DomůNovinkyRybáři z Kolína přeložili rybářský řád do ukrajinštiny, dostupný je zdarma

Rybáři z Kolína přeložili rybářský řád do ukrajinštiny, dostupný je zdarma

- Reklama -

S migrační vlnou z Ukrajiny se do tuzemských rybářských řád hlásí i zvýšený počet cizinců. Někteří z nich neumí česky, a proto se rybáři z Kolína rozhodli přeložit rybářský řád do ukrajinštiny.

Ilustrační foto: InRybar.cz

Aktuální situaci, kdy do České republiky přicestovalo velké množství Ukrajinců, pociťují také rybáři a rybářská stráž. Jednak se zvýšil zájem o rybářské povolenky ze strany Ukrajinců, zároveň rybářská stráž častěji při kontrolách naráží na rybáře z Ukrajiny.

Aby bylo u vody méně problémů, rozhodli se kolínští rybáři nechat přeložit rybářský řád do ukrajinštiny.

INFO: Rybářský řád v ukrajinštině je možné stáhnout na webu ČRS MO Kolín zdarma

 

Překlad byl nápadem jednatele

Za překladem rybářského řádu a středočeského dodatku stojí kolínští rybáři, především pak předseda kolínské organizace Jiří Krouza a tamní jednatel Martin Němec. Právě ti stáli za překladem rybářských pravidel, které mají výrazně usnadnit Ukrajincům přípravu na zkoušky, ale i samotný výkon rybářského práva.

„Byl to nápad našeho jednatele Martina Němce. S jednatelem a členy kolínského výboru jsme se dohodli, že necháme rybářský řád přeložit do ukrajinštiny. Zaplatili jsme to z vlastních soukromých peněz, kdy jsme s tím ani nezatěžovali kolínskou organizaci,“ řekl pro InRybar.cz kolínský předseda Jiří Krouza.

Za překladem pak stojí jedna žena z Ukrajiny, která celý rybářský řád a středočeský dodatek precizně přeložila. Paní si podle předsedy dokonce vyhledávala latinské názvy ryb, aby vše přesně „sedělo“. „Kolegovi, ale i paní z Ukrajiny, patří velké poděkování,“ děkuje předseda kolínských rybářů.

 

Proč se rybáři rozhodli k překladu rybářského řádu?

Kolínští rybáři se k překladu rozhodli z několika důvodů. Například i proto, že ke zkouškám dorazily desítky rybářů z ciziny, kteří neuměli ani česky. „Tyto lidi jsme nepřipustili ani ke zkoušce. Toto byla první zkušenost, která nás vedla k ukrajinskému překladu,“ doplnil předseda kolínských rybářů.

Předseda kolínských rybářů zdůrazňuje, že s připouštěním rybářů z Ukrajiny ke zkouškám nemají rybáři žádný problém, pro všechny zájemce ale musí platit stejná pravidla. „Nemáme problém někoho připustit ke zkoušce, ale pro všechny budou platit stejná pravidla. Pravidla jsou zákonem ministerstva jasně stanovená jak pro Čecha, tak Ukrajince,“ zdůrazňuje Jiří Krouza.

Dalším podnětem a impulsem k překladu byly zkušenosti kolínské rybářské stráže. Ta totiž na tamních revírech řešila hned několik problémů s rybáři z Ukrajiny, protože neznali zdejší pravidla. „V jednom případu rybářská stráž zadržela povolenku, protože pán z Ukrajiny nevěděl, kolik ryb si může ponechat,“ vysvětluje Jiří Krouza.

Asi nejdůležitějším impulsem pak bylo to, že rybáři z Ukrajiny začali masivněji využívat možnosti krátkodobých lístků. „Cizinci začali využívat možnost krátkodobého rybářského lístku. To je ten lístek za 200 korun na 30 dní, který si cizinec může zakoupit na kterémkoliv úřadě, aniž by musel mít doklad o tom, že složil zkoušku na rybářský lístek,“ upozornil Jiří Krouza. 

Kolínským rybářům ale vadilo, že mezi těmito rybáři byli právě ti Ukrajinci, kteří neuměli česky. Jiří Krouza pak ještě zdůraznil jednu důležitou věc: Úřad sice musí za poplatek rybářský lístek na 30 dní vydat, ale rybáři nejsou povinni na tento rybářský lístek prodat rybářskou povolenku. V Kolíně tak dostanou povolenku pouze ti, kteří složili rybářskou zkoušku.

 

Rada ČRS také přeložila rybářský řád

Předseda kolínské organizace pak magazínu InRybar.cz potvrdil informaci, že rybářský řád přeložila i Rada ČRS. Ukrajinští rybáři tak mají aktuálně možnost si stáhnout dvě verze přeložených rybářských pravidel.

INFO: Rybářský řád v ukrajinštině je možné stáhnout na webu ČRS MO Kolín zdarma

„Radě ČRS je potřeba velmi poděkovat. Je to velmi precizně a přehledně udělané, takže velký dík Radě a zaměstnancům ze sekretariátu. Teď jsou aktuálně ke stažení dvě verze rybářského řádu – kolínská se středočeskými dodatky, a poté celorepubliková od Rady ČRS,“ doplnil kolínský předseda.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

12 KOMENTÁŘE

  1. Oni ty ženy s dětmi chodí rybařit. Muži jsou přece doma a bojují. Nebo je to jinak? Já jen vidím jak tady pytlačí a o nějaký řád se pramálo starají. Chovají se stejně jako v roce 1968 kdy nám přivezli svobodu v boji s kontrarevolucí na tancich. To také tahali ryby od vody v pytlích klidně osm kusů amurů ulovených na chovném rybníku podseknutim.

  2. Tento pán má pravdu.Jsem také staršího data a bylo to tak.Dnes,ale pozor Ukrajina je utlačovaná nyní je musíme chránit ať si dělají co chtějí.

  3. Ukrajina je zlo. Já jsem v Čechách. Přeloží nekdo jejich rabářský řád jestli nějaký mají do češtiny?? Je mi s toho zle.

  4. Hlavně by vůbec neměli dostávat povolenky. Pochybuji o tom, že někteří z nich by udělal testy. Nevědí vůbec nic, hlavně že zaplatí. Nikdo už pak neřeší, že je jich všude jak komárů a co chytí to berou, nic jiné je nezajímá. Prostě neandrtálci. Už by to měl někdo konečně začít řešit, protože už je toho moc.

  5. Naprostá pravda všichni či tu píší. Kdybych něco napsal co chci… Asi bych v dnešní dobu dostal trest smrti. Naše demokracie slova je pryč.

  6. lístek jsem dělal před 6-ti lety a byli tam se mnou i chlapi z UA, byli tu za prací a chtěli chodit chytat čeština taková ta klasická co člověk slýchá na stavbách a byli hrozně překvapeni kolem pravidel kolik toho musíme dodržovat. V okolí jich tady na pískovnách potkávám dost již dlouhodobě a musím říct, že jsou to vždy ty největší prasata u vody (bordel i péče o úlovek). Cizincům by se neměli vydávat podle mě povolenky vůbec snad jen kromě závodů. Na vodách nadělají víc škod, než kolik přinesou peněz do kasy svazu.

  7. Z těch reakcí zde se mi chce zvracet. Úplně mi naskočila vzpomínka když jsme pře 30 lety pracovali v německu a po práci si chodili nakoupit. Pokaždé s námi mezi regály chodil „stín“, protože jestli nekradem, protože češi přeci podlidi.
    A teď si vyndejte hlavy z a zkuste se zamyslet. Nebolí to.

  8. PetřeV.NEBOLI.takove vyhody jake maji UK./ne Univerzita Karlova/zniceho nic se nasly volne byty.firmy i města jim hradi najemne.“válečny uprchlik“jezdi v aute za milion.roztahuji se drzi jak občan romskeho puvodu ktery se hbite přidal do řady na nehorazny financni přispěvek aby jej okamżitě prolil hrdlem…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -