Domů Ostatní Rybářské komentáře NÁZOR: Ubohost! Lov mimo stanovenou dobu prostě není OK! Už se konečně...

NÁZOR: Ubohost! Lov mimo stanovenou dobu prostě není OK! Už se konečně proberme!

- Reklama -

K tomuto článku mne přivedl případ jednoho našeho známého rybáře, kterému byla zabavena povolenka kvůli lovu přes stanovenou dobu lovu a kvůli lovu na více prutů, než je povoleno. Nechci se k tomuto případu vyjadřovat, rozumný člověk si na toto udělá svůj vlastní názor.

Co mne však zarazilo, bylo to, jakou tento člověk měl podporu od rybářských kolegů. Já sám bych chtěl chytat bez časového omezení, ale věci se mají tak, jak jsou a je třeba to respektovat. Pokud chceme nějakou změnu, není možné se takto chovat a ještě dotyčného plácat po ramenou, jaký je to borec a frajer, že se k tomu přiznal. To mi opravdu hlava nebere.

kapr

Je třeba se na tento problém dívat v širších souvislostech. Mnoho mladých rybářů má své rybářské vzory, a pokud se jejich vzor takto chová, tak proč by se takto nechovali i oni? Je krásné říci, udělal jsem chybu, přišel jsem o papíry a tím to hasne. Ale tak to prostě úplně není. Je mi už zle dívat se na to, kam naše rybařina spěje. Mnoho rybářů si dělá, co chce a další jim za to tleskají.

rybareni_kapr

Jiný úžasný rybář (jiný případ), měl uvázaného sumce na provazu, který se mu zařezával do masa. Chytání na X klacků, přisvojování si více ušlechtilých ryb, porušování K70. Přijde vám tohle normální? Už se konečně proberme! Nemusíme chytat ryby za každou cenu a porušovat vše, co se dá! Nemusíme od vody odnést vše, co chytneme!

Všichni nadáváme na vydrancované vody, ale co pro to děláme, aby se tak nedělo? Maximálně jen to, že si u PC zanadáváme a to jen u případů „neznámých“ lovců, nebo poplácáme známé rybáře, kteří se ale chovají podobně.

kapr_rybareni

Nezavírejme před těmito problémy oči a pomožme rybářské stráži s jejich prací tím, že nebudeme krýt rybáře, kteří se jako rybáři nechovají. Co se týče rybářské stráže, už jsem se k ní vyjadřoval v minulém článku. Mám s ní dost špatných zkušeností, na druhou stranu je třeba říci, že to rozhodně nemají jednoduché a rovněž potřebují podpořit a nehledat u nich jen to špatné.

krajina

Vůbec nerozumím tomu, proč se náš společný koníček zvrhl takovýmto způsobem. Nevybavuji si, že by se v mých rybářských začátcích (před cca 30 lety) toto dělo. Rozhodně ne v takovémto měřítku. Z honu na velkou rybu za každou cenu, který v poslední době vnímám bohužel i u hodně mladých rybářů, cítím částečně i svou vinu kvůli článkům v různých rybářských časopisech.

ČTĚTE TAKÉ: Jak hluboko ještě může kaprařina klesnout?

kapr_lysec

Je třeba říci, že za velkou rybou je v mém případě velmi často hodně odseděných prutohodin a není to tak, že přijedu a automaticky nachytám. Je mnoho výprav, kde udělám jen pár záběrů, a někdy nedocílím žádného, popřípadě chytám jen menší ryby. Tomuto koníčku věnuji mnoho svého času a díky tomuto strávenému času u vody se dostavují i výsledky.

rybareni_rodina

Ale zpátky k tématu. Prosím probuďme se, nebuďme lhostejní, užívejme si rybařinu tak, jako tomu snad bylo dříve. Važme si přírody, té pohody u vody. Vždyť povedená ryba je pouze příjemným bonusem.

Všem slušným rybářům přeji hodně úspěchu a to nejen u vody.

Autor: Honza Kopecký

- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

22 KOMENTÁŘE

 1. Super super, super, super. Obrovsky palec nahoru za odvahu zverejnit takovy spravny nazor. Ja bych taky chtel jezdit po dalnici 150, ale je povolenych 130, tak jezdim 130.

 2. Vážený kolego,
  úvodem mě velmi pobavilo, že Vy „absolutně čistý rybář“ jste si stihl přihřát polívčičku od hlavy k patě oblečen v dresu chlebodárce…..což mě dost pobavilo, tak kázat bych čekal „strejdu“ v montérkách a vaťáku, což je standard bobkař 🙂 Sám Vás můžu ujistit, že jsem asi celkem proti braní ryb úplně, natož překračování K70, lovu na více prutů a spol, ale použil bych klasické rčení …jestli Vy jste nechytal někdy přes…… že Vás „pusa“ nebolí 🙂

  P.S. nechci tu rozpoutat bitvu, ale jen jsem chtěl říct, že není špatné se zamyslet nad tím, co sám dělám a až pak se zviditelnit na úkor druhých 🙂

  • Kolego, nebudete mi to věřit, ale pravidla dodržuji. A co se tyce fotek, toto obleci mam na sobe pokazde a o prihrivani polevky opravdu nejde.

 3. Tohle je začarovaný kruh a zatím není cesty ven. Věřím, že za 10-15 let to naše děti pochopí a budou se chovat jinak, ale dnešní společnost ani náhodou. PS: ryba je kámoš ne žrádlo

 4. doba lovu je vydobytek komunistu. To ,ze v cele CRS stojí senilní dědci, kteří s tím nic dělat nechtějí, je další věc. Kašlu na pravidla ,když jindy nemám čas.

 5. Pokud vím člověk který je zmíněn v příspěvku, chytá chyť a pusť. Žádná Masařka která přijede dopoledne k vodě vezme si 2 kapry odjede domu na oběd, cestou se staví v hospodě 2 kapry prodá a odpoledne přijede zase chytí 2 a alou domu. Ano, udělal chybu, ale proč to tak rozmazávat? Kdo nechyboval? Nemáte jiné nápady na příspěvky? Veřejně se přiznal, uznal chybu, byl potrestán. Jsou jiné způsoby jak se zviditelnit. Než tímto příspěvkem ….

  • Je to upozorneni na problem, ktery se deje az prilis casto. A pokud je podle Vas chytani na vice prutu Ok, tak podle me ne. A co se zviditelneni tyce, o to mi opravdu nejde. V prvni rade chci, aby byl u vody klid a jelo se tak, jak ma.

  • Přestaňme se už zaklínat rádoby kouzelnou formulkou, “ ryby pouštím tak můžu “ . Vzít si rybu podle rybářského řádu je právo, které buď využiji, nebo se ho dobrovolně, BEZ NÁROKU NA PROTIHODNOTU, vzdám. Dodržování pravidel je ovšem povinnost, protože vstupem do nějakého společenství jsem si vybral i dodržování jeho pravidel.

 6. Chytaní na více prutů je samozřejmě špatně, veškeré porušování řádu. Ale v dnešní době kdy jsou různé soukromé vody, kde se chytá nonstop pro pobavení a ne kvůli masu by měl i svaz dělat podobné kroky. Různé omezení počtu kusů atd aby se ve vodě více ryb udrželo ale zároveň to není jen o omezení a zákazech naopak chytání nonstop je dobrá věc, rybáři kteří si chtějí maso vzít si ho vezmou tak jako tak a když bude slušných rybářů sedět u vody více i přes noc můžou na takové masaře zavolat rybářskou stráž nebo policajty. Pokud nebudou chodit na svazovky i rybáři, kteří si chtějí jen hezky zachytat a trávit tam co nejvíce času (pro které je nonstop chytání ideál) tak tam budou jen ti co si jedou pro maso. Ten kdo pojede k vodě na týden pod bivak tak si nebude kapry házet do chaty a podobně a ještě může na takové upozornit.
  Svaz by měl modernizovat pravidla a trošku se nad tím zamyslet. Ne každý může jezdit na ryby každý den, většinou jezdí na dovolené a chtějí si to u vody užít.

  • Tak tak jak píše kolega já se také považuji za slušného rybáře pokud jde o lov nonstop jsem jedině pro , když už jedu na Labe jedu si parádně zachytat chytit pár těch kapřích mohykánu a není to levná záležitost když už do té vody naházím boilie za pár tisíc chci si taky zachytat a co si budeme povídat nejvíce berou po půlnoci . Rybu jsem si domů nevzal už asi pět let přijde mi to zbytečné . Ano pokud má někdo rád ryby ať si toho kapříka jednou začas vezme je to lov stejně jako myslivost ,ale nemusí tím zásobovat půl vesnice , ale pokud někdo jede na ryby naseká tam deset prutů chová se jak hovado nechá po sobě bordel a to nedej bože plné břehy hov** a toaletních papírů to je podle mě největší problém já když jedu první co vezmu igelitový pytel a jdu lovné místo uklidit. Pokud jedu na ryby je pro mě lopatka velmi důležitá vlezu si do křoví vykopu si díru a vykonám potřebu poté díru zahrabu a je to . Opravdu je to tak těžké ? A je pravda pokud se bavíme o masařech jsou to lidi okolo důchodového věku mezi rybami nedělají rozdíly perou to do vezírku na oběd davaj domů a po obědě tam sedí opět znova . Máte to za potřebí ? Takhle tu rybu trestat ? Podle mého názoru je to velmi dobrý bojovník a pokud mě poctí soubojem a daruje mi pár fotek na břehu tak já jí za to poděkuji tím že jí vrátím zpět do svého živlu . Každý máme svůj názor . Tím to chci poděkovat autorovy článku je škoda že si tyto články nečtou lidé , kteří mají tu moc s tím něco dělat. Děkuji a Petrův zdar

 7. Vážení pánové. Asi před hodinou jsem se vrátil z Vranova kde jsem strávil s tátou a bráchou čtyři parádní dny. Brácha je už nějaký rok v Anglii a jako opravdu zapálený rybář samozřejmě chodí na ryby i tam. Jak jsme tak seděli večer u vody, probírali jsme chytání tam u nich. Musím říct že to co jsem se dozvěděl mi opravdu vyrazilo dech a donutilo mě k zamyšlení. Brácha je kousek od Londýna, chodí na pstruhy, lososy, cejny, líny, bílou rybu a občas si zajede na moře. Na můj dotaz , co kapři, se na mě jenom podíval a řekl: „Kapři? Ti tam nikoho nezajímají…“ . Když viděl jak blbě a nechápavě čumím, rozpovídal se. Kapr je ryba která se v Anglii téměř vůbec nevysazuje, protože je ho ve vodě dost. Ne proto, že by snad měli tak ideální podmínky k rozmnožování, ale proto že ho prostě nikdo nechce a nechytá. Angličani chodí na pstruhy, lososy, líny, okouny, plotice, parmy, cejny, štiky… Kapr je pro ně nezajímavá ryba. Ani ji nejedí a mají celkem srandu z toho že to někdo vezme do huby. Proto kaprem nezarybnují ale právě naopak, zarybnují jinými druhy ryb, které u nás už téměř vymizely. Na mou námitku že přece z Anglie pochází boilies které je určené hlavně na chytání trofejních kaprů se jenom zasmál a povídá: „To je pravda, ale taky je pravda že tam na koule chytá už jenom pár bláznů kteří sedí u vody dlouhé hodiny a čekají na záběr od kapra. Všichni ostatní zjistili že pokud si chtějí zachytat a odreagovat se, je jim boilies úplně na hovno. Chytají na červy, rousnice, hodně na kukuřici nebo hrách, bílé pečivo a tak podobně… A hodně se chodí vláčet a muškařit. A potom dodal něco, co mě téměř srazilo do kolen a rozesmálo až jsem vyplašil na hladině hejno rybek. “ Jo, a taky nechtějí aby tam fungovalo chyt a pust. Dříve byli hodně velcí zastánci tohoto způsobu chytání, ale ted tam u nás stojí povolenka chyt a pust jednou tolik než povolenka na osm kusů ryb. Oni totiž zjistili, že ryba která se chytí, půl hodiny se na břehu dlachní a otáčí a osahává a fotí je mnohem náchylnější na vodnatelku a jiné choroby než ryba která se raději vůbec neuloví. Byl jsem svědkem toho, že si borec kupoval chyt a pust a prodávající mu řekl: Ty nechceš rybu? Tak to raději vůbec nechytej. Rybář který vytáhne rybu na břeh, zakápne jí ranku, pohladí a opusinkuje je pro vodu mnohem nebezpečnější než rybář který si uloví chutnou večeři. A další věc je ta, že se jim na některých vodách začalo stávat, že tam byla spousta ryb, ale nechytilo se nic… Ryby měli zhruba po dvou letech okoukané nástrahy a vyhýbali se jim. To jenom tady u nás je propagován kapr a kapr a kapr… Kde jsou okouni, podoustve, líni, parmy, potočáci…. Dohadujeme se o chytání přes noc, ale mnohem závažnější věci necháváme okolo sebe plynout bez povšimnutí… Nechci propagovat seber co můžeš, ale Vy co křičíte něco o masařkách se nad sebou zamyslete. Možná jste totiž pro přírodu větší zlo než rybář který si občas rybu odnese…

 8. Debilní článek. Dávat nonstopku a ty ostatní věci do jednoho pytle může jenom blb a nebo blb kterej se chce jenom zviditelnit

  • souhlasím s ondřejem = Debilní článek. Dávat nonstopku a ty ostatní věci do jednoho pytle může jenom blb a nebo blb kterej se chce jenom zviditelnit, nechápu že tento člověk píše více článků, přečetl jsem dva a na protál inrybar.cz se už dlouho opět nepodívám 🙂

 9. Souhlasím s panem Romanem, krom jiného existuje také zarybňovací plán, který je kritériem a hodnocení hospodáře organizace,
  bez ulovených a odnesených ryb nelze zarybňovat.Samozřejmě, že 200 kg kapra v úlovkovém listě je asi příliš.Nonstop je velice diskutabilní záležitost RŘ je prostě fakt tak by se měl dodržovat to je snad jasné.Kdo to vidí jinak zbývá mu jediná volba a to je soukromý revír.Nejsem ještě důchodce i když skoro.Jednou jím bude každý tak bych jim asi tu masařinu dopřál oni toho zas tolik neodnesou .Proto zarybňujeme abychom mohli chytat a rybochovným programem následně rybu vysazovat do revíru.Petru zdar.

 10. Já mohu jen říci, že nejsem žádný masař, ale mám rád, když se při rybaření něco děje. Dokážu pochopit, že některé dny ryby neberou, ale když u vody sedíte 5-6h a vytáhnete jednu plotici /když před 2roky by mi stačilo na vytažení jednoho až dvou kaprů 1-2h tak nebude asi něco v pořádku. Myslím si proto, že vybrané peníze za povolenky, které se vyberou mají jít na zarybnění a to se neděje. Hřeší se na to, že se zase někdo nový do svazu přihlásí i když někteří stávající členové si již povolenky kupovat nebudou. S pozdravem PERTU ZDAR.

 11. Zdravím Honzo.
  Je smutné jakým způsobem se mnoho rybářů chová. Já osobně jezdím na soukromé revíry.
  Protože chování tzv.rybářů na svazovych vodách je nechutné.
  Bohužel mě nezbývá nic jinýho. Pokavad se nezmění funkcionáři a pravidla tak se obávám že se to nezmění.
  Bydlím u řeky, byla chovná zdejší spolek si prosadil změnu. Dopadlo to tak že řeka je prázdná. Při dosazování je to tak že ryby nasadí a ti samí tam jsou do půl hodiny a nestihaji běhat do auta. No nic vzhledem k tomu že jsou to ,,funkcionáři,, a i členové rybářské stráže věřím tomu že počet kusů za vycházku dodržují. Bohužel je to jako u všeho jsou mezi námi dobří i špatní.
  Ale je dobře že umí někdo napsat svůj názor. S pozdravem Honza VČ

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -