Domů Ostatní Rybářské komentáře ZAMYŠLENÍ: Jak hluboko ještě může kaprařina klesnout?

ZAMYŠLENÍ: Jak hluboko ještě může kaprařina klesnout?

- Reklama -

K napsání tohoto článku mne přivedlo hned několik důvodů, o kterých se s vámi níže podělím. Jsem si moc dobře vědom toho, že budu ze strany některých lidí pranýřovaný a minimálně obviňovaný ze závisti. S tím ale plně počítám, jelikož jít tak trochu proti proudu se moc nenosí a je to důvod k opovržení. Ke smůle kritiků – je mi to však jedno.

Ryby chytám skoro 30 let a vím, že je budu chytat tak dlouho, jak jen budu moct. Kaprařina je krásný koníček, ale poslední dobou se mi potvrzuje, že to krásné se z ní vytrácí – ta pohoda, ten klid. Naopak hon na rybu – a hlavně „nutnost“ chytit velkou rybu – žene některé i známé rybáře k tomu, že porušují vše, co můžou. A co víc? Ostatní rybáři je za to ještě plácají po ramenou.

kapr_supinac

Na toto téma by se třeba mohl napsat článek s názvem Žiji svůj sen na Dyji 6. Jiný článek by se zase mohl nazývat Je čas zažít něco horšího – a přijít na přednášku ve více než dobré náladě. Dlouho jsem se bránil tomu, když se na našem nejznámějším rybářském serveru někteří rybáři posmívali kaprařům. Teď už se tomu opravdu moc nedivím. Ti, kteří by měli držet pomyslný prapor a jít rybářské omladině, a vlastně celkově všem rybářům, příkladem, se nechávají beze studu vyfotit na Nových Mlýnech s „iks“ prutama za sebou.

Je toho tolik, co bych chtěl napsat naplno, ale z různých důvodů to udělat nemohu. Kaprařina je velký kšeft, ve kterém se točí opravdu obrovské peníze a ty svádějí k mnohému. Jsem přesvědčený, že všechny firmy nesouhlasí s převážením ryb ze svazových vod do soukromáků. Firmy mají v tomto ohledu relativně velkou moc, ale zájem něco s tím udělat, klepnout přes prsty osoby, o kterých se ví, že se takové věci dopustili, se jim moc nehodí. Morální hodnoty musejí jít stranou, protože penízky volají…

krajina_voda

Jsem iniciátorem projektu Výzva 2016. Šel jsem do tohoto projektu s odhodláním a snahou něco změnit. Myslel jsem to upřímně a zpětně jsem se dozvěděl, že jsem byl hodně naivní. Naivní v tom smyslu, že jsem věřil některým lidem a nakonec se ukázalo, že oni to zase tak upřímně nebrali – na Výzvě se podíleli z úplně jiných a pro mě vůbec ne čistých důvodů.

Kaprařina se řítí do propasti. Do propasti, ze které se budeme jen těžko vyhrabávat a je jen na nás rybářích, jak se k těmto problémům postavíme. Ještě pořád je čas na to říct DOST a vyvinout nějaký tlak na české rybářské „osobnosti“, rybářské firmy a vrátit tento krásný koníček tam, kam patří.

krajina_zapad_slunce

Ale abych neviděl vše jen černě, tak se musím zmínit o předsedovi Středočeského rybářského svazu Dušanovi Hýbnerovi, který svou práci dělá na 200%. Jemu patří velké dík a poklona. V celém článku rozhodně neházím všechny kapraře do jednoho pytle. Je zde pořád dostatek lidí, na kterých se může dát „stavět“, jen to chce více odvahy na to se vyjádřit a pokusit se navést kaprařinu zpět na správnou cestu.

Doteď jsem byl zastáncem nonstop chytání. Nyní se domnívám, že si to nezasloužíme. Nejsme na to připraveni. Na druhou stranu si toto privilegium dost rybářů dokáže skrz své známé zařídit a existuje zde takzvaný dvojí metr. Rybářská stráž a mé zkušenosti s ní je rovněž tragická a jen toto téma by bylo na samostatný článek. Opět zde nebudu házet představitele rybářské stráže do jednoho pytle, ale spokojený s fungováním jako celkem rozhodně nejsem.

zapad_slunce

Dovolím si pár příkladů. Chytám na svazové přehradě a přibližně 20 metrů ode mě chytají 3 totálně nacucaní „rybáři“ ze Slovenska snad na 10 teleskopů. Volám rybářské stráži, ať si přijede udělat pořádek k vodě a zde je odpověď: „Nechci dostat po hubě a navíc se podívej, kolik už je hodin. Nikam nejedu!“ Další příklad: V jeden den na mě přijde 4x jedna a ta samá rybářská stráž a pokaždé stahuji jeden z prutů s tím, jestli nechytám na něco zakázaného.

Další příklad: Opět svazová přehrada. Sedím pár metrů od důchodce, který každou chvilku tahá kapry odhadem kolem 35 centimetrů. Ryba je pokaždé vytažena na štěrk, několik minut měřena, a pokud jí není naměřeno dostatek centimetrů, tak je kopnuta do vody. Za pánem jsem zašel, jestli by ryby nemohl do vody házet. Ne, bolí ho záda a mám se starat o sebe. Kolem jde rybářská stráž a tak ji na to upozorňuji. Rybářská stráž dojde k dotyčnému a já slyším: „Čau Franto, ten cucák si na tebe stěžuje.“

kapr

I toto je smutná realita. Jsem tím vším tak strašně znechucen a zklamán. Stále doufám, že všichni dostaneme rozum a něco se změní. Je to jen na nás! I jednotlivec může hodně změnit. Nedělejme, že nic nevidíme, že se nic neděje. Ono se děje, a pokud s tím něco neuděláme, tak bude jen hůř.

Mnoho věcí se dá prosadit na členských schůzích, ale kolik lidí na ně chodí a má snahu podat své návrhy a prosazovat je? Návrh na zavedení K70, omezení ponechaných ryb za rok atd. Opravdu jde o to chtít, nebýt lhostejný a něco pro dobrou věc udělat. Můžeme se všichni rozčilovat u vody, že nic nefunguje tak, jak má. Že není dostatek ryb ve svazových vodách. Ale tím nikomu a ničemu nepomůžeme.

Pojďme na členskou schůzi a společně protlačme věci ku dobru věci…..

Strašně moc bych chtěl, aby se rybařině věnoval i můj syn. Ale nejsem si jist, zda bude moci v kaprařině zažívat tu pohodu a krásu, kterou jsem poznal já.

Všem slušným rybářům přeji hodně úspěchu a to nejen u vody.

Honza Kopecký

- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

12 KOMENTÁŘE

 1. Je to jak píšeš, ale bohužel dokud bude většina vod státních, tak se asi nic nezmění. Jedinou možností je navýšení frekvence KVALITNÍCH kontrol, jenže toho se asi jen tak nedočkáme, neboť to obnáší i vyšší výdaje. Dalším problémem je i skupina lidí, která rybu ani nepřeměří a automaticky ji sebere. Buď priběhne babka s kabelou a podmíráka odnese, nebo se chlápek sebere, odjede na babetě a za chvíli je zase zpátky a vesele chytá dál. Toto by mělo být bráno striktně jako pytláctví a tím pádem trestný čin, ale tím se dostáváme zpět k nedostatku kvalitních kontrol. Pokud někdo chytá na víc prutů, bral bych to opět jako pytláctví. Pokud je někdo vožralej jak hovado a dělá bordel, měla by to rybářskká stráž řešit tak, že zavolá státní policii a ta už to na místě dořeší s tím, že výjezd si zaplatí onen výtržník. S tím jsou však další problémy, jako slovo proti slovu, tudíž by bylo třeba kontroly vybavit nějakou menší skrytou kamerkou pro účel dokumentace vyhrožování ze strany výtržníka atd…. V první řadě je třeba udělat velkou změnu v rybářském řádu a celkovém systému, ale do toho se bohužel nikomu nechce a pokud by se tak přece jen nějakým zázrakem stalo, na druhou stranu se obávám, že to někdo doprasí ještě víc, jak je v naší kotlině zvykem.

 2. Vážený pane, rybarim 4rokem a to co vidím a zazivam u vody u některých rybářů, tak mám sto chutí jít a vyplesknout jim cumaky za to jak se chovají. Plně s vama souhlasím jak píšete o neschopnosti některých členů rybářské stráže a dění kolem. S pozdravem rybářka Mája.

 3. naprosty souhlas rybarim od svych 15let je me 50 tak uz jsem neco zazil a mzslim si ze stari rybari kteri zazily dobrou dobu a uz nejsou mezi nami tak se musi v hrobe obracet.Diky stari pani rybari ze jste mne naucily milovat prirodu diky… dnes uz jeto jenom honba za velkymy rybamy

 4. Uplně s tebou taky souhlasím že se děje u vody hodně špatných věcí a porušování zákona.
  Hodně by musel změnit Rybářský svaz v zákoně o chytání.
  1.Zvětšit lovnou míru kapra na 45 cm.Pak si rybář zachytá a pocítí sílu ryby na prutě a ryby se začnou množit.Dneska odnášejí vše co má míru a cpou to do mražáku nebo to rozdávají známým,Ale z toho malého kapra po vykoštění nic nezbude maximálne 0,5 kg čistého masa a zbytek je odpad.Kapr by měl mít min.3 kg aby ho směli rybáři odnést od vody.
  2.Ta masařina a velký počet odnesení odchycených ryb od vody je tady na Ostravsku katestrofa!!!
  takže omezit počet ulovku-i když se to každému nebude líbit.
  Ale kaprařina je o sportu a o chytání ryb a o vzrušení při záběru a ne o tom kolik toho odnesu od vody do mražáku.
  proto jsou státní vody vybité!!Pak vás to přestane sedět u vody a 20 x po sobě nic nechytit!!!
  3.Rybářskému svazu jde prostě jen o přípěvky a když je už dneska cca 200.000 rybářu
  tak si spočítejte co jim to hodí!!!
  samozřejmě říkají že sadí ryby-ale jaké ryby a jaké míry-říkají že nasadily 35 cm kapry a já viděl 20 cm!!!takže skutečnost je jiná.
  4.Zakázat chytat non stop!!!V noci se nejvíce pytlačí a ryby se nepíšou a porybný nechodí-má strach!A tak se ty ryby hážou vesele do kufru auta a trofejní ryby se odvážejí na soukromé rybníky a prodávají dle míry za 5000-10000 Kč za kus!!
  5.Omezit nebo zakázat bivakování s tím bych asi taky moc nesouhlasil ale když se zbyvakují určité skupiny u vody a obsadí si místo doslova na celou sezonu tak něco je špatně.!!
  Střídají se po 2 rybářích každé 2 dny a bivakují v obytných autech na Vrbici-Ostrava a zakrmují neustále a stahují ryby na jedno místo ke krmítku a tak to trvá nonstop i 2 měsíce v kuse na jednom místě!Odnášejí vše co chytí!!!do mražáku.
  Todle není sportovní rybařina ale nesportovní masařina!!
  Proto by se měl omezit počet bivakování max na 1-2 noci a to si místní rybářská stráž může pohlídat ve svém revíru!ale oni se střídají takže ani zákon by tomu nezamezil!
  prostě by se asi mělo bivakování u vody zrušit ale jak ??
  Petrův zdar

  • Jsem z Ostravy a každý žijeme asi někde jinde…. Když jsem na stojáku tak na Vrbici a byl jsem i mezi těmi co dlouhodobě bivakuji, detail – všechny vytažené ryby šly na podložku,byly ošetřeny desinfekcí a skoro všechny puštěny zpět. Já za sebe chycených kaprů přes 50 cm zhruba​ 60 kusů za 14 dnů a ponechal jsem si jich 6 slovy 6 kusů za 14 dnů ale zároveň za celou sezónu, tak vypadal můj ulovkovy lístek. Za tu dobu asi 10 kontrol a vždy v pohodě. Pokud je to moc za celý rok chtěl bych vidět ulovkove lístky vrtalu a lidí kteří rybáři pravidelně a závidí mi jedinou dovolenou ne někde v zahraničí ale na hezké vodě za rohem. Nepotřebuji omezení, potřebuji si užít 14 dnů dovolené a nehadat se s nikým že něco zabiram a podobně. Až budu chodit k vodě na pár hodin každý den a čekat že na pár nahození s trochou strouhanky si budu odnášet jiné ryby než vysazené taky mi možná bude vadit že tam vedle chytají větší, ale i tady platí přímá úměra – nasadak bez bláznů jako jsme my by na štěrku asi moc nevyrostl a proto se živí tam kde je žrádlo,z kamene moc nevyrostl. Viz štěrkovna Hlučín jeden rok zákaz rybolovu asi 20 let zpátky a kapři měli pořád pro mnoho rybářů krásných 45 cm i po roce a půl po vysazení…….

 5. Asi tím nejlepším řešením v české rozhádané společnosti je soukromý rybářský sektor. Jen ten je schopen si ohlídat efektivně svůj majetek. A rozvíjet jej. Za jménem Svazu se skrývá mnoho prapodivných lidí, čestné výjimky problém Svazu nezachrání.
  Že bylo a je jídlo v Čechách drahé, je smutná realita. Bohužel řada rybářů si ze svazových rybářských revírů dělá vlastní spižírnu. Bez skrupulí, beze trochy studu.Ta doba… je naštěstí pryč, v mnoha „mozcích“ však pevně přežívá. Mám obavu, že český člověk si vždycky najde způsob, jak rybu dostat domů. Nevím, zda-li by exemplární tresty byly efektivní. Počet prutů nad povolený počet při lovu je přeci jen snáze dokazatelný.
  Jsou pravomoci rybářské stráže opravdu dostatečné? Jsou dostatečně chráněni i před vzrůstajícím hulvátstvím některých „lidí – rybářů“? Nezávidím té rybářské stráži při jejich práci vážně nic.

 6. Já napíši jen svůj skromný názor. Letos mně bude 70 roků a na ryby chodím od pěti let. Vše jsem nečetl, ale jen tak přelétl. Chodím v dnešní době převážně jen na kapry. Vezmu si kapra jen lysce tak 4 – 6 kg. Pokud je ještě kousek ryby v mražáku, tak ryby pouštím. Ročně si tedy od vody vezmu tak pět kaprů a to je i moc. Jelikož jsem důchodce, tak jsem skoro denně u vody. Nelíbí se mně mnoho věcí. Ono se ale nelíbí každému něco jiného. To by bylo na celou knihu. Dnes je rybařina jen o penězích, kšeft. Já chodím převážně na Dyje5. Mám to kousek. Co se tady děje. V roce 2016 se sem sadily asi dvakrát kapříci do 30 cm a to je moc. Vždy když se něco děje. Místní to moc mrzí, protože je to skvělá potrava pro sumce a jelikož jsou otevřená vrata mezi pětkou a šestkou, všechny ryby jedou proti vodě. Hlavně na jaře když jdou do tření. Jedou na Svratku, Jihlavu a nahoru na Dyji. Jedou do placené vody kde je slovují agregáty elektřinou a ještě prodávají povolenky komerčně. Mnoho rybářů zde zanechává bordel okolo vody a my místní je vozíme domů do kontejnerů. Je pravda, že se našel i jeden mladý rybář, který dojel s velkým autem z daleka (snad někde od Vyškova), bohužel si nepamatuji jeho jméno a sám na vlastní náklady odvezl obrovské auto odpadků ze strany od Milovic. Ani mu nikdo nepoděkoval. Pan porybný Sedláček je moc slušný člověk, ale kapraři co chytají z loděk si dělají co chtějí a na ty není zatím žádný metr. Také mnoho rybářů co tvrdí že jsou chyť a pusť a tváří se jako ti jedině správní vyváží jak krmení tak udice. A to už se nechci zmínit o tom, že je různý názor na zdravotní stav ryby, která se vrátí zpět, i když to převážnou část roku dělám také (viz článek „Vnímají ryby bolest?“ Z časopisu Recepty z receptáře str.19 z roku asi 1994 podle tabulky ulovených ryb k 11.1. téhož roku). Já vidívám jaj zde loví tisíce kormoránů součastně, větší část jich tluče křídly do vody a zbytek se potápí a loví. Proti nim jsou rybáři úplní břídilové. Taky s tím nikdo nic nedělá. A teď babo raď.

 7. souhlasím s mírou kapra na 45cm, jinak by se měl také někdo podívat na rybářskou stráž Strachotín a okolí, jak zde kupčí s např. candáty, kdy jsou mrazáky v místních hospodách plné, a také by se měl někdo zabývat proč mají rybářská pravidla jiné v čechách a jiné na Moravě/samozřejmě nevýhodné pro moravské rybáře/. Dále lov ryb elektrikou v době tření, specifika pánú z Pohořelic na jezeře č.6 a tím dodávání kapitálních kusů do soukromého rybníka v Sedleci u Mukulova a.j. Ať raději dají zvýšenou kontrolní činnost Městské či Státní policii a bude u vody větší pořádek, nežli tuto činnost má vykonávat nějaký blb, který se pak po hospodách chlubí kolik sebral povolenek!!!

 8. Zdravím vás kolegové,můžu s vámi jen souhlasit kontrol RS je sakra málo,dám příklad jsem členem jedné nejmenované rybářské organizace a na revíru kde je omezení počtu kaprů i k 70 se mi stalo: seděl jsem na místě a přišel chlap s vlčákem a začal vyhrožovat jestli mu místo neuvolnim tak na mě pustí psa že je to jeho místo,po nahlášení předsedovi se mi vysmál že se to nemůže stát na jeho revíru přitom za 20 vycházek k vodě jsem nepotkal RS

  • Ty sebou na ryby nenosíš mačetu? Bys tomu vlčákovi useknul hlavu a poslal ho i s jeho páníčkem do tramtárie. U vody bez pořádného klacku v ruce neargumentuj.

   Na mě vyběhnul jeden cucák že mi prý prořeže gumy na autě. došel jenom na deset metrů, pak se hodně rychle a už bez vyhrožování vrátil na svoje lovné místo a byl zticha.
   Opravdu u vody platí zákon silnějšího, tak se podle toho zařiď. Policajti přijedou až je po všem. 357 na opasku stačí ukázat, šmejd pochopí velice rychle že „přecenil svoje síly“.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -