DomůOstatníRozhovoryRekord pokořen: rybář chytil na Pálavě šupináče o váze přes 31 kilogramů

Rekord pokořen: rybář chytil na Pálavě šupináče o váze přes 31 kilogramů

- Reklama -

Letošní sezóna je pro české rybáře famózní! Tolik 30kilogramových kaprů se na českých vodách během jedné sezóny snad nikdy nenachytalo. A teď přišla další fantastická zpráva o giga kaprovi.

Foto: Josef Pavelka

Asi není v Česku kapraře, který by neznal Novomlýnské nádrže. Ikonická rybářská lokalita každoročně láká tisíce nadšenců, kteří věří, že si splní rybářský sen. Ne každému se to povede. Komu se to ale podařilo stoprocentně, je rybář Josef Pavelka. Právě on na konci listopadu pokořil nedávný rekord z Pálavy.

Je to fascinující zpráva, protože jde určitě o jinou, druhou rybu, která na Pálavě přesáhla magickou hranici 30 kilogramů. Přesná váha nového rekordu? Famózní, neuvěřitelných a grandiózních 31,55 kilogramů! Tohle je prostě kapr snů!

Tohohle giganta dokázal přelstít zkušený kaprař Josef Pavelka. Rodák z jihu Moravy zná Nové Mlýny jako málokdo v republice. Však taky, právě Josef Pavelka je členem týmu Mikbaits Friends, který dokázal vyhrát i prestižní závod Stairs2Hell. Teď si tento lovec připsal další životní úspěch, který si bude pamatovat do konce života

 

Jde o nový rekord pálavských jezer

Kolik přesně ulovená ryba vážila?

Kapr, kterého jsem ulovil, vážil 31,55 kilogramů. Je to tak nový rekord pálavských jezer.

VIDEO: Podívejte se na kapra z Nových Mlýnů, který je novým rekordem

Před několika týdny se na Nových Mlýnech chytila rovněž ryba přes 30 kilogramů. Troufáte si odhadnout, jestli jde o stejnou rybu?

Toho dřívějšího kapra přes 30 kilogramů jsem zaregistroval, ovšem nejedná se o stejnou rybu. „Mého“ kapra jsem ulovil na jiném pálavském jezeře, tudíž je nemožné, aby se jednalo o stejnou rybu.

Jak vypadalo lovné místo?

Lovné místo se nacházelo asi 400 metrů od břehu, kam jsem nástrahy a návnady zavážel na člunu. Hloubka na místě byla okolo 5,5 metru. Na místě se mi podařilo najít starý potopený kmen stromu, a pak ještě pár dalších pařízků. Dno bylo blátivé, nicméně ze zkušeností vím, že tato místa kapři často navštěvují, a jsou úspěšná.

 

Ryba zabrala v pravé poledne

Pamatujete si, v kolik kapr zabral?

Kapr zabral v pravé poledne, což bylo úplně úžasné! Já si totiž kapra mohl užít za denního světla.

Jak probíhalo zdolávání ryby? Byl to divoký souboj?

Za rybou jsem vyrazil na člunu, jelikož jsem chytal poblíž překážek a nechtěl jsem kapra urvat. Jakmile jsem se dostal nad rybu, která si odjela asi 20 metrů od lovného místa, tak jsem cítil, že to bude těžká ryba. Boj trval asi 10 minut, než se mi podařilo kapra navést do podběráku.

Jak vypadal záběr od této gigantické ryby?

Byl to opatrný záběr, kdy ryba šla takzvaně „do jízdy“. Ale ujela jen pár metrů, a pak se zastavila. Takže jsem hned vzal prut a okamžitě za rybou vyrazil.

 

Kapr zabral na boilies BigB

Už jsme v dost pokročilé fázi sezóny, kdy se pořádně ochlazuje. Přizpůsobil jste tomuto taktiku, co se krmení týče?

Kapra jsem ulovil na konci listopadu, kdy voda už měla pod 7 stupňů Celsia. Takže jsem nepředpokládal nijak vysokou aktivitu ryb, proto jsem do prostoru lovného místa rozházel zhruba půlkila boilies o průměru 20 a 24 mm od MIKBAITS. Konkrétně šlo o BigB.

Na jakou nástrahu kapr vlastně zabral?

Kapra jsem ulovil na boilies BigB od firmy MIKBAITS. Kulička měla velikost 24 mm. K boilies jsem pak přidal pop-up kuličku v příchuti banán.

Chcete říct něco na závěr? Někomu něco vzkázat?

Na závěr bych chtěl poděkovat právě firmě MIKBAITS za důvěru v nás vloženou. Dále bych chtěl poděkovat mému bráchovi Michalovi a parťákovi Daliborovi Manovi, že tu radost sdíleli se mnou, i když u toho nemohli být, přesto se druhý den dostavili mi pogratulovat.

A nesmím zapomenout ani na Jirku Majera alias Scopexe a Karlova Nikla, kteří zrovna lovili poblíž, a kteří mi pomohli zvážit a zdokumentovat, za což jim chci poděkovat. A v neposlední řadě chci ještě poděkovat Radkovi Holubovi, který mi rybu nafotil a natočil.

 

Kapr, který „ztratil“ rekord

V říjnu jsme přinesli rozhovor s rybářem Miroslavem Gerátem, kterému se povedlo ulovit obrovského šupináče o váze 30,5 kilogramů. Šlo tak o prvního, zdokumentovaného kapra z Nových Mlýnů, který prolomil tuto dlouho nepřekonanou hranici.

Čeští rybáři tak mají nyní dva hmatatelné důkazy o dvou různých rybách, které přesáhly hranici 30 kilogramů. Do hry se tak znovu vrací „nekonečná diskuse“ – neměli bychom začít tyto obrovské kapry na Nových Mlýnech lépe chránit? Přece jen, na této lokalitě neplatí žádné pravidlo, které by rybářům ukládalo povinnost tyto trofejní kousky vrátit zpátky do Nových Mlýnů!

Není proto divu, že někteří kapři dlouhodobě bijí „na poplach“. Předmětem diskuse ani není ani tak nejznámější pravidlo K70, ale spíše ochrana těch největších kaprů nad 20 kilogramů váhy. Když se znovu vrátíme k závodu Stairs2Hell, tak zde se v silném ročníků 2021 nachytalo hned 27 ryb přes 20 kilogramů váhy.

Co myslíte vy? Měli bychom si tyto rybářské klenoty lépe chránit?

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

2 KOMENTÁŘE

  1. Tak tohle není na diskusi. To je naše povinnost. Za rybama jsem procestoval celou evropu a jen my si nedokážeme ochránit naše bohatství. A tím tato ryba pro rybáře určitě je.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -