Domů Ostatní Rybářské komentáře ZDEVASTOVANÁ KAPRAŘINA: Rybářské svazy řídí břídilové! Svazová kaprařina umírá!

ZDEVASTOVANÁ KAPRAŘINA: Rybářské svazy řídí břídilové! Svazová kaprařina umírá!

- Reklama -

Soukromé revíry bez nejmenších debat změnily tvář současné kaprařiny. Obecně by se dalo říci, že to, co se na svazových vodách nesmí, je na soukromých revírech povoleno. A nároky kaprařů tak rostou i na samotný rybářský svaz. V něčem to je dobré, například tlak na změnu zastaralých pravidel rok od roku sílí. Jenže co z toho, když nikdo neposlouchá? Svazová kaprařina tak dostává pořádně na frak. A to může znamenat velké problémy…

Labe, Nové Mlýny nebo Rozkoš. To byly v minulosti TOP lokality pro lov velkých kaprů. A ano, jsou jimi i dnes. Ale asi každý z nás cítí, že tomu něco chybí. Jakoby se podstatná část velkých ryb ztratila. Anebo ne? Jsou velcí kapři jenom zkušenější? Donutil je rybářský tlak k větší opatrnosti? Kdo ví. Tak jako tak, doba se změnila. Ty chvíle, kdy se na svazových vodách opravdu dařilo, jsou nenávratně pryč. Pamatuji si na roky, kdy nebyl problém nachytat velké množství opravdu trofejních kaprů za jednu jedinou výpravu. Teď je člověk rád, když se mu po tvrdé dřině podaří dostat jednoho slušnějšího kapra.

kapr

Nechci tím ale říci, že kapitální úlovky kaprů ve svazových revírech jsou minulostí. To asi ne. Ale v současnosti mě nenapadá jediný záchytný bod, který by nasvědčoval, že by se situace měla změnit. Kapitální kapři na některých revírech mizí, a na některých chybí úplně. A to je problém pro rybařinu jako takovou. Svaz totiž ztrácí „bohatou“ část rybářů, která začíná čím dál více upírat své zraky jinam – na soukromé revíry…

 

Otázka peněz: Kdo zalepí tu díru?

„Příští rok si svazovou povolenku neberu. Ta hromada buzerace za to prostě nestojí.“ Nevím jak vy, ale já tahle slova slýchávám čím dál častěji. A vidím to i u mých známých. Hromada kluků, které jsem potkával na břehu naší oblíbené svazovky, zmizela. Jednoduše už přestali kupovat svazovou povolenku a nechali se zlákat „krásami“ soukromých revírů. Tam si totiž mohou dovolit to, co na svazové vodě nikoliv – v dobrém smyslu slova.

kapr

Původně jsem si myslel, že toto „gesto“ provádí jen ojedinělí rybáři. Ale! S postupem času zjišťuji, že kapraři jednoduše ze svazových břehů mizí. Důvodů může být více – zastaralá pravidla nebo třeba i nedostatek kapitálních ryb. A proto se řada rybářů rok co rok rozhoduje svazovou povolenku prostě nekupovat. Jenže! Tento fakt je pro rybářské svazy jednoduše nemilou zprávou. To, že z břehů svazových vod mizí kapraři znamená, že s nimi mizí i důležité peníze do společné kasy.

A nejhorší na tom je, že nejsou vidět ani ty nejmenší náznaky ze strany rybářských svazů, které by se pokusily tento odliv zastavit. Kdyby se totiž rybářští funkcionáři o něco pokusili, bylo by to vidět. A viděli byste třeba to, že by se trochu změnila zastaralá pravidla? Anebo to, že se někdo konečně pokusí něco udělat s tím, aby se ze svazových vod přestali převážet kapitální kapři? Za sebe můžu říct, že já ne.

kapr

Celá situace začne po čase kdekoho štvát. Takže po (ne)akci přichází reakce v podobě sníženého zájmu o svazové povolenky. Tolikrát jsem od rybářských funkcionářů už slyšel, že je potřeba zmodernizovat svazovou rybařinu. Ale nakonec skutek utek. To, proč nečinnost rybářských funkcionářů trvá, je jednoduše záhadou. Jenže kaprařům se na lepší zítřky čekat nechce. A začínají prchat.

 

Konkurence: Trumfy drží soukromé revíry

Rybářské svazy na tu situaci jednoduše nebyly připravené. S postupem času se na naší rybářské mapě začaly objevovat vody, které nabídly benevolentnější pravidla. Pravda, cena za tuto „srandu“ je vyšší, ale i tak si soukromé revíry vybudovaly stálou klientelu. A co je pro rybářské svazy nejhorší? To, že stálá klientela především z řad kaprařů, je spokojená. Kapraři jsou spokojení natolik, že jsou ochotni přinášet peníze jenom soukromým revírům.

kapr

Ale ono se není čemu divit. Na soukromých revírech většinou neplatí zastaralá omezení, která drží svazovou kaprařinu „pod krkem“. Na soukromé vodě můžete chytat přes noc, nikdo vás neotravuje, máte prostě svatý klid. A to je to, co kapraři dneska hledají. Chtějí si odpočinout a zachytat si. Navíc, šance na pěkný úlovek kapra je mnohem vyšší. Jasně, o původu některých kaprů v soukromých vodách panují velice znepokojivé zprávy, ale zajímá to někoho? Zdá se, že ne. Kdyby ano, rybáři by přeci na takové vody nejezdili.

Suma sumárum. Soukromé revíry nabízejí rybářům takové podmínky, takové služby a takový komfort, že svazová rybařina už nemá co nabídnout. Nejhorší na tom je, že tenhle trend nepřišel ze dne na den. Byl to mnohaletý vývoj, který rybářští funkcionáři nechali zajít až takhle daleko. A teď sklízí kyselé ovoce. Chutná vám, pánové?

 

Členská základna: Kriticky málo srdcařů

Celý problém ale nejde hodit jenom na rybářské funkcionáře. Ne. Je zapotřebí si uvědomit, že rybářské svazy se skládají z řadových rybářů, kteří tvoří jakousi základnu. A tady je také velký problém. Myšlení tuzemské rybářské základny totiž koření z čehosi, co připomíná „rybářský socialismus“. Tedy za své (co nejmenší) peníze chci co nejvíce ryb k jídlu (ať už pro samotné rybáře, anebo pro jejich slepice). A od toho se následně odvíjí i politika rybářských svazů. Pokud jste si všimli dobře, tak do našich vod se cpou kapři „násaďáci“ horem dolem. A to i do takových míst, kde nemají co dělat. Proč? Valná většina rybářů dostane to, co chce – maso.

kapr

Dám vám příklad z praxe: Na jedné výroční schůzi se předhodilo následující téma. Zdejší kapraři navrhli, aby část peněz z pokladny rybářské organizace putovala na nákup pěknější kaprů nad 70 centimetrů. A do revíru, kde platí pravidlo K-70, by se tyto ryby nasadily. Takže, kapři by byli hned od začátku jakžtakž pod nějakou ochranou. Ale nápad ihned narazil. Obrovská skupina rybářů, kteří celé roky na této schůzi mlčí, řekli ne. Protože peníze, které by se použily pro nákup odrostlejších ryb, by pak následně chyběly při nákupu kaprů „násaďáků“. Tohle je opravdu neuvěřitelné…

Rybářské svazy jsou v současné době na osudové křižovatce. Buďto se rozhodnou v dosavadní politice setrvat, ale ztratí kapraře, anebo trochu zmodernizují současné myšlení. Je zapotřebí si ale uvědomit, že kaprařina začíná být čím dál více populární a s tím souvisí i tolik potřebné peníze. Pokud se svazy rozhodnou špatně, pak to může být další munice pro soukromé revíry. A konkurence nikdy nespí…

Autor: Viktor Krus

- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

19 KOMENTÁŘE

 1. Konečně jste objevily Ameriku 😀 také jsem kaprař ale to co se děje na svazovkách je hnus viděl jsem jak se nasazují kapři co mají sotva míru a hned je jistá individua berou domů.Viděl jsem jak jim to házejí skoro pod kádě a nikdo jim nic neřekl ,jak přistěhovalci do ČR si koupí povolenku jdou na ryby nezajímá je míra nebo kolik kusů si mohou odnést berou vše co má ploutve když jim něco řeknete odpověď je : Já nerozumím.
  U každého většího revíru všudypřítomný bordel láhve od alkoholu konzervy papíry igelity atd..
  Myslím ,že Rybářský svaz by se měl poučit ze svých chyb ze svých zastaralých a některých špatných pravidel.A něco by se mohl přiučit od provozovatelů soukromých revírů tímhle tempem rybářské svazy brzy krachnou

  • Ano to je pravda,ale je taky spoustu rádobykaprařů kteří po chycení trofejní ryby okamžitě volají kamarádovi a prodávají to za celkem slušné peníze.Byl jsem u jedné takové výměny,a když jsme se ozvali tak nám vyhrožovali zlámáním prutů atd.Bordel je všude to je taky pravda,když přijedu k vodě tak je igelitka plná nebo i dvě,ale radši to nejdřív uklidím.Jsem pro chytání nonstop,ale dokud tam budou sedět staré struktury tak se nic nezmění.

   • Otázka není co on udělal ale co se dá dělat? Zavplat policii nebo RS? Než prijedou osoba je pryc a člověk je za blbce …. to je ta chyba rybarinu 8 let …… čili nějakých 16 roku kupují povolenku…… ze začátku jsem byl každý víkend na rybách a minimalne za ty 3 dny jsem měl 2 kontroly od RS, ted? V loni popsane 3 strany lístku a kontroll a od RS 1x …..a to je ten problém ….rs není je jich málo…. a když tak chodi po práci protoze za tuto práci nejsou dostatecne ohodnoceni. ……nehlede na to ze nemají moc velké pravomoce…..viz dyje 5 kde se rs boji jít mezi opile rybáře a vzít jim povolenku protoze by je naházeli do vody ….. to je chyba ……osobě jsem předloni z důvodu nedostatku času lístek nekoupil jen členství ….. zajel jsem si 2x po týdnu do zahraničí a stačilo mi to …..na příští rok uvažuji o tom ze také nekoupim zajedu parkrát do zahraničí ať už Maďarsko Rakousko kde zaplatím za povolení méně než tady sice projedu naftu ale za ten klid nonstopku zavazeni a hlavně za pěkný úlovky mi to stoji …..

 2. Ahoj všichni kapraři rád čtu to co je do očí bijící .Toto téma projednávám i já s kamarády a věřte všichni nebo ne,že jako dlouholetí členové črs letos končíme.Chce to jen otevřít oči.Vše o čem píší tito pánové je pravda .Musím se přiznat, že ani nečinnost rybářské stráže nepomáhá k tomu udržet si své rybáře v organizaci.Neuvědomují si že jsou to jejich peníze.Sám za sebe se domnívám, že se už nic nezmění.Mezi svazovou vodou a soukromou je strašně moc velká propast. , Nemohou si konkurovat.Proto fandím všem, co šli za lepším. ZA KLIDEM A ŮLOVKY, to co je jejich snem.I já tedy odcházím tam kde se lidé starají, aby se kapraři a nejenom kapraři cítily konečně štastně.Ty důchodce už nepředěláme Petrův zdar.

  • jsem duchodce…nikdo mě předělavat nemusí..20 let se ptám..jak dlouho muže fungovat obchod.kde 2 rohliky zaplatím..a 30 si mužu odnest…nechapu proč na svazovích vodach neni omezen počet kapru..proč si muže každy denně odnest jednoho kapra?..jinak lovím na soukromem reviru…kde mužeme vzit 2 kapry za den..ale je limit 30 kusů…podotykam..většinu ryb vracim vodě..ročně si odnesu 5….6 ryb..a to si ještě kupuji svazovou povolenku..

 3. To samé je u nás v Krnově.Vedení svazu stojí za prd,povolenka nejdražší v republice rybu aby člověk hledal půl roku.Letos opět svaz nenasadil to co mněl nasadit,jen nás okrádají a berou na hůl.Přísti rok už si svazovou povolenku také neberu…………..

 4. je to strašný co se děje. Na nových mlýnech se udělaly světové závody a snimi přišlo zákaz byvakování, příjezdu k vodě a spousta negativa, které nás donutilo chodit na soukromé vody. Nebudu dál mluvit, neboť vše je o penězích. Za chvíli jihomoravský svaz prodá zahraničním partnérům všechno a ať se jde někdo podívat na následky. Máme krásné vody, ryby, ale nebudem tam, jako sportovní rybáři moc jezdit, protože nám to nebude umožněno.

 5. je ale si třeba uvědomit že soukromé REVÍRY postupují protizákoně jelikož pokud je soukromka vedena jako revír je povinna se řídit zákonem o rybářství tudíž musí žádat o vyjímku z doby lovu…a to se týká i klubovky od Krásy,Tovačov,Roudnice,Sobáčov,Dělouš a dalších rádoby revírů kde se loví non stop ale to už jaksi pisatel neřeší ve svém článku a bludné ovce tady mu budou jen bečet do tónu jako stádo připravené na porážku…..takže kdokoli z rádoby majitelů neustále porušuje zákon….proč tohle nikdo nenapíše veřejně??já zapomněl protože to je protiprávní jednání a do kšeftu se nehodí….všeci bečíte jak je u vody zle ale osobně pro to nic neuděláte jen dokážete psát komentáře…proč nejdete tedy dělat RS když víte že by jste to dělali lépe?Proč nejdete dělat funkcionáře do vašich MO když máte tolik kamarádu kteří by vás tam při hlasování protlačili??to už ale asi ne páč už je to práce na dlouhou trať a to se vám přeci nehodí…je nechutné jak se stal z rybařiny těžký byznys a slavná kaprářská scéna začíná být žumpa sama osobě…..a nejubožejší je že sami majitelé firem zabývajících se převážně kaprařinou tomu jen přispívají aby zlaťáky cinkali…..hold pravý český člověk…oni oni oni a já raději nic abych náhodou nebyl vidět….

  • Konečně objektivní komentář. Velká chvála. Je to přesně tak, jak píšete. Autor a většina komentátorů zde asi nemá ponětí, že doby lovu nejsou výmysli funkcionářů, ale je to v zákoně. Tam kde je v části roku povolený lov non-stop (např. ÚN Orlík, …) se musí žádat na MZe (Ministerstvo Zemědělství), aby povolilo vyjímku ze zákona. Takže i kdyby funkcionáři chtěli mít lov non-stop, musel by se změnit zákon. Osobně pro lov non-stop nejsem, když vidím, co se v létě děje u vody, kdy přijede skupina kamarádů, postaví bivaky, ožerou se a potom u prutů spí, … Jo to jsou asi ti správní KAPRAŘI

   Ohledně násazovaní ryb do revírů, tak nevím jestli autor článku ví, že každý revír má stanovený zarybňovací plán, ve kterém je uvedeno kolik (hmotnost) a jak velkých (starých) ryb má být do revíru nasazeno. O toto zarybnění se stará uživatel revírů (ve většině případů jsou to územní svazy).

   To, že ve svazových revírech nejsou kapitální ryby, tak za to můžou právě rádoby privátní vody a hlavně rybáři (kapraři), kteří ryby do těchto „privátních“ vod prodávají.

 6. Tohle rád slyším, když od svazových revírů odejdou ti kapraři kteří potřebují mít postavený stan, zajet autem až do vody, mít nahozené 24 hodin v kuse.
  Každý kaprař který přestane chytat na svazovém revíru je pro ostatní rybáře úlevou.
  Máme v organizaci nechci říct debila, ale kapraře který do pstruhového revíru vysadil jesetery ( a pak se strašlivě divil když jeseter po ulovení změnil majitele(odcestoval na soukromák kam jeseteři patří)).
  Když rybářský svaz opustí 10 procent rádoby kaprařů, tak si rád zaplatím povolenku o 10 procent dražší a nebudu se muset u revíru hádat s kaprařema co si nahodí čtiři udice přes celý rybník že pak není kam nahodit aniž bych ho nepřekřížil.
  Kapraři patří na soukromáky kde je jim vyhověno, na svazovce dělají většinou jen nepořádek a pytlačí přes noc, když slušní rybáři mají dávno odchytáno své dva kapříky násadáky a jsou doma.

  • tak toto co se tady píše je jen pravda.Jestli někdo znáte Mělice u Přelouče tak se tam podívejte.Samý soukromý pozemek,bivak,karavan a co se chytí tak se nepustí at to nemá míru nebo to je trofejní a u prutů nikdo nesedí,každý je pěkně v teple v karavanu nebo chatě a vyleze až když pípá příposlech.RS nic nevidí a nechce si dělat zle.Potkat slušného rybáře co si jde zachytat 2 kapříci je dnes umění. takže když se bojlísaci odstěhují ze svazových vod na soukromé tak jen dobře,tam at si dělajíco chtějí

  • Super komentář a zcela se s váma stotožnuji byť jsem na druhé straně
   Se svazem nic již nemám a dost přátel jsem přetáhnul mimo a ano jsem kaprař, chci chytat nonstop a chci mít bivak, ale bordel po mně nenajdete a alkohol nepiju. Když jsem na rybách tak rybařím. Čím víc bude členů jako vy a nebo já, tím dříve padne svazová rybařina a bude více klubových případně soukromých vod přeji nám oběma ať se dílo podaří.

 7. K poslednímu odstavci, je velká škoda že ti kapraři kteří na schůzi požadovali pro sebe zakoupení a vysazení K70 plus( které valnou většinu ostatních rybářů nezajímají a chcou svého násadáka), tak měli svazu nabídnout že peníze které by dali soukromému revíru věnují organizaci( třeba každý kaprař dá 6-8 tisíc Kč za rok svazu navíc k povolence) a za tyto peníze navíc od bohatých náročných rybářů se pro tyto bohaté náročné rybáře zakoupí žádané ryby K70+( taková ryba stojí maximálně 1tisíc korun). Tedy na každého kapraře by jim bylo do revíru vysazeno navíc nad plán 5-10 ks K70, které pak mohou celý rok lovit.
  Ale tohle kapraři nikdy neudělají, chtějí pouze za příplatek(malý) porušovat platná pravidla svazového rybolovu (to jest porušovat beztrestně zakázané táboření(kempování zadarmo) a zakázaný lov 24 hodin- pytlačení bez riskování zabavení povolenky).
  Svza by rybáře kteří se chlubí opakovaným porušováním pravidel vyloučit, zvláště když byli při pytlačení přistiženi (lov na 3-4 pruty, mimo stanovenou dobu, v místech kde se rybařit nesmí, porušují zakázané zavážení návnad a nástrah atd).
  Kaprař do svazového rozpočtu nedá ani o korunu více než běžný řadový rybář, ale chce za své malé peníze stejné komfort jako na soukromém revíru.

 8. Loni začalo s rybolovem o pět tisíc rybářů víc oproti předminulému roku. Tak nevím o jakém odlivu rybářů a peněz se mluví. Je taky jasný,že každý majitel si ten svůj revír ohlídá. Uhlídat všechny svaz. vody každý den nejde. Že se jako má chytat všude non-stop? Tak mám obavy,že by to byl jen ráj pro všechny pytláky a jen by se vyrabovaly revíry o dost rychleji. A jaký zustane u vody po rybářích bordel,to snad ani nemusím psát. Každý by měl začít u sebe a členská základna by se měla zbavit všech nepoctivých rybářů. Když už někdo přijde za přestupek o papíry,tak by to měl pocítit,třeba rok bez papírů a ne že je má za týden nazpět a nebo si nové udělá v jiné organizaci.

 9. větší hovadinu jsem dlouho nečetl. Celý článek je mířen pouze a jen na kapra. Tudíž ten kdo jej psal není rybář ale další z řad povalečů v bivaku s pípákama který klidně ufotí kapra k smrti e´jen aby měl nej nej fotky. Tito moulové co znají jedinou rybu ,,, kapra ,, by měli sedět na soukromácích a neotravovat rybáře na svazovkách.

 10. Dovolím si pár postřehů. Je jasné,že soukromník ,který si určí pravidla,tak je schopen si je na svém revíru i ohlídat. To,že ze svazových vod pomalu,ale jistě mizí velcí kapři je hlavně způsobeno tím,že jsou prodáváni,nebo i zkonzumováni a nasazení kapři nemají v podstatě šanci dorůst. To,že je někde K-70 je super,já bych to dal všude,ale neznamená to,že je to dodržováno. Rybářská stráž nemůže být všude. Když se na výroční členské schůzi odhlasuje nákup velkých,nebo malých ryb je přece v pořádku od toho hlasování je. Že je někdo přehlasován,no tak to prostě je . Další může chtít metrový štiky atd.
  Každý vidí jen svoje priority a když není po jeho,tak je hrozně rozhořčen. Tak choďte na soukromé revíry vždyť vám v tom nikdo nebrání.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -