DomůNovinkyRybáři musí zabít tuny pstruhů duhových. Šíří se mezi nimi nebezpečná nákaza

Rybáři musí zabít tuny pstruhů duhových. Šíří se mezi nimi nebezpečná nákaza

- Reklama -

Státní veterinární správa informovala, že na Bruntálsku se objevilo ohnisko virové hemoragické septikémie (VHS). Jde o onemocnění, které postihuje lososovité ryby. Není ale přenosné na člověka.  

Ilustrační foto: InRybar.cz 

Státní veterinární správa o ohnisku informovala na webu, na kterém uvedla, že nemoc se objevila v hospodářství Tylov na Bruntálsku. Tato nákaza v tomto hospodářství byla i v roce 2021. Na zmíněném místě veterináři zavedli přísná opatření, která mají zabránit šíření nemoci do okolí.

 

Kvůli nemoci zabijí tuny ryb

Kvůli onemocnění VHS, které se v hospodářství rozšířilo, uhynuly skoro už 2 tuny pstruhů. Zbylé 4 tuny ryb pstruhů duhových pak veterináři utratí. Poté ryby odvezou do asanačního podniku, kde budou mrtvé ryby odborně zlikvidované.

„Hynutí ryb na farmě dále pokračuje, dosud uhynulo 1,75 tuny pstruhů. V chovu jich zbývají ještě další zhruba čtyři tuny. V průběhu tohoto týdne provede Pohotovostní středisko pro mimořádné situace SVS utracení ryb,“ sdělil tiskový mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Veterináři na ohnisko nákazy přišli kvůli zvýšeným úhynům pstruhů v hospodářství. A právě odtud pak veterináři poslali živé vzorky do Státního veterinárního ústavu v Jihlavě. Tady odborníci při rozborech zjistili, že ryby jsou nakažené nemocí VHS.

 

Co je to onemocnění VHS?

Zmíněná rybí nákaza VHS postihuje lososovité ryby, ale například i štiky. Tato nemoc může ohrozit všechny věkové kategorie ryb, nejzranitelnější jsou ale ryby ve věku 1 roku. Nákaza se většinou šíří mezi rybami, které jsou stresované (třeba při změnách teploty vody nebo při manipulaci). Nemoc se na rybách projevuje apatií nebo vystouplými oky.

Virus se přenáší například kontaminovanou vodou, ale také kontaminovaným vybavením nebo technikou, které slouží k chovu ryb. Dalším šiřitelem viru pak mohou být i vodní ptáci, kteří migrují. „Je nesmírně důležité dodržovat prevenci při obchodu s rybami či jejich přemísťování,“ uvedl mluvčí veterinářů ze SVS.

Aby se nemoc nešířila, zavedli veterináři velmi striktní opatření. „Kromě uzávěry hospodářství a zákazu přesunů ryb spočívají v utracení všech zbývajících ryb a jejich bezpečné likvidaci v asanačním podniku či zpracování klinicky zdravých ryb v zařízení schváleném pro tlumení nákaz a sanaci rybochovných nádrží, které musí následně šest týdnů ležet ladem,“ vysvětluje Vorlíček.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -