DomůNovinkyAKTUÁLNĚ: Rybáři začali do svazových revírů vysazovat jesetery. V Dyji plave prvních...

AKTUÁLNĚ: Rybáři začali do svazových revírů vysazovat jesetery. V Dyji plave prvních 250 ryb

- Reklama -

Řeka Dyje v Břeclavi. Právě toto je ono historické místo, kde rybáři vysadili první jesetery malé. Jejich cíl je jasný – pokusí se tuto krásnou rybu vrátit do našich vod. Rybáři do Dyje nasadili prvních 250 ryb, ale to je teprve začátek. Podle Deníku se v průběhu dalších let v řekách Dyji a Moravě objeví až 25 000 jeseterů malých. Celková cena za tuto vzácnou násadu se vyšplhá k 500 tisícům korunám.

Rybáři se snaží v Dyji a Moravě vytvořit stabilní populaci jeseterů malých, kteří budou schopni se reprodukovat. Ostatně, pro Deník to potvrzuje i ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský: „Cílem je vznik stabilní populace minimálně o dvou tisících dospělých kusů. V současné době žádná taková v Dyji není.“

Aby bylo založení stabilní populace jeseterů malých v našich řekách úspěšné, používají se i speciální sledovací technologie, například čipy. „Chceme vědět, jak jeseteři migrují, jaká je jejich úmrtnost. Mělo by nám to také umožnit upravovat místa vysazování,“ říká Jan Hodovský. A Povodí Moravy žádá o pomoc i samotné rybáře. „Apelujeme na rybáře, aby nám každý úlovek jesetera nahlásili a co nejšetrněji jej vrátili do vody. Uvidíme také, jak silný bude tlak na ryby ze strany predátorů. Zejména pak kormoránů,“ dodává Hodovský.

VIDEO: Vážení čtenáři, litujeme, ale video v tomto článku bylo původní autorem smazáno…

O projektu: Připojte se a vraťme společně jesetery do našich řek!

Projekt LIFE Sterlet odstartoval 23. 9. v Donauinsel ve Vídni. Právě zde jsou místěný moderní líhně pro produkci jeseterů malých. Pokus o navrácení jeseterů malých už probíhá v oblastech Wachau, na dolním toku Dunaje od Vídně až po Gabčíkovo a na řece Moravě. Celý projekt řídí odborní pracovníci z Institutu hydrobiologie a managementu vodních ekosystému Univerzity přírodních zdrojů a věd ve Vídni.

Povodí Moravy v rámci projektu, který se pokusí o návrat jeseterů malých do našich řek, prosí rybářskou veřejnost o pomoc. Povodí Moravy potřebuje ke své práci co nejvíce informací. Pokud se vám tedy podaří na řekách Moravě a Dyji ulovit jesetera malého, pak prosím poskytněte Povodí Moravy tyto informace:

  • Rybu změřte a vyfotografujte
  • Zkontrolujte, jestli se u hřbetní ploutve nachází značka (značky jsou šedé, s natištěným pořadovým číslem ve formátu AT0001), a číslo si zapiště.
  • Zaznamenejte místo a datum úlovku a případně zvláštnosti
  • Sdělte tyto údaje koordinátorovi projektu (Ivo Krechler) telefonicky na +420 607 925 189 nebo e-mailem: [email protected]

 

O jeseterech

Jeseter malý (Acipenser ruthenus) patří k nejmenším dunajským druhům jeseterů. Samci jeseterů malých pohlavně dospívají ve věku 3 až 5 let, samice pak ve věku 4 až 7 let. Jeseteři se třou v květnu, kdy putují v početných hejnech proti proudu na místa, kde se narodili. Jeseteři se třou na štěrkovém dně. Jeseteři malí žijí celý život ve sladké vodě, nemají potřebu migrovat až do Černého moře. Jeseter malý je krásný rybí druh, který ale v horním toku Dunaje je velice řídce zastoupen.

Redakce InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -