil s řadou hospodářů jednotlivých organizací. Velkým problémem je, že vod, kde se smí lovit 24 hodin denně, není moc. A pokud na jednom revíru takovou „akci“ spustí, okamžitě dojde k tomu, že se na břeh tohoto revíru sjede „celá republika“. Co následuje? Chaos, kravál, nepořádek. Tedy věci, které místním moc nevoní. A není se čemu divit. Rybáři nerespektují zákazová značení na soukromé pozemky, staví rozlehlá stanová města a zanechávají po sobě nechutný nepořádek. Ten, kdo s tímto tvrzením nesouhlasí, by měl otevřít oči. Rybáři totiž dělají u vody neuvěřitelný binec.

Jasně, dostáváme se k jinému tématu, ale právě v něm leží kámen úrazu – k bivakování. Právě bivakování a stavění stanových měst nese spoustu negativ. Haldy nepořádku, které zůstávají po rybářích, někde vypadají jako Himaláje. Jenže! Tyto odpadky musí někdo uklidit. Povětšinou je uklízí okolní obce. Jenže! Právě toto uklízení je enormně nákladné. Jedná se totiž o vlečky bince, které rybáři po sobě nechávají. A koho by tohle uklízení bavilo donekonečna?

Příklad z praxe: Není tomu zase tak dávno, co jsem se bavil s jedním hospodářem. Na „jeho“ revíru se kdysi uvažovalo o tom, že se na určeném úseku povolí 24 hodinový lov. Vše začalo nenápadně. První rok se na revíru povolilo zavážení nástrah a návnad, aby se zjistilo, jak se budou rybáři chovat. Ale! Právě toto „kladné rozhodnutí“ přilákalo rybáře z celého kraje, protože náhle byli velcí kapři na dosah. Kdekdo by si pomyslel, že si budou rybáři této „vymoženosti“ vážit, ale bylo tomu přesně naopak. Znova se vracíme k tomu tématu – kravál, binec a neustálé porušování pravidel. Jak to dopadlo? V následujícím roce se zavážení návnad a nástrah zakázalo, a v tom dalším došlo i k zákazu bivakování. A teď to hlavní! Neuběhla ani sezóna a už jsou vidět první výsledky – klid, čisto a minimum vážných prohřešku proti rybářským pravidlům.

Osobně s tímto argumentem proti nepovolení 24 hodinového lovu souhlasím. Rybáři se jednoduše neumějí chovat. A nedivím se ani obcím. On to asi každý nevidí, ale některé obecní úřady vynakládají desítky nebo stovky tisíc korun za úklid po nepořádných rybářích. A právě z tohoto pohledu soudím, že bude více vod, kde se bivakovaní zakáže. A to pochopitelně značně znemožní i 24 hodinový lov, kdy drtivá většina rybářů u vody i spí…

 

Argument č. 2: Masakr ryb a pytláctví

S tímto argumentem nesouhlasím. Proč? Ten, kdo bude chtít masakrovat kapry ve velkém, k tomu nepotřebuje roušku noci. Proč by potřeboval? Tento nešvar se děje i teď a to se na většině revírů nesmí lovit nonstop. Zhoršení situace bych tedy neočekával. To samé platí i o pytlácích. Například při rozhovorech s porybnými jsem zjistil, že k pytláctví nejčastěji dochází brzo ráno nebo dopoledne, kdy jsou všichni v práci. V noci se pytláci činí méně (tím netvrdím, že se v noci nepytlačí).

A ještě k tomu masakru kaprů. Jak už jsem psal výše, děje se to i přes den. Nemyslím si, že by to bylo v noci horší. Ono, problém odnášení velkého počtu kaprů a jejich nezapisování tkví jinde – v kempech nebo chatových oblastech. Ano, právě v kempech a v chatových oblastech mají lidé možnost rybu zabít a odnést ji do stanu, karavanu nebo chaty. A přitom úlovek nezapíšou. Ovšem tohle jednoduše uhlídat nejde. To by musel porybný stát na onom místě celou dobu. Takže argument ohledně pytláctví a velkého odnášení ryb, které rybáři nezapisují, bych s lovem nonstop moc nespojoval…

 

Argument č. 3: Odvážení kapitálních ryb

Odnášení velkých ryb je obrovským problémem, který trápí naše revíry. Jenže jak proti němu bojovat? To nevím. Je to podobné jako s tím masakrování násaďáků. Ten, kdo to dělat chce, to dělat bude. Porybným pomůže jen náhoda, anebo rybář, který se nebojí ozvat a dá vědět. Jenže takových je málo.

Pamatuji si, kdy jsem pro magazín InRybar.cz dělal rozhovor s předsedou Středočeského ČRS panem Dušanem Hýbnerem. Tehdy mi řekl: „Přiznejme si, že i když vyhlásíme ochranu trofejních ryb, tak přesto mizí. Příkladem je nedávná zkušenost z našeho revíru Božkov, kde ona ochrana platí. Při revizi obsádky se zjistilo, že polovina nasazených kaprů nad 12 kilogramů byla, i přes zvýšený dozor, ukradena“.

Co k tomu více říct? Asi nic.

 

Závěrem

Pokud se na problematiku 24 hodinového lovu podívám sám, tak mně osobně nejvíce vadí to, že s tímto lovem je spojeno bivakování. A i když se to mnohým nelíbí, osobně jsem rád za ty případy, kde došlo k jeho zákazu. Vedou mě k tomu osobní zkušenosti – zažil jsem obrovské spouště nepořádku, které rybáři po sobě zanechávali. A pak přišlo řešení ze strany obcí, bivakování se zakázalo, a rázem je klid. Ano, nedělají to všichni, ale jak už jsem řekl milionkrát – rybáři jsou z pohledu obcí v „jednom pytli“.

Ano. Rybařina se vyvíjí. Moderní vybavení se spoustou nových znalostí žene toto odvětví bleskurychle dopředu. Jenže! Osobně mi připadá, že se nevyvíjí myšlení rybářů. Neumíme se u vody chovat, k rybám se nechováme hezky, a hlavně – sami nejsme pro změnu ochotni nic udělat. Rybářů, kteří tu chuť mají, je málo. Příkladem je akce „Výzva 2016“. Osobně jsem zvědav na letošní sezónu členských schůzí – teď máme jako rybáři šanci něco změnit, ten tlak na vedení samotného ČRS je obrovský. Ale myslím, že vím, jak to dopadne – většina bude jenom tupě přihlížet přes obrazovky svých zařízení. Jenže s takovou se nikam nedostaneme…

Autor: Viktor Krus

Ilustrace: Zuzana Staňková

- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

16 KOMENTÁŘE

 1. nevím jastli je zločin chytat 24hodin denně,ale pokud vím tak každý rybář si kupuje celoroční povolenku a rok má zhruba 365dní a to je zhruba 8760hodin a ted at si každý spočítá kolik hodin může chytat na svazavé vodě podle rybářského řádu ten vísledek asi každého překvapí kolik hodin platí aniž by mohl bít u vody kvůli denní době lovu.

  • Ja. Osobne si na kazdou vypravu beru pytel na odpatky ktery si take pokazdy odvezu sebou pravidla respektuji kazda ryba de na podlozku a obcas mi mrzi ze musim ve 12.00 vytahnout pruty z meho pohledu by meli vymyslet aby pro ty vzorny rybare bylo loveni nonstop umozneno mockrat se k vode nedostanu tak bych to uvital ovsem taky sem rad obcas ze musim vytahnout pruty a du spat ale osobne bych to uvital z druhe strany je pravda ze nekteri rybari sou prasata a kolikrat po nich zbiram i nedopalky od cigeret .

 2. Každý rok v létě trávím tři týdny na svém oblíbeném místě na nechranické přehradě.Jako každý rok dřív než jsem cokoli udělal jsem dvě hodiny uklízel toto místo a odvezl pytel odpadků do nedaleké obce do kontejneru.Poté postavil dva stany zprovoznil chemickou toaletu a až poté pozdě k večeru teprve začal s vybalováním a přípravě rybářského náčiní.Po tomto všem jsem byl rád že zapadnu do spacáku a oddychnu si a ráno vstanu a začneme rybařit pěkně s teploučkou kávou na stolku.Za ty tři týdny jsem viděl spoustu nehorázných věci které se dějí u vody a ne za vše můžou rybáři.Přesto že léto letos nebylo vážně nic moc tak několikrát přijeli koupači a co po nich u vody zůstalo (hrůza spousty odpadku pet lahví a lahví od alkoholu).Rybáři přijeli a převážně se zdrželi týden a byl po nich pořádek to se ovšem nedá říct o těch kteří přijeli na 24 či 48 hodin po těch vážně něco zbylo ale ještě horší byli ti co přijeli jen na pár hodin a po setmění mizely to jsem se nestačil ráno divit co vše stihli vy chlastat a sežrat.A je to vážně znát kdo a jak to s rybařením a přírodou myslí dobře.Nejsem rasista ale nejvíce mě vytočil jeden rybář černé kůže i s rodinou přijeli dopoledne tři děti koupání děsný řev jak ze stran dětí tak dospělých šikovná manželka ale co po nich zbylo děs a to odjeli večer po osmé hodině.Pět petlahvý šest plechovek od konzerv spousta odpadků od čokolád a mls not.šest plechovek od piva a dvě lahve od rumu vážně nevím kdo řídil když toho tolik vy chlastali.A všechno to vím přesně poněvadž místo bylo kousek od nás a další den jsme to všechno se synem uklidily.Zrovna přišel porybný a tak nás pochválil ale nemuselo to přeci tak být kdyby si své odpadky každý sám odvezl mají tašku na to aby to dovezli tak poté mohou do té tašky zase nacpat odpadky.My vždy když jsme jeli nakoupit jsme si odváželi pytel s odpadky a to bylo nejméně dvakrát v týdnu.Když jsme po třech týdnech sbalili vše naložily tak jsme si místo po sobě prošly a nezbyl po nás ani provázek kterým jsme měli uvázaný slunečník aby ho vítr nevzal a přes to že jsem vášniví kuřák tak na místě nezbyl ani nedopalek používám i takhle v přírodě popelník zbylo po nás jen vyznačené místo kde stáli stany a to dneska už je určitě opět zarostlé travou.Za celé tři týdny jsem jel 24 h denně asi tak desetkrát a můžu říct že v noci to se záběry nebylo moc slavné.Rybaříme s manželkou už roky a už nějaký ten rok i se synem ovšem manželka už neměla pár let povolenku tak dělá jen pomocný personál s podběrákem a podložkou pod rybu.Jsem už pár let v plném invalidním důchodu a tak peněz není dostatek aby jsme mohly zaplatit tři povolenky tak manželce platíme aspoň členské aby nepropadly papíry a snad to bude zas někdy lepší.Tímto chci poukázat na to že za všechen bordel u vody nemůžou jen rybáři a ti kteří přijedou na delší dobu si nebudou pod sebou vystýlat odpadky.Přeci je jasně uvedeno že pokud přijde porybný a spatří nepořádek je v jeho kompetenci zabavit povolenku.A že jsme ho tam měli několikrát za týden a vždy vše v pořádku aspoň u nás.Také se mi moc nelíbylo že někteří rybáři si nemůžou donést věci deset metrů k vodě ale zajížděli a parkovali v zátopove zoně porybný je za to karal přesto to s nima ani nehlo.Mám strach že jednou dojde někomu trpělivost a zakáže bivak i na této přehradě a nebudu mít kam jezdit přes to že už na stejné místo jezdím 25 let tenkrát to nebylo tak rozšířené a tak jsme tam byli většinou sami a když jednou v noci přijelo auto z něj vyskákalo sedm policajtů v kuklách málem sem se podělal strachy.A to tenkrát nebylo žádné rybaření 24h tak přišly po půl noci na pytláky už tenkrát nás tam tolerovaly a psal se rok 1991.Kdybychom nemohly na své místo a měli si platit kemp kde je ovšem hlava na hlavě na to by jsme prostě finance dohromady už nedali toto je jediná dovolená kterou si můžeme dovolit.Jsem se nějak rozepsal přeji všem pěkné úlovky a pořádek u vody petru zdar.

 3. Slezská Harta – než se zavedlo 24 h. a lodě i do zátok byla to nádherná voda, krásné ryby, čisto v okolí, klid. Dnes diskotéka spojená s „rybařením“, táboráky, kácení zdravých stromů, auta až u vody a neuvěřitelný bordel, viděl jsem asi 10 hlav a vnitřností z candátů cca 30-40 cm na jedné hromadě, malého kapra tahal po břehu a pak ho skopl do vody. Kde je 24 hod. tam jezdí minimum opravdových rybářů. Proto tam v červenci a srpnu už vůbec nejezdím. Zakázal bych 24 h. i lodě do zátok, vrátil hájení bílé ryby na jaře i na podzim, vše se podřídilo penězům o ryby a přírodu už vůbec nejde.

 4. Ty vole co to je za názory? Je sice hezký, že si pane Michale berete pytel na odpadky, ale jak asi budou rozlišovat vzorný rybáře s těma nepořádnýma to fakt nevim! Já taky nejsem bordelář a rád chytam přes noc, protože ty ryby jdou prostě nejvíc. O příspěvku pana Luboše nebudu ani psát.
  S tim bordelem naprosto souhlasim, všude je ho víc než dost, ale nesmysl, kterej nemůžu pochopit je to, že večer rybáři bordel dělají a přes den ne? Když to bude prase tak bude prase jak přes den, tak přes noc a že zakážou noční chytání, tak tím to rozhodně neeliminují. Zkrátka naše zákony nemají logiku.
  Mě spíš ale víc sere, že dáváme nehorázný prachy za povolenky a ryb.lístky a pak příjdeš k vodě kde sedí 5 zasranejch Ukrajinců a jedou každej na čtyři pruty o nepořádku ani nemluvě a nikdo s tim nic nedělá,protože páni z ryb. stráže se jich bojí. A nebudu mluvit o tom, že ryb ve svazovkách ubývá, protože se tři prdele ryb se vypytlačí a násadba žádná! Místo toho nás buzerujou, že zapomeneš proškrtnout kolonku s předchozího chytání, nebo že jsem od prutu deset metrů a nemůžu neprodleně manipulovat s prutem a za to jsou schopni sebrat papíry. Ať jdou do prdele! Já jdu k vodě chytat ryby pokud možno trofejní a né si nenechat stáhnout prut do vody. Jo odejdu od prutu,ale mam příposlech a jakmile to zahlásí letim k prutu i klidně s neutřenou prdelí.
  Kdyby radši trestali ty šmejdy pytláky. Většinou Rusáci, Ukrajinci)
  No soukromých revírů přibývá a vyjde to daleko levněji, věřim, že spousta rybářů se na svazovky vysere a jednou za čas radši zajedou na soukromej rybník, kde tu rybu vytáhnou a budou moc chytat klidně 72h v kuse.
  Omlouvám se za vulgárnosti, ale ono to jinak nejde, protože, když si na tyhle debilní zákony a přístup ryb. stráže vzpomenu, tak jsem nasranej!

  • Presne tak,to my z duse hovoris a to som zo slovenska a tam sme na tom lepsie ale uz aj unas sa bliska na horsie casy(ale dufam ze nie),to vam cechom nezavidim,chcel som ist chytat na labe ale jakmyle som sa dozvedel ze nemate 24 tak som sa nato vykaslal,no co uz,su zle casy,prajem vam i nam aby sa podmienky zlepsili,pre nas poctivych a nadsenych rybarov….

 5. Na pár blbců,co nechají po sobě bordel trpí většina slušných rybářů.Na druhou stranu tyto argumenty nemohu brát v potaz,pokud-li to přirovnám k silničnímu provozu,tam si člověk udělá řidičák a jezdí.Proč tady není omezení ? Blb se najde všude jako na silnici ( berte v potaz nehody ) tak u vody.Těchto argumentů je mnohem více.Proč v okolních státech to jde,jako třeba na Slovensku a tady ne ???? Za další si spočítejte cenu povolenky krát cca : půl milionu rybářů a je to cifra na omdlení ! A co se dělá pro rybáře ? Celkem hov….o,jen se to stěžuje,viz Hněvkovická přehrada.Kam koliv chceš zajet,tak pouze přes zákaz vjezdu !!!! Je to bohužel super,jen tak dál !!!

 6. s rybařinou jsem začal jako žáček v r.1960 a rybařím stále. U vody si vždy po sobě uklidím před odjezdem. Je mi 70 let a rád bych se dočkal doby kdy bude všade povolena čtyřiaedvacítka jako důkaz toho že skončila doba zkostnatelnosti funkcionářů ČRS.
  Pokud by byla povolena všade nehromadili by se rybáři na několika málo revírech kde je to povoleno. Chce to prostě více svobody a ne držet trend jako za rudokožců.

 7. To jsou trapný argumenty. Pytlák půjde chytat v noci i tak. Může masakrovat ryby a dělat bordel se dá i přes den. To že jsou některý rybáři prasata neznamená že by se nemělo dát chytat přes noc. Je doba moderních způsobů rybolovu a pravidla jsou jak za komoušů. A že svazu jsou slyšet jen výmluvy.

 8. Jsem jasně pro zrušení denní doby lovu. Rybářům se nedivim že nechají klacky přes noc ve vodě. Jsme tady 100 let za opicema. Proč by si slušný sportovní rybář nemohl koupit nonstop povolenku s chyť a pusť? Nechápu, ryby si neberu, klidně si priplatim ale když už se jednou za čas dostanu k vodě chci si zachytal. Vycházet zarite komunisty z vedení CRS a jít s dobou

 9. Já bych to povolil. První rok by to byl masakr, protože by bylo něco nového tak by si nebylo kde sednout ale kdyby někteří nedály takový bordel a hluk jenže na to to nemá vliv to se děje i tedka za současných pravidel, jenže ten bordel je opravdu někde fakt neskutečnej kord dyt sleze listí to všechno vyleze nechápu lidi který si po sobe neuměj vykydat ten hnůj doma v obyváku u televize by si ho neudali

 10. Myslím si že 24 hodin lov není problém ani bivakování . Zrovna na slezké hartě … jezdíme tam s přítelkyní . Jezdíme ze strany kde jde dojet autem skoro k vodě za mírný poplatek výměnou je poskytnutí údajů úřadu značka jmeno bydliště . pokud by byl zaveden 24 hodin lov proč nezajistit dojezd autem na rozumnou vzdálenost za poplatek řekněme 300,- měsíčně ? úřad bude vědět kdo tam jezdí a policie tam bude ráda kontrolovat povolení k vjezdu a samo pokutovat ty kdo je mít nebudou . stačí jedna kontrola denně a ví kdo je a není u vody a pokom zůstal bordel . Je to o schopnosti a většinou neschopnosti úřadů proč přemýšlet jak vylepšit obecní rozpočet když je lepší dát zákaz a hotovo . všichni hledáme řešení a úředníci prostě jen zakážou a mají klid. A pytláctví ? ano proč se budu honit a namáhat zjištovat kdo ryby píše a kdo ne ? omezují zakazují a zdražují tak hold at si to uhlídají můžu k vodě na pár hodin měsíčně a popravdě díky tomu kašlu i nato kdyby porybného těsně vedle mlátili nebo topily . pokud to udělají rychle a pak zas můžu v klidu chytat ..je mi to jedno nic ztoho nemám a oni pokud znás nic nemají taky nic nedělají .at jim dá omezezení doby pytláctví . Já si chci odpočinout . jo jiná by byla pokud bych měl v soupisu revírů čísla na obecní strážníky pak stačí poslat sms a at se kluci starají . prostě porybný verzus rybář …jsou slušní těm nabídnu kafe a pokecáme . a jsou důležití pitomci stěma nestrácím svůj drahocený a placený čas na rybách . a jestli začnou omezovat víc no tak začnem chodit na soukromé revíry vyjde to levněji a at si svazové vody nechají pro ty co jim je vyberou a porybné dojebou a že jich přibývá to je jasné

 11. Než se mastit se scháněním povolenky a přemýšlet na tom jakej revír co a jak tak chytám bez ní.kdyby nebyla taková buzerace a papírování tak si jí udělám ale takhle?řeky jsou přírody,ryby taky tak proč platit peníze nějakým buzerantům co se ani o vodu nestarají.a pokud by mi někdo z řad rybářské stráže otravoval,tak mu rovnou dám na hubu.a o tom to je.

  • Proč si dělat řidičák,když na něj auto nezdí viď,proč platit za zboží,když ho mohu ukrást.Jediný kdo potřebuje přes hubu jsi TY a k tomu pěkný flastr !!!

 12. Celorepubliková databáze členů s evidencí přestupků,profi RS v dostatečném počtu dle rozlohy revíru.To je lék na pytláky,bordeláře a podobnou havěť.Prostě jsme národ dementů a je potřeba na nás bič,jinak se chovat slušně nebudeme,myšleno jako celek,nikoliv jako jednotlici. Na povolení 24 hod. lovu je potřeba sjednocení rybářů napříč lovným spektrem.Podpořte zavedení min. míry nástražní rybičky,podpořte pstruhové revíry v zarybňovacích plánech,pomozte zlikvidovat nepůvodní druhy ryb a naopak se zasaďte o návrat těch původních i když je cíleně nechytáte a přestanete být lhostejní i vy ,ostatním lovícím jinou technikou než vy ,se svými požadavky.Takhle si hrajeme pouze na svém písku a naše síla je roztříštěná.Choďte na členské schůze a poslouchejte co chtějí i druzí.Jen tak budeme schopni porazit tu zkostnatělou struktůru.

 13. Ať si lidi loví klidně 24 hodin, ale ať to dělají jen tam kde můžou a jen v malých skupinách. Ony mi všechny rybářské hromadné akce přijdou dost děsivé. Pořádná rybařina to stejně není a pak už jde spíš o to se hlavně pobavit a na ryby se nebere ohled.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -