Domů Novinky MASAKR RYB: Predátoři v revírech zlikvidovali ryby za 25 milionů! Rybáři dostanou...

MASAKR RYB: Predátoři v revírech zlikvidovali ryby za 25 milionů! Rybáři dostanou zpátky 60 tisíc

- Reklama -

Velice zneklidňující čísla zveřejnil Středočeský ÚS. Podle jeho odhadů rybožraví predátoři na středočeských revírech pořádně řádili. Celková škoda? Odhadem 24 590 555 korun. Podle údajů ze Středočeského ÚS nejvíce řádili kormoráni. Velké škody ale napáchaly i volavky nebo vydry. Co se týče finančních náhrad za tyto škody, tak ty jsou skutečně minimální – v řádech několika desítek tisíc korun…

24 590 555 korun. Tak obrovské škody na rybích populacích vyčíslil Středočeský ÚS. Podle rybářů na rybách nejvíce řádili kormoráni. Tito rybožraví ptáci způsobili škody na rybích populacích ve výši 13 659 280 korun. Velké škody způsobily i volavky popelavé (5 315 790 korun) nebo vydry říční (4 186 875 korun). Škody jsou opravdu obrovské!

AKCE: Rozdáváme navijáky na kapry ZDARMA!

kormoran_skody

Finanční náhrady za tato gigantická řádění predátorů se týkaly pouze vyder. Rybáři dostali finanční náhradu ve výši 62 670 korun. Jen připomínáme, že odhadované škody způsobené vydrou přesahují 4 miliony korun. Škody na revírech Středočeského ÚS částečně kompenzuje dotační program ministerstva zemědělství (K 2015 nebo K 2016).

 

ODSTŘEL: Středočeši se chtějí bránit

Situace je vskutku kritická. Přesto, vedení Středočeského ÚS před kormorány nesloží zbraně. Naopak! Středočeský ÚS zveřejnil „návod“, jak bude proti kormoránům bojovat. Přinášíme kompletní přepis. Více informací pak naleznete na webu: crs-sus.cz

Vážení,

po dvouletém soustředěném úsilí je konečně na světe opatření obecné povahy, kterým se stanoví odchylný postup pro usmrcování kormorána na území Středočeského kraje. Celé znění veřejné vyhlášky Ministerstva životního prostředí č.j. 7149/ENV/17- 416/630/17 naleznete mimo jiné na našich webových stránkách v Intranetu.

Nyní uživatelé revíru dostávají do rukou další nástroj, jak účinně chránit své revíry.

AKCE: Rozdáváme navijáky na kapry ZDARMA!

Konkrétní postup bude následující (kdo chce aktivně tlumit kormorána, musí):

1) Přesvědčit pracovníky obce s rozšířenou působností, aby (ve smyslu článku 5. opatření obecné povahy pro Středočeský kraj) vyhlásili formou sdělení na úřední desce, že nastaly podmínky pro uplatnění tohoto opatření (vzor toho, jak se se situací vypořádali v Nymburce zasíláme v příloze).

2) Získat výjimku ve smyslu § 39 zákona o myslivosti (vzor žádosti v příloze). Stačí zavolat na příslušný Okresní myslivecký spolek ČMMJ (www.cmmj.cz), ten poskytne kontakty na myslivecké hospodáře konkrétních honiteb v okolí vašeho rybářského revíru. Mysliveckému hospodáři je třeba vysvětlit, o co se jedná a dát mu předvyplněnou žádost o výjimku dle § 39 zákona o myslivosti, aby ji za uživatele honitby podepsal a poslal na obec s rozšířenou působností.

3) Dohodnout si s myslivci, co jim rybáři za odstřel nabídnou (vedle částky vyplácené za zobák lze nabídnout rybu do tomboly, či další formy spolupráce).

AKCE: Rozdáváme navijáky na kapry ZDARMA!

Více informací poskytne sekretariát SÚS nebo intranet.

S rybářským pozdravem

Dušan Hýbner  (předseda)

Pavel Horáček (jednatel)

 

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -