DomůNovinkyPonechání kaprů nad 70 centimetrů: data o zadržených povolenkách v roce 2023

Ponechání kaprů nad 70 centimetrů: data o zadržených povolenkách v roce 2023

- Reklama -

Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko ukázal data o přestupcích na tamních revírech za rok 2023. Jaké přestupky byly ty nejčastější? Rybáři si například nechávali podměrečné ryby.

Moravskoslezští rybáři uvedli, že v roce 2023 bylo vydáno 242 kárných příkazů, 7 rybářů pak muselo postoupit až ke kárnému senátu, 4 hřešící rybáře „řešily“ jiné územní svazy a 2 rybářům byly vráceny povolenky, protože přestupek „se nestal“.

 

Prohřešky v ÚS Severní Moravy a Slezska

Rybáři na moravskoslezských revírech porušovali třeba bližší podmínky výkonu rybářského práva upravující rybolov na revírech Územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko – celkem šlo o 98 případů.

Jedním z nejčastějších prohřešků z těchto pravidel byl lov na hájeném revíru, což může být mnohdy způsobeno i neznalostí rybáře a jeho nedostatečném povědomí o rybářském revíru. Celkem šlo o 28 takovýchto případů.

Velká část prohřešků se pak týkala také ponechání si nemírových ušlechtilých ryb jako jsou štika a candát. Těchto nemírových ryb si provinilci ponechali celkem 34 kusů. V 7 případech si rybáři nechali nemírového candáta, v 27 případech pak nemírovou štiku. Rybáři si musí dávat pozor, že na moravskoslezských revírech platí u těchto ryb vyšší míry!

A i v letošním roce moravskoslezská rybářská stráž zadržela povolenky za nedodržování pravidla, kdy rybáři nesmí při lovu dravých ryb na rybičky pod 15 centimetrů používat dvojháčky nebo trojháčky. Takových případů bylo v loňské sezóně na moravskoslezských vodách 6.

A poměrně častých prohřešků se rybáři dopouštěli na těch revírech se zákazem vnadění, kdy tuto úpravu porušilo, a nakonec za ni bylo potrestáno zadržením povolenky, hned 10 rybářů. I proto je důležité si vždy před započetím lovu řádně přečíst pravidla na daných revírech, která mohou být v některých ohledech rozdílná!

 

Lov na 3 udice nebo nerespektování doby lovu

Rybáři se na revírech Moravskoslezského ÚS ale dopustili i 155 prohřešků proti bližším podmínkám výkonu rybářského práva platných na všech revírech ČRS. Nejčastěji se jednalo o lov mimo povolenou dobu lovu, a to ve 25 případech. Stejný počet prohřešků se pak týkal nezapsání ryby.

S ponecháním si ryb souvisí i další zadržení povolenek – jedná se o ponechání si nemírové ryby dle vyhlášky, anebo ponechání si ryby v době jejího hájení. Takovýchto přestupků bylo na moravskoslezských vodách dohromady zaznamenáno celkem 12.

Rybářská stráž také zadržovala povolenky za nepřítomnost u udic, a tedy nemožnost s nimi v případě potřeby ihned manipulovat (17 přestupků). Zadržené povolenky pak byly i za lov na 3 udice nebo lov bez dokladů – těchto prohřešků bylo v roce 2023 na moravskoslezských revírech spácháno celkem 22.

 

Ponechání kaprů nad 70 centimetrů

Velmi smutným faktem je i to, že někteří rybáři si na moravskoslezských vodách chtěli ponechat i trofejní kapry nad 70 centimetrů délky. A nešlo o žádné ojedinělé skutky! Rybářská stráž totiž toto provinění proti pravidlům odhalila hned v 7 případech.

Znova připomínáme: pokud budete svědky porušování rybářských pravidel, pak prosím ihned kontaktujte rybářskou stráž, popřípadě hospodáře nebo předsedu hospodařící organizace. Kontaktovat pak můžete i polici. 

Zdroj: ÚS pro Severní Moravu a Slezsko, ilustrační foto: InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

22 KOMENTÁŘE

 1. Škoda že neuvádí na kterých revírech se tyto prohřešky staly. Jak svaz hospodaří tak to i na daných revírech vypadá. Vydávání povolenek a papíru k chytání bez řádných zkoušek se tu taky projevuje. Díky takovým máme potom plno zákazu na našich revírech.

  • Máte pravdu jen namátkou a nemusím nějak extra vzpomínat u nás na Mělníku co já osobně jich přímo porušování zažil nevědí ani o tom že na daném revíru mu povolenkami neplatí zákaz bývakovani ohniště to jsou přímo táborové ohně doba hájení klidně trpitkuje vlaci atd a z 90 procent cizina a doklady povolení no stačí se zeptat a přímo se chlubej že maličkost o nějakém školení vůbec neví takže ryb. svaz v podstatě ne přímo je k tomu podporuje porušování ono i z našich rád Češi taky jsou ale v žádném případě ne tolik vše je v lidech a když je nato upozornite dělají že to neví atd a ty vimluvi

 2. No hlavně je totální blbost K70, to zrušit hned, když už chcete trofejí kapry tak udělejte mnohem rozumnější a pro vody užitečnější k90 to už se o trofejní rybě bavíme, ale je potřeba trochu eliminovat stav kaprů a nahradit by je mohli líni a dravci,zkrátka druhý kterých je aktuálně nedostatek. A co se hospodaření na Mrs týče je to bída a navíc teď zničí další ještě trochu pěkný revír cyklostezkou (zermanice). Takže už ani nebudu mít chuť k ty vodě vůbec jít. Jako kdyby cyklisti neměli kde jezdit, hnus, zničit další kus přírody kvůli takový zbytečnosti.

  • A to Karlosi chtějí cyklostezku udělat i okolo Rozkoše – krásná voda a místo klidu na břehu na nás budou drncet zvonky.

   • Stačí když kolem Rozkoše jezdí domácí na babetách a jiných jednostopých přibližovadlech. Přejedou podběrák jako nic.

   • Ano slyšel jsem o tom a kolem Berounky už je taky, to je prostě neskutečný takhle ve velkým ničit přírodu kvůli takový kravine jako je cyklozteska, do teď je nikdo nepotřeboval a cyklistika měli kde jezdit, navíc zcela upřímně mě by na odpruženym horským kole vůbec nějaká asfaltová cesta vůbec nelakala. K čemu kolo za několik 10 tisíc když s tím budu jezdit po rovným asfaltu navíc se vyhýbat tisícovkam dalších cyklistů, bruslařu a nevím co ještě. Kupovat povolenku na lov ryb začíná těžce postrádat smysl, když si na rybách člověk ani neužije to proč tam chodí a nemluvě o tom bordelu co tam bude. Je to strašně smutný a hnusný jak jde všechno do prdele.

   • Ničí se tu všechno jen pro to aby si na tom někdo dobře nahrabal, nikdo mě nepřesvědčí o opaku, cyklostezky kolem revíru NEJSOU NUTNÝ, cyklistů mají dost míst kde můžou bezpečně jezdit a pochybuji že někoho bude bavit jezdit pořád dokola. Nebo si snad někdo přeje aby si rybáři už nedělali povolenky? Ono to totiž tak vypadá, kterého rybáře by takový lov bavil když mu za zády bude čumet 20 lidi na to jak tahá rybu a v dnešní době by ho při tom zdolávání ještě okradli a frnkli po tý cyklostezce. No v tyhle zemi některý věci postrádají logiku ale je to i tim že o tom rozhodují zcela nekompetentni lidi nebo organizace. Je to jen pro to aby si na tom nakradli.

  • To i v Pelhřimově vybudovali tuto hovadinu okolo dvou sportovních revírů , a zlikvidovali tím pádem na obou revírech cca 50% lovných míst, kde rybáři koupajícím absolutně nevadili a v době kdy nastane koupání , se tam na zbylá místa rybáři ani nedostanou. Tato blbost byla vybudována i v blízkosti pstruhového revíru, a je ve všech případech hrubým zásahem do fauny a flory uvedených revírů. A to jen z důvodu, že si radní tohoto města , splnil svůj klukovský sen…….

 3. Tak třeba u nás v Pardubicích je teď největší problém s Ukrainci… odnést si od vody třeba šest kaprů a k tomu plnej vezír bílé ryby není vůbec problém. Horší jak kormoráni. Ale hlavně že vysolej za povolenku i když si myslím, že ji někteří vůbec nemaji!!!

  • V Praze na soutoku Berounky a Vltavy zase problem dělaji masakry češi ze severu(a nejenom) kdy přijedou čerstvě po nasazeni a kapry 40+ rovnou filetuji bez ohledu na omezeni 2ks os/den … O Slapech ani ne mluvim okouni když berou tak vše co chyti kapři to same ve velkem na hausbotu rovnou do mrazaku a pak se ještě chlubi jak si za vikend odvaži 20kg filet.

 4. U nás na řece Moravě,kolem obce Spytihněv drancují vodu Ostraváci.Když jsme na to upozornili kontrolu ,tak tam ani nešel.Nehledě na to, že měli nahozeno přes noc, až do rána.Udělali si čtyřiadvacítku.Kontrolor se bál,asi.

  • Jo tak to je hrůza a člověk který má strach kontrolovat by tu práci dělat neměl, nebo může požádat o součinnost PČR, k čemu jinak ty instituce máme. To je potom o ničem když se rs boji kontrolovat. Ostravaci jsou dobytek nevdecnej, ty jsou zvykli jen těžit ale aby tam šli uklidit třeba to už ne.

 5. Máte pravdu jen namátkou a nemusím nějak extra vzpomínat u nás na Mělníku co já osobně jich přímo porušování zažil nevědí ani o tom že na daném revíru mu povolenkami neplatí zákaz bývakovani ohniště to jsou přímo táborové ohně doba hájení klidně trpitkuje vlaci atd a z 90 procent cizina a doklady povolení no stačí se zeptat a přímo se chlubej že maličkost o nějakém školení vůbec neví takže ryb. svaz v podstatě ne přímo je k tomu podporuje porušování ono i z našich rád Češi taky jsou ale v žádném případě ne tolik vše je v lidech a když je nato upozornite dělají že to neví atd a ty vimluvi

 6. R. Stráž také rada buzeruje normální rybáře. Když sedí u vody 3 UK bez papírů , oheň nality, bordel všude. Tak k vodě ani nejdou .

  • Naprostý souhlas, rybářská stráž se dokáže navážet tak akorát do starých rozklepaných dědků a navíc ještě pro kdejakou nepodstatnou blbost. Místo pochopení problémů daných stářím, jako například zapomnětlivost, zdravotní potíže, krátkodobá otupělost a ospalost po lécích, léčení vlastního ega a mindráků ubohou buzerací starých lidí.

 7. Já osobně kapra o délce 70 cm ze trofejní rybu nepovažuji. Tak že bych používal spíše výrazu zakázaná ryba. No a když o tom tak uvažuji, není to ani tak dlouho, co zde byl uveřejněn článek o tom, jak je všude kaprem přerybněno a jak by bylo potřeba jeho chov a nasazování do vod rapidně omezit. Dokonce v tomto smyslu kdosi vymyslel petici na realizaci tohoto nesmyslného nápadu. Toto píšu i přesto, že kapry těchto velikostí, tedy nad 70 cm nikdy neberu, ale s jejich ponecháním si rybářem souhlasím. Trofejní rybu si dovedu představit tak hodně nad 15 kg. Ještě bych dodal, že kapři těchto velikostí ve vodách, kde není zajištěna jejich přírodní reprodukce, například na Orlické přehradě a jistě i někde jinde, nejsou pro vodu žádným přínose a troufám si říci, že právě naopak. Pokud už beru kapra, tak zásadně od 55 do 65 cm. Přiznávám, že osobně těch velkých ryb moc neulovím, protože jsem zásadním odpůrcem současné návnadové chemie v podobě boilis a pelet všeho druhu. Chytám stejně jako před čtyřiceti léty a po nějakých trofejích vlastně ani netoužím. Klid, pohoda a pobyt u vody je mnohdy více jak úlovek. No a tomuto rozhodně ty soustavně vymýšlené blbiny kdesi na ústředí v Praze, které otravují slušným rybářům život rozhodně neprospívají.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -