Domů Novinky Rybáři pokládají hnízda pro candáty, aby se mohli přirozeně vytřít! Obsazenost byla...

Rybáři pokládají hnízda pro candáty, aby se mohli přirozeně vytřít! Obsazenost byla 100 procent!   

- Reklama -

Moravskoslezský územní svaz informoval na sociálních sítích o tom, že pokračuje v pokládání hnízd pro candáty. Právě tímto způsobem se rybáři snaží vytvořit co nejlepší podmínky pro tyto dravce, aby se mohli přirozeně vytřít. Aktuálně jsou hnízda pro candáty například na Slezské Hartě, kde je rybáři kontrolovali. A při jejich kontrole zjistili, že položená hnízda se candátům „moc líbí“. Jejich obsazenost byla při kontrole stoprocentní!

Magazín InRybar.cz pravidelně informuje o práci moravskoslezských rybářů, kteří tradičně po tamních revírech rozvážejí hnízda pro candáty. Rybáři se tímto způsobem snaží posílit populace candátů ve svazových vodách. A letošní sezóna z tohoto pohledu vypadá moc slibně!

ČTĚTE TAKÉ: Jednoduché rybaření na žížalu! Chyťte velkého úhoře nebo kapra!

„Byla provedena kontrola obsazenosti candátích hnízd na revíru Slezská Harta 1A. Z padesáti rozmístěných candátích hnízd bylo zkontrolováno pět hnízd tak, ať nedochází k rušení pečujících mlíčáků a ke zbytečné manipulaci. U kontrolovaného počtu byla zjištěna 100% obsazenost. Při té příležitosti bylo rovněž monitorováno vývojové stádium jiker,“ uvedl Moravskoslezský územní svaz.

Rybáři kromě zveřejnění informací o skvělé obsazenosti hnízd zveřejnili i nádherné fotografie ze Slezské Harty, na kterých jdou obsazená hnízda pro candáty moc dobře vidět. Tenhle pohled musí hřát u srdce každého milovníka dravých ryb!

 

Hnízda pro candáty: Budoucnost? 

Mnoho hospodářů razí ten názor, že nejlepší je právě přirozený výtěr těchto ryb. A proto je na mnoha místech k vidění tato zajímavá rybářská práce. „Hnízda je potřeba každoročně nainstalovat a po sezóně také posbírat, umýt a uskladnit,“ uvedl v minulosti Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko.

Součástí této práce je i monitoring. „V době výtěrů provádíme pravidelné kontroly a monitorujeme obsazenost hnízd, abychom případně vyhodnotili lokalitu, hloubku umístění a tak dále,“ vysvětlovali v minulosti rybáři z Územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko.

Rybáři musí být při kontrole velmi obezřetní, aby nepoškodili vlastní práci, protože například jikry jsou v určitém časovém období opravdu hodně zranitelné. „Kontrola se provádí jen u vybraného minimálního počtu ve vybrané lokalitě tak, ať nedochází ke zbytečnému rušení candátů, kteří jak známo své hnízdo hlídají, anebo k poškození jiker, které jsou v určitém stádiu svého vývoje velmi citlivé na jakoukoliv manipulaci,“ doplnili severomoravští a slezští rybáři.

ČTĚTE TAKÉ: Jednoduché rybaření na žížalu! Chyťte velkého úhoře nebo kapra!

Pozitivní zprávou pro rybáře je, že tato taktika funguje. Proto se rybáři snaží candátí hnízda dostat na více revírů. „V roce 2019 jsme umístili na revír Slezská Harta 60 kusů candátích hnízd ve dvou lokalitách v hájených úsecích. Hnízda jsou kladena za pomocí echolotu do vhodných partií (hloubka, svahovitost, síla proudění) a tam, kde po zkušenostech z předešlých let předpokládáme úspěšnost. Obsazenost candátích hnízd se pohybovala v daných letech od 50 do 70 procent,“ podložili daty svá tvrzení rybáři.

VÍCE INFO: Jak probíhá přirozený výtěr candátů s pomocí hnízd? 

„S pokládáním umělých candátích hnízd začal náš územní svaz na Slezské Hartě již v roce 2017. Důvodem k tomuto kroku byly horší přirozené výtěrové podmínky na této údolní nádrži. Klidové pobřežní partie, vhodné pro přirozenou reprodukci candáta na Slezské Hartě, nezahrnují vhodný výtěrový substrát (kořínky dřevin, rostliny). Slezská Harta je údolní nádrž v podhorské lokalitě se strmými břehy a hrubým kamenitým dnem. Za více jak dvacet let došlo k rozkladu a erozím dřevin v pobřežním pásmu,“ vysvětlovali rybáři.

- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

3 KOMENTÁŘE

  1. No je to naopak moc dobře že konečně udělali míru nastrazni rybky, viděl jsem nejednou spíše bohužel pravidelně jak na 8cm rybky rybáři tahali candaty a pro jistotu je nechali zazrat aby jim náhodou neutekli, jenže ty candat měli sotva míru a troufnu si říct že minimálně 50% jich zařvalo, takže dobře že udělali míru nastrazky a at si každej mysli co chce.

  2. Je to hezké , ale na revírech třeba Vltavské kaskády při a po tření původních ryb začnou vodu jak o závod vypouštět a napouštěcí ,že vše přijde nazmar. Je to na osádce velmi znát a nikdo z rybářské elity , natož zelených to neřeší. Jsou tam zájmy elektro lobby. Udělat někde na stojánku hnízdo jde lehko , ale prosadit na malé období ustálenou hladinu proti vyššímu zájmu asi nejde . Nu malé úspěchy jsou taky hezké.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -