skingbranding-banner

AKTUÁLNĚ: Rybáři začali do svazových revírů vysazovat jesetery. V Dyji plave prvních 250 ryb


Řeka Dyje v Břeclavi. Právě toto je ono historické místo, kde rybáři vysadili první jesetery malé. Jejich cíl je jasný – pokusí se tuto krásnou rybu vrátit do našich vod. Rybáři do Dyje nasadili prvních 250 ryb, ale to je teprve začátek. Podle Deníku se v průběhu dalších let v řekách Dyji a Moravě objeví až 25 000 jeseterů malých. Celková cena za tuto vzácnou násadu se vyšplhá k 500 tisícům korunám.

Rybáři se snaží v Dyji a Moravě vytvořit stabilní populaci jeseterů malých, kteří budou schopni se reprodukovat. Ostatně, pro Deník to potvrzuje i ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský: „Cílem je vznik stabilní populace minimálně o dvou tisících dospělých kusů. V současné době žádná taková v Dyji není.“

Aby bylo založení stabilní populace jeseterů malých v našich řekách úspěšné, používají se i speciální sledovací technologie, například čipy. „Chceme vědět, jak jeseteři migrují, jaká je jejich úmrtnost. Mělo by nám to také umožnit upravovat místa vysazování,“ říká Jan Hodovský. A Povodí Moravy žádá o pomoc i samotné rybáře. „Apelujeme na rybáře, aby nám každý úlovek jesetera nahlásili a co nejšetrněji jej vrátili do vody. Uvidíme také, jak silný bude tlak na ryby ze strany predátorů. Zejména pak kormoránů,“ dodává Hodovský.

 

O projektu: Připojte se a vraťme společně jesetery do našich řek!

Projekt LIFE Sterlet odstartoval 23. 9. v Donauinsel ve Vídni. Právě zde jsou místěný moderní líhně pro produkci jeseterů malých. Pokus o navrácení jeseterů malých už probíhá v oblastech Wachau, na dolním toku Dunaje od Vídně až po Gabčíkovo a na řece Moravě. Celý projekt řídí odborní pracovníci z Institutu hydrobiologie a managementu vodních ekosystému Univerzity přírodních zdrojů a věd ve Vídni.

Povodí Moravy v rámci projektu, který se pokusí o návrat jeseterů malých do našich řek, prosí rybářskou veřejnost o pomoc. Povodí Moravy potřebuje ke své práci co nejvíce informací. Pokud se vám tedy podaří na řekách Moravě a Dyji ulovit jesetera malého, pak prosím poskytněte Povodí Moravy tyto informace:

  • Rybu změřte a vyfotografujte
  • Zkontrolujte, jestli se u hřbetní ploutve nachází značka (značky jsou šedé, s natištěným pořadovým číslem ve formátu AT0001), a číslo si zapiště.
  • Zaznamenejte místo a datum úlovku a případně zvláštnosti
  • Sdělte tyto údaje koordinátorovi projektu (Ivo Krechler) telefonicky na +420 607 925 189 nebo e-mailem: rybarstvi@cz.

 

O jeseterech

Jeseter malý (Acipenser ruthenus) patří k nejmenším dunajským druhům jeseterů. Samci jeseterů malých pohlavně dospívají ve věku 3 až 5 let, samice pak ve věku 4 až 7 let. Jeseteři se třou v květnu, kdy putují v početných hejnech proti proudu na místa, kde se narodili. Jeseteři se třou na štěrkovém dně. Jeseteři malí žijí celý život ve sladké vodě, nemají potřebu migrovat až do Černého moře. Jeseter malý je krásný rybí druh, který ale v horním toku Dunaje je velice řídce zastoupen.

Redakce InRybar.cz

Nové články v rubrice

VIDEO: Brutální útok metrové štiky! Rybář všechno vidí na sonaru! Bavilo by vás to?

admin | přečteno: 5976x | 5.03.2021 | 4 komentářů

Dnešní rybařina je plná technologií, které tento koníček posunuly o …

Ministerstvo zemědělství: Rybaření pouze v katastru obce! A jen do 20:59 hodin!

admin | přečteno: 33118x | 5.03.2021 | 59 komentářů

AKTUALIZOVÁNO (5. března 2021, 15:50): Od pondělí 1. března 2021 …

„Proč by rybáři měli mít výjimky?“ ptají se naštvaní lidé! Média píšou o „noční výjimce“ pro rybáře

admin | přečteno: 8007x | 5.03.2021 | 12 komentářů

Velké mediální domy si všimly výjimky, která povoluje rybářům výkon …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.