DomůOstatníRozhovoryKapr 30,5 kilo z Nových Mlýnů: „Kapra jsem pojmenoval Bětka,“ říká rybář

Kapr 30,5 kilo z Nových Mlýnů: „Kapra jsem pojmenoval Bětka,“ říká rybář

- Reklama -

Ty fotografie obrovského kapra obletěly rybářský internet! Rybář Miroslav Gerát dokázal na Novomlýnských nádržích ulovit kapra, který se zapíše do dějin české kaprařiny. Jak se mu ho podařilo zdolat?

Foto: Miroslav Gerát

Na tohohle kapra čekala celá česko-slovenská kaprařská veřejnost. Už třeba na Stairs2Hell byla ta magická hranice zatraceně blízko, když se polským rybářům povedlo ulovit giganta o váze 29,82 kilogramů. Přesto ta vysněná „třicítka“ pořád unikala.

Někteří už možná ani nevěřili. Ale pak Události Brno zveřejnily fotografie, na kterých byl gigantický šupináč. Jeho váha? Magických 30,5 kilogramů. Tuto famózní rybu dokázal ulovit rybář Miroslav Gerát, který nám prozradil, jak se mu povedlo chytit životní úlovek, na který do smrti nezapomene.

 

Je to pořád čerstvé

Na Nových Mlýnech jste ulovil famózního kapra, který přesáhl magickou hranici 30 kilogramů. Už se ve Vás rozleželo, jak významný úlovek se Vám podařilo zdolat?

Abych pravdu řekl, tak se to ve mně ještě nerozleželo. Je to pořad čerstvé, jako by to bylo včera. Myslím si, že jsem možná tohoto úlovku docílil i tím, že jsem to opravdu vyseděl. Když jsem vždy přijel na ryby, tak jsem vše vyvezl opravdu ve 4 ráno a o půlnoci stáhnul. Co to prostě šlo, tak nástraha ležela na dně.

Žádné takové, že v 22 hodin „na to kašlu“ a jdu spát. Ne, ne! Vydržel jsem do půlnoci i třeba celý víkend bez záběru. Věřil jsem, že záběr přijde, a když nepřišel, tak přesto další víkend znova!

Jel jste na ryby na více dní, anebo šlo o krátkodobou vycházku?

Na tuto vodu dojíždím už asi 12. rokem po sobě. Nejprve v mladších letech na dovolenou s rodiči a jedním prutem na splávek, anebo s woblerem na dravce. Na tento krásný okamžik a setkání s takovou rybou jsem si vzal v práci 14 dní volna, abych víc probrouzdal vodu a našel místo, na kterém strávím tento čas.

 

Slyšel jsem hrčet cívku

Můžete trochu popsat lovné místo?

Lovné místo jsem si našel s pomocí echolotu, který mi vypůjčil můj kolega Miroslav Drmla, kterému za to moc DĚKUJI! Našel jsem menší jámu se slávkami. Ze začátku byl problém ve vázkách v podobě kořenů ze starých vinohradů, které byly obalené slávkami, ve kterých jsem i pár montáží ztratil.

Po dvou dnech se mi podařilo místo vyčistit pomoci kotvičky, takže začaly chodit i ryby. Sice menší asi do 7 kilogramů, ale nájezd kaprů tam byl.

Vyvážel jste nástrahu do dálky, anebo jste nahazoval?

Ano, vyvážel jsem do 400metrové vzdálenosti.

A co krmení? Čím jste krmil a v jakých dávkách?

První dva dny jsem si udělal „pole“, na které jsem vysypal 5kilogramovou kombinaci boilies a pelet, a do toho pokládal nástrahu. Pak jsem vše opakoval až po 3 dnech.

Jaké podmínky při osudovém záběru panovaly?

Panovaly „dvoje podmínky“. První vypadaly tak, že jsem byl naštvaný, protože jsem přišel o krásnou rybu asi 6 hodin před osudovým záběrem. Jel jsem rychle za rybou, protože už tak trošku poznám na prutu pěknou rybu. Ale zajela mi někde do vázky a po vykotvičkování byla ryba pryč.

Pak se ale všechno zlepšilo! Osudový záběr přišel asi ve 20:30. Vítr nefoukal a teplota byla mezi 12 až 15 stupni Celsia. Teplota vody byla asi na 15 stupních.

 

Byli jsme 700 metrů od břehu

Pak přišel záběr od životní ryby. Byla to divoká jízda?

V klidu si tak sedíme pod deštníkem s členy rodiny a sousedy z karavanu a z ničeho nic se ozval zvuk pípáku, který bez přestávky nepřestával znít. Při běhu jsem slyšel i hrčet cívku přes křičící pípák.

Jak vypadalo zdolávání? Věděl jste hned ze začátku, že tohle bude TOP ryba?

Při zvednutí prutu ze stojanu jsem cítil mohutný tah a nepřetržitou jízdu stále dál od břehu. Říkám kolegovi Pavlovi Dobrovolnému: „Ojoj, to nebude malá ryba. No nic, chystaj člun, podběrák, a jedem.“

Oba jsme hupsli do člunu a hon za kaprem začal. Asi po 300 metrech říkám Pavlíkovi, ať zpomalí, že necítím žádný kontakt. Po pár otočkách jsem ale ucítil výpad, takže jsem byl ihned zase v plném soustředění při souboji s rybou. Takže následoval motor na „plný knedlík“ přímo za rybou.

To ryba až tak „pelášila“ pryč?

Podle světel na břehu, kde mi stál stojan, jsem poznal, že jsme o dost dál, než byly pruty zavezeny. Ihned jsem poznal, že to nebude jen tak. Podle mě jsme byli tak 700 metrů od břehu.

Rybu jsme nakonec dojeli, ale rázem začal divoký souboj. Ryba jezdila doprava, pak doleva okolo člunu, a řekla si, že se ani neukáže. Nabrala zase směr na protější břeh. Potom ale asi tak 20 metrů od člunu se objevil vír vody. Pod světlem čelovky se objevilo tělo ryby a už jsme věděli, že je to kapr.

 

Málem mi ruplo v zádech!

Jaký byl ten první dojem z ryby?

Nezdálo se, že by to měl být osudový mohykán. Když jsme se přiblížili, tak si to kapr vzal zase do hlubin, takže vše začalo nanovo. Ale jak říká můj táta: „Jak už je na háčku, už je času dost.“ S rybou jsme se ještě přetahovali asi ještě 15 minut.

Až když jsme kapra dostali na dosah podběráku, tak jsme trochu tušili, že ryba bude mít asi 25 kilo. Pavlík ho nakonec podebral a hned potom jsme si plácli na znamení dobré práce.

Jak vypadala cesta na břeh?

Zamířili jsme si to zpátky ke břehu, kde už nás čekal táta, máma a Pavlova přítelkyně Broňa. Po přistání na břehu se tatík zeptal, co se povedlo, a já mu odpověděl, že asi karas okolo 30 čísel. Skočil jsem do vody a podběrák s rybou jsem stále skrýval pod břehem ve vodě, protože jsem čekal na vaničku „pro miminko“.

A ono ejhle! Když jsem rybu do ní zvedal, tak mi skoro ruplo v zádech. Ryba se nám ukázala na světle přes celou vaničku! V tu chvíli byla na břehu radost, až přiběhli sousedi ze všech stran.

Rybu jsme dali do saku a zvážili ji. Váha ukázala 32,12kg! Po odvážení saku o váze 1,6 kilogramu nám vychází krásných 30,5 kilo naší Bětky – tak jsem kapra pojmenoval.

 

Kapr dostal svobodu

Na co jste kapra ulovil?

Ryba si vzala boiliies od firmy Biotop Baits s příchutí StrawberryCheesecake.

Chcete něco říct na závěr?

Chtěl bych poděkovat Pavlovi za pomoc na lodi při zdolávání, Tomovi a Honzovi za krásné fotky, manželce Romaně, dětem a rodičům za podporu. Mirovi za echolot a panu šéfovi za volno v práci (smích).

Jinak všem rybářským kolegům bych rád přál zažít to, co já v ten večer. Dodržujte pravidla a nezapomeňte na ratolesti, které se taky vydají jednou na naše vody a budou provozovat tento krásný koníček. Aby jim taky nějaká taková krásná ryba udělala takový zážitek jako mně.

Na závěr: kapr jménem Bětka si plave dál na svobodě! 23.10.2022 měla 109 centimetrů a vážila 30,5 kilogramů. Tak holka, ať se ti daří, a udělej někoho šťastným, jako jsem teď já.

A ještě jeden vzkaz: kdyby se tuhle krasavici někomu povedlo ulovit, tak ať se mi ozve. Rád bych ji znovu viděl. S pozdravem Petrův zdar, a věřte – jak říkám: ONO TO PŘIJDE!

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

3 KOMENTÁŘE

  1. Nádherný úlovek, gratuluji. Při mém posledním úlovku jsem měl na sobě nové oblečení od fishmachine.cz a můžu jen doporučit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -