Domů Ostatní Rybářské komentáře NÁZOR: Převážení trofejních ryb ze svazovek do soukromáků je v pořádku! Ryby tam...

NÁZOR: Převážení trofejních ryb ze svazovek do soukromáků je v pořádku! Ryby tam jsou v bezpečí!

- Reklama -

Ani tuhle sezónu (bohužel) nebude mimo téma převážení trofejních ryb ze svazových vod do soukromáků. Proč? Jeden soukromý revír zveřejnil na svém Facebooku fotografii trofejního kapra, který byl v této vodě uloven. Jenže! Jeden rybář si všiml, že tento kapr je až moc nápadně podobný rybě, kterou před léty ulovil v Labi. A začala mela! Poprvé v historii ten obrovský tlak kaprařské veřejnosti způsobil, že provozovatel rybu vrátí do svazového revíru. Ovšem i když tento případ měl šťastný konec, téma převážení trofejních ryb je znovu na stole…

Pro někoho by mohlo v tomto případě být velmi překvapivé, kolik rybářů převoz trofejní ryby ze svazové vody do soukromáku schvalovalo. Nešlo o jednotlivce, ale o početné zástupy rybářů. Důvod? Těmto rybářům velice vadí nízká ochrana trofejních ryb – absence celosvazového zavedení horní míry (nejen) u kapra. A tito rybáři argumentují tím, že než aby byla ryba „zmasakrována“ tzv. masařem, tak je lepší, aby raději plavala v soukromé vodě.

 

Úcta, kterou musíme vynutit…

Hned na začátek: Já osobně jsem proti převážení trofejních ryb ze svazových vod. Myslím si, že ryby, které ve svazových vodách žijí, by tam měly i zůstat. A zejména mě to štve u těch kaprů (ale i jiných ryb), které někdo převezl z velkých jezer do menších soukromých vod. Tohle se mi nelíbí. Zároveň jsem přesvědčen o tom, že na tuzemském trhu je dostatek rybochovných podniků, které dokážou poptávku po trofejních rybách uspokojit.

Jenže! Nedávno v mé rybářské duši došlo k malé „trhlině“, která způsobila, že argument „zastánců“ převozu trofejních ryb zčásti chápu. Co tím myslím? Na rybářském internetu se objevilo video, které zachycuje úlovek obrovského sumce, jež přesáhl 250 centimetrů. Rybář tuhle rybu zabil. Heleďte, ten rybář neudělal nic, čím by se provinil (snad jen tím uvázáním sumce za skřele a naprosto šíleným chováním k rybě na břehu). Podle platných pravidel rybář neudělal nic špatného, ovšem já si myslím, že hrubě porušil rybářskou etiku. Podle mého názoru takové ryby nemají být zabíjeny – a to ani v tom případě, kdy jsou uloveny na vodě, kde probíhá „hospodářský odlov“.

Zase: Chápu argumentaci těch lidí, kteří se o vody starají. Ano, sumci prostě budou požírat kaprovité ryby. Ano, to sumci prostě dělají. Přesto, ani tohle není pro mě dostatečný argument k tomu, aby někdo mohl zabít rybu, která je stará jako dospělý člověk. Jsem jednoduše přesvědčen, že takové ryby by si už konečně zasloužily úctu. A teď nemluvím jen o té „frázi“. Ne. V rybářských pravidlech by prostě měly být už konečně zavedeny horní míry, které budou trofejní ryby chránit. A nejen kapry, ale i dravce!

Proč? Tím nejsilnějším argumentem je pro mě právě ta dlouhá doba, kdy trofejní ryby naše svazové vody obývaly. Zabít je, není správné! Zabít rybu, která je stará jako dospělý člověk, to prostě ne.

 

Soukromé vody jsou zlo!

Vrátím se k tomu velkému kaprovi z Labe, o kterém jsem mluvil na začátku. Když začal ten nekontrolovatelný kaprařský tlak, začaly se objevovat i takové názory, že soukromé vody jsou zlo! Možná jsou – ostatně, každý si o tom může myslet, co chce. Nejvíce mě na tom ale naštvalo, že rybáři začali napadat ty, kteří jezdí na soukromé vody chytat.

Mám takový dojem, že je na každém, jestli pojede na svazovou vodu nebo soukromou. Heleďte, já tady rozhodně nebudu obhajovat soukromé vody, a už vůbec ne ty, ve kterých plavou ryby, které měly plavat jinde. Na druhou stranu: Prostě nemůžeme házet všechny soukromé vody do jednoho pytle. To prostě nejde.

Mě vždycky fascinuje ten negativismus některých rybářů na adresu soukromých vod. A ta jejich potřeba je pošpinit za každou cenu. Chápu, některým prostě ryba ze soukromé vody neudělá takovou radost jako ze svazovky. A? To, že někomu ne, tak to je jenom jeho „problém“. Někdo si rybaření na soukromých vodách prostě užívá, a docela dost dobře chápu proč…

Ale jasně, zase – já tu argumentaci chápu – kdyby nebyly soukromé vody, nebylo by převážení trofejních ryb ze svazovek do soukromáků. Jenže! Soukromé revíry tady jsou, a zdá se, že ještě chvíli budou. Proč? Protože poptávka po „jiném“ rybaření je velká, a hlavně stále roste…

 

Jak zabránit převozu kapitálních ryb do soukromých vod?

Když se s rybáři bavím o ochraně trofejních ryb, nejčastěji slyším, že se musí zavést horní míry nebo konečně zprovoznit rejstřík rybářských „hříšníků“, a že jsou nutné i častější kontroly rybářské stráže. Jasně, to dává smysl. Ovšem, největší potíží je, že my jako rybáři vždy řešíme důsledek, a jen málokdy příčinu. Co tím myslím?

Zamyslel se někdo nad tím, proč jsou vlastně soukromé vody, se kterými se (kvůli některým) chtě nechtě převážení trofejních ryb pojí, tolik populární? Zamyslel se někdo nad tím, proč má někdo tu motivaci vyměnit nádherné Labe, Orlík nebo třeba Nové Mlýny za malý soukromý rybník? Jasně, mně taky nedává smysl, že místo na řeku někdo jede na malý rybník. A navíc! Úplně šílené to je v tom smyslu, že doslova za „pár korun“ si můžu obstarat roční celosvazovou povolenku a jet na hromadu zajímavých svazových vod. Ne! I přesto jsou soukromé vody populární…

Nad tím je třeba se přece zamyslet! Rybáři jsou ochotni zaplatit více a oželet třeba pobyt a prožití krásných chvil na mnohem zajímavějších revírech. Proč ale? Odpovědí je současný přístup Svazu. Budeme se o tom bavit znovu, ale je to tak. Rybáři prostě chtějí modernější Svaz, zavedení modernějších „požadavků“ rybářů, jako jsou třeba non-stop lov a další „vymoženosti“. Zatím to ze strany Svazu nejde, bohužel…

Co tímto vším sleduji? Z logiky věci mi vychází, že pokud ČRS nabídne modernější přístup a širší možnosti, pak přece rybáři nebudou mít důvod jezdit někam jinam – tedy, alespoň ne v tak obrovských počtech. V tomto případě je třeba se chovat jako „tvrdý byznysmen“, ovšem tu největší výhodu – obrovskou rozlohu vod, rozmanitost vod, a opravdu levné povolenky – prostě ČRS neumí zužitkovat. Heleďte, já ty všechny změny nechci teď hned, a chápu, že to bude ještě trvat, ale bylo by dobré se nad tím zamyslet. Bylo by dobré si říct, proč jsou soukromé vody tolik populární, a čím se od těch svazových vod liší…

Já si totiž nemyslím, že rybí obsádka je tím hlavním motivem proto, aby někdo jel na soukromou vodu. Já si myslím, že tím hlavním motivem jsou benevolentnější pravidla, která dovolují to, co Svaz zakazuje.

Co říct na závěr? Pokud budou rybáři s fungováním Svazu a s jeho hospodařením na revírech spokojeni, nebudou mít vůbec důvod hledat alternativu. Ale zdá se, že to bude ještě chviličku trvat…

Autor: Viktor Krus

- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

6 KOMENTÁŘE

 1. Nejsou v bezpečí díky chyť a pusť je to lumpárnám ryba má zůstat ve vodě a tito věrozvěstové jsou na revírech hanbou ní

 2. Soukromé revíry jsou nuda!! je to jako chytat ryby na sádkách!Ve svazovém revíru nevíte co vytáhnete za ryby a jak bude velká!A to je to vzrušení!!!!!!!že nevíte co vlastně vytáhnete.
  Ale každému dle gusta .každý by si měl zajít na soukromý rybník a potahat si velkou rybu-je to zážitek si chytit třeba 5 velkých kaprů za jednu noc či den.To na svazovce nezažijete!ale pak Vás to začne nudit! prostě víte že vytáhnete velkého kapra !Je to moda si takhle zachytat a udělat si fotku s velkým kaprem a vyvěsit ji na Facebooku!Nebo udělat koláž fotky a napsat že to bylo chyceno na svazovém revíru a pak je tam druhý den 1000 rybářů a čekají na zázrak!
  Převážení velkých ryb nejvíce kaprů a sumců kteří se prodávají do soukroných revíru za velké peníze od 200 až 500 kč za 1 Kg!!! Kapr 10 kg od 5000 až 10.000 Kč!!!se stal pro některé sociálně chudé rybáře skoro obživou a zásobujou tak soukromé revíry!!
  A tam se mají ryby samozřejmě jako v bavlnce!!
  Ale má to tak skutečně být??
  Pak si zaplatíte na jeden den 24 hod na soukromém rybníčku za chytání 400-1000 kč den!
  a za svazovou povolenku 1500,-Kč a to je keců!!! na celý rok!!!!
  Nemají zustat ryby na Svazové vodě??Zmizí velcí kapři a velcí sumci a nebude co chytat!!
  Je pravděpodobné že s nich skutečně nějaký masař udělá řízečky!
  Ryba by měla zůstat tam kde žije!
  Petrův zdar.
  PS.vše je chybou rybářských organizací že nemůžou pořádně rozhodnout o době hájení,počtu ulovených ryb za zvětšení míry ulovené ryby a za odvoz velké ryby ze svazového revíru-nadoživotně odebrání rybářského lístku!!!
  doufám že můj názor trošku vyprovokuje jiné názory-doufám že slušné jiné názory.
  Co člověk to jiný názor-ale někde se časem s názory sejdeme.

  • Omlouvám se ale rad bych ti oponoval. Já svazovku nevlastním a to s časových důvodu kdy se dostanu k vodě párkrát do roka. Ono bych soukromé vody neodsuzoval jako ty.,každé má svoje. Neříkám že svazovka (chytal jsem jako potěr) má svoje kouzlo,ale to neznamená že si zaplatíš soukromak a ryby ti skáčou na háček samy. Na soukromé vodě máš sice ryby ve větší koncentraci,ale zas je o to větší tlak rybářů,ryba opatrnější atd. Na svazovce když chceš chytnout pěknou rybu,tak to chce hodně času a o ten dneska většinou jde. Ale zas si můžeš vybrat místo,kdy přijedeš (neresis rezervaci) atd. Každopádně i když jezdím jen soukromé s převozem ryb nesouhlasím.

 3. Petrův zdar.
  Trofejní ryba je krásná. To ano. Ale lze považovat Sumce 2,5m velkého za prospěšnou či užitečnou? Naftu by jste také do revíru nevylili,že? Tak proč tam držet takovéto škodiče? Něco jiného jsou metrové Štiky či metroví Candáti. U těchto dravců jsem pro horní hranici míry, ale u Sumců? Na našich revírech není problém za dopoledne chytit na žížalu nebo později na rybku i dvacet Sumců v rozmezí 20 – 50 cm. A těch velkých, tedy trofejních je tam taky dost. Dnes tam není možno chytit Lína či Cejny , dříve zcela samozřejmou obsádku revíru. A chytit tam Kapra kolem 30 – 40 cm? To je hotový zázrak. Z loděk je lov zakázán a vzhledem ke struktuře dna není možné většího Sumce i když vám zabere z té vody vytáhnout.
  Ještě pár sezón, a nebude tam krom trofejních Sumců nic.
  Hezký den.
  .

 4. K…. kaprarsky , co si hraji na sportovce si timhle vylepsuji rozpocet . On takovej obludnej slizkej kapr 20 + uz na soukromce peknych par 1000 . Ale hlavne ze moralizuji na mrku atd , kritizuji ty co si ryby berou . Ja osobne velky kapry nepoustim nikam , takovej prerostlej odpornej smradoch nema ve vode co delat a patri do udirny . Je to ale fuska takove prase zabit . Presna rana kladivem 300 g , silnym nozem prefiknout zabra . A na porcovani sekacek .

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -