Domů Ostatní Rybářské komentáře KOMENTÁŘ: Středočeský svaz nechce dávat dětem povolenky zdarma. A to je chyba!

KOMENTÁŘ: Středočeský svaz nechce dávat dětem povolenky zdarma. A to je chyba!

- Reklama -

Už několik let po sobě má křivka zobrazující celkový počet členů ČRS klesající tendenci. Pravda, stále na tom nejsme tak kriticky jako na začátku 90. let, přesto tento negativní trend o něčem vypovídá. A navíc, je zřejmé, že jen tak neskončí. Trápí tento fakt ale vůbec někoho?

Zřejmě ano. Není tomu totiž tak dávno, co se i na našem magazínu objevila zpráva, že se Západočeský územní svaz rozhodl rozdávat dětem od 6 do 15 let povolenky na 1 rok zdarma. Na první pohled tento krok vypadá velice slibně. A o to více, když přidáme tvrzení západočeských rybářů, kteří hlásí obrovský zájem – v době, kdy jsme o této akci psali, se přihlásilo už 3 tisíce dětí.

CRSRybářům ze západu Čech se tak podařil velký úspěch. Dostat děti z přetechnizovaného světa do přírody není nijak jednoduché. Navíc, pokud se alespoň u některých dětí podaří vzbudit zájem o přírodu, vodu a ryby, pak je ten úspěch ještě větší. Důvod je jasný – základna mladých rybářů se totiž taky rok od roku smršťuje. Tomu ale může být konec. Těmito způsoby můžeme do rybářských řad dostat mladé lidi, kteří jednou převezmou štafetu po starších generacích. Proto je tak potřebujeme! Jenže i tento na první pohled chvályhodný krok se potkal s kritikou.…

 

Ničeho si neváží…

kaprO tématu povolenek pro děti zdarma se zabýval například i denik.cz, ve kterém padlo několik argumentů z řad rybářských funkcionářů. K prvním „argumentům“ patří například oblíbené tvrzení skeptických stařešinů – děti si jednoduše nebudou povolenek zdarma vážit! Prostě to tak je a hotovo! Tyto na předsudcích založené jedovaté sliny nelze ani za argument považovat.

Mnohem konstruktivnějším argumentem proti povolenkám zdarma je obava jihočeských rybářů – dobrosrdečnosti rybářských organizací by mohli zneužít otcové obdařených dětí. Ti by tak u vody mohli lovit hned na 4 udice. Pokud ale tuto obavu řekne předseda jisté rybářské organizace, pak je otázkou, jestli na jejich revírech funguje rybářská stráž. Jestli by totiž porybný narazil na dospělého rybáře se 4 pruty, pak není co řešit. Jinak, tento „model“ může rybář využít i při lovu se svou ženou, přítelkyní, maminkou, babičkou… Prostě, kdo chce podvádět, podvádět bude. Ale malé děti by rozhodně na toto neměly doplácet!

 

Nejhlasitější kritik: Středočeský územní svaz

kaprVelice obsáhlé tvrzení, proč dětem nedávat povolenky zdarma, se objevilo na oficiálních stránkách Středočeského územního svazu. Podle tamního předsedy Dušana Hýbnera je klíčové, aby se rybáři chovali jako řádní hospodáři. Územní svaz ze středu Čech spočítal, že by jej akce s povolenkami pro děti zdarma stála 200 až 300 tisíc korun. To, jak k těmto číslům dospěli, svaz neuvádí, ale jednoznačně říká, že to je pro něj nákladné.

„Je to obrovská suma a vzhledem k tomu, že přínos takové investice není vůbec jistý, neboť žádné relevantní informace o zvýšeném zájmu dětí s ohledem na povolenku zdarma neexistují, je pro nás neakceptovatelná,“ říká na stránkách středočeského svazu předseda Dušan Hýbner.

Pokud středočeští rybáři odhadují náklady na 200 až 300 tisíc, tak operují s tím odhadem, že povolenky by chtělo 500 až 750 dětí, protože roční povolenka na revíry Středočeského územního svazu pro děti do 15 let stojí 400 korun. I tak – odhadovaný počet dětí není vůbec malý. A není vyloučeno, že síla tohoto „reklamního kroku“ bude ještě větší – například taková, jako na západu Čech.

kaprStoprocentní a okamžitá návratnost tohoto projektu je nesmysl. Je naprosto jasné, že všechny děti u rybařiny nezůstanou. Svaz by ale tuto investici měl chápat jako nástroj pro nábor řady mladých lidí, u kterých může vzbudit velký zájem o rybařinu. To, jaký ten zájem bude, zálěží už na rodičích nebo vedoucích kroužků. Rozhodně ale není vyloučeno, že většina z oslovených dětí u rybařiny zůstane a doroste v dospělé členy, kteří platí vyšší ceny za povolenky. A tady leží princip celé investice, protože právě odsud se mohou peníze vrátit. Vlastně, nejenom peníze, ale i větší atraktivita rybařiny u „normální“ veřejnosti.

Ještě taková poznámka k tomu hospodaření. Středočeský svaz se ohání tím, že se chce chovat jako řádný hospodář. Dobrá, proč tedy pořádá dětský závod za 70 000 korun? Děti na závodě dostanou najíst, napít, obdrží ceny a nebudou platit startovné. Opravdu? 70 000 korun?

 

Pesimismus nebo optimismus? Rozhodnutí záleží na nás!

kaprI předseda středočeských rybářů argumentuje tím, že si děti nebudou povolenek zdarma vážit. „Dá se předpokládat, že k zakoupené věci bude mít jiný vztah, než k té, kterou dostane zdarma,“ říká. Tento předpoklad není nic jiného, než planý předsudek. Kupují si snad děti povolenky samy? Osobně spíše předpokládám, že je dostávají od rodičů (nebo alespoň peníze na jejich zakoupení). Takže v konečném důsledku nemá toto tvrzení žádnou váhu, neboť to vyjde úplně stejně.

kapr„Když dítěti dáte do ruky prut, necháte ho nahodit, zkusit napíchnout nástrahu, sáhnout si na živou rybu. Tohle poznání přece nic nenahradí a jsou to ty nejsilnější přesvědčovací argumenty, na které děti slyší. V tom spatřujeme smysl a ne ve slibech něčeho zdarma,“ tvrdí předseda středočeských rybářů. S tímto naprosto souhlasím. Akorát povolenku zdarma chápu jako účinný nástroj pro to, abychom dětem umožnili snadnější přístup k tomuto celoživotnímu dobrodružství. A především, velice záleží i na přístupu dospělých, v jakém světle svět rybařiny dětem v rybářských kroužcích ukážeme. Pokud to zvládneme, pak je úspěch hodně blízko. Zdá se, že zástupci západočeských rybářů to cítí stejně, ti středočeští nikoliv.

kapr„Mám si stoupnout před školu a říkat dětem: Pojďte si k nám zarybařit, dostanete povolenku zdarma… A za rok bude co, až si bude muset povolenku koupit?“ ptá se Dušan Hýbner. Ano, je to risk. Děti často se započatými aktivitami končí – ve sportovních, uměleckých nebo vědeckých kroužcích. Jsou to děti. Přesto šance na úspěch v podobě příchozích mladých členů je stejně vysoká, jako ta, že členů nepřibude. Záleží už jen na tom, co v nás převáží – jestli optimismus a nadšení, anebo pesimismus a skepse?

A podle postojů jednotlivých územních svazů lze vyčíst, kteří představitelé svazů chtějí k rybařině přilákat mladé lidi, a kteří si z ní chtějí udělat soukromé korýtko…

 

Autor: Viktor Krus

šéfredaktor InRybar.cz

 

Graf: rybsvaz.cz

Foto: archiv InRybar.cz

Přidejte i vy své hodnocení

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

1 komentář

  1. Myšlenka je to dobrá, bohužel z toho udělali v ZČ naprostý nesmysl, protože dávat povolenku zdarma bez povinnosti chození do rybářského kroužku má stejný smysl jako dát řidičský průkaz bez autoškoly. Kde třeba ty děti zjistí, jak se chovat k ulovené rybě, atd…?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -
Přidejte i vy své hodnocení