DomůRybářské radyRybářské tipy a trikyDomácí výroba: Švestkové těsto na kapry, které ve vodě „kouří“! Perfektní nástraha...

Domácí výroba: Švestkové těsto na kapry, které ve vodě „kouří“! Perfektní nástraha za pár korun

- Reklama -

Těsto na kapry je ve světě rybařiny už od nepaměti. Už naši dědové tuto nástrahu používali buďto samostatně, anebo k obalování dalších nástrah, třeba kukuřice. Těsto je výborné v tom, že vydává zajímavou vůni, ale také že má měkký povrch. A to se kaprům moc líbí! Za tu dobu se i tak obyčejná nástraha, jakou těsto na kapry bezesporu je, pořádně vylepšila. Dneska si i v domácích podmínkách můžeme vyrobit i takové těsto, které po vhození do vody začne „kouřit“. Pojďme si ukázat, jak taková jednoduchá domácí výroba těsta na kapry vypadá…

Těsto na kapry je perfektní z toho pohledu, že má širokou škálu využití. Na těsto totiž můžeme samostatně chytat (pokud ho uděláme dostatečně tuhé), ale můžeme s ním obalovat nejrůznější nástrahy – od pečiva, kukuřice, až po boilies nebo pelety. Znova: Největší výhodou je to, že těsto na kapry má měkký povrch (luxusně mazlavý) a to kapři milují!

VIDEO: Podrobný návod výroby švestkového těsta! Pěkně krok za krokem!

Z měkkého povrchu se navíc mnohem lépe uvolňují atraktivní látky. Takže když těsto na háčku nebo pod háčkem nahodíme do vody, tak se okamžitě okolo něj vytvoří koncentrovaná pachová stopa. A nejen pachová stopa! Dneska si ukážeme, jak vyrobit těsto na kapry, které vysílá opravdu silný vizuální „mrak“. Tohle je naprosto dokonalá zbraň, která může zmnohonásobit počet záběrů…

 

Jak jednoduše vyrobit švestkové „kouřící“ těsto na kapry?

Svět rybařiny nabízí nepřeberné množství nástrah nejrůznějších velikostí, barev a příchutí. Pod náporem neustálých novinek některé osvědčené příchutě ustoupily do pozadí. Jaká to škoda! Z mého pohledu je jednou z takových příchutí i švestka. Legendární příchuť, která má ostrou, ovocnou vůni, na kterou kapři odjakživa spolehlivě reagovali. Jenže! Švestkových nástrah je v poslední době pomálu.

Perfektní švestkové těsto na kapry! Po jeho odležení se nelekněte tužší konzistence!

Ale to můžeme velice rychle napravit! Stačí si jednu takovou švestkovou pochoutku vyrobit doma. Ano! Jde o perfektní švestkové těsto na kapry, které nádherně voní. Ale vůně není jedinou zbraní této nástrahy. Toto těsto vyrobíme z práškového atratkoru, který po vhození do vody vysílá neuvěřitelně koncentrovaný „mrak“. Takže tahle nástraha jde vidět i z pořádné vzdálenosti. Bomba! Jak to těsto vyrobit?

Co budeme potřebovat: švestkový prášek, drcené sušenky, ovocnou esenci, cukr, vajíčka

Krok 1: Obrovskou výhodou tohoto těsta na kapry je, že jeho výroba je strašně rychlá a jednoduchá. Jak začít? Do misky si rozbijeme 1 vajíčko. Do něj poté přídáme 2 polévkové lžíce cukru. Je dobré, když těsto na kapry je sladké, protože kapři mají sladké věci prostě rádi. Takže ten sladký základ má fakt smysl. Vše pořádně promícháme, aby se cukr ve vajíčku krásně rozpustil. Máme? Jdeme na další krok!

Krok 2: Teď vezmeme švestkový prášek pro výrobu těsta. Jedná se o známý práškový atraktor od belgické firmy MVDE, který se normálně používá pro zatraktivnění krmení. Ale z mého pohledu je jako dělaný pro výrobu těsta na kapry. Prášek nasypeme do vajíčka s cukrem a začneme míchat. Z mých zkušeností na 1 vajíčko je ideální asi 200 až 250 gramů prášku.

Pohled zblízka: Krásně žluté drcené sušenky výrazně napomáhají k tomu, aby byla nástraha lépe vidět. Nejsilnější zbraní je ale vůně těsta a jeho chování ve vodě…

Krok 3: Nebudeme si nic nalhávat – práškový atraktor je trošku hrubšího charakteru (obsahuje celou řadu namletých částic), takže jeho míchání chvíli trvá. Je ale zapotřebí vše fakt pořádně promíchat a prohníst v rukách. V momentě, kdy se těsto nelepí na prsty, ale ani se nerozpadá, máme základ hotový.

Praktický tip: Pokud je těsto příliš suché, pak nepřidávejte vodu! Nejlepší je těsto navlhčit ovocnou esencí. Díky tomu těsto zvlhne a mnohem lépe se s ním pracuje. Pokud nemáte ovocnou esenci, pak je dobré použít například klasický olej, ale to je krajní řešení.

Z těsta jdou dělat samostatné kuličky. Lze na ně přímo chytat, ovšem kuličky se rychleji rozpadají ve vodě. A to je správně, protože díky tomu vytváří ve vodním prostředí koncentrovaný mrak… 

Krok 4: Těsto máme uválené, má krásnou konzistenci. Jenže vzhledem k tomu, že těsto má černou barvu, tak není moc dobře vidět na zaneseném nebo zarostlém dně. Proto je dobré do něj přidat výrazně žluté drcené sušenky. Takže nyní uválenou kouli zase rozdrolíme a nasypeme do těsta zmíněné sušenky. Nedělejte to naopak! Ve chvíli, kdybyste dali sušenky do „mokrého“ těsta, pak by černá barva sušenky obarvila, takže by neměly význam. Když je ale dáte až v této fázi, zůstane jim zářivě žlutá barva, takže těsto půjde skvěle vidět…

Krok 5: Těsto pořádně hněteme a snažíme se do něj natlačit co nejvíce sušenek. Máme? Takže teď těsto uválíme do velké koule. A naposledy na něj nastříkáme ovocnou esenci ve spreji. A necháme chvíli působit. Esence se do těsta krásně zažere, takže jeho vůně bude ještě silnější. Pak těsto vložíme do sáčku a dáme jej odležet do lednice. A máme hotovo!

 

Nebojte se tuhosti!

Tohle těsto je tužší než například těsto na kapry z krupice. Ale to není špatně! Tuhé švestkové těsto je pro svou konzistenci naprosto dokonalé i na silně zarybněné vody, kdy odolá velkému množství ataků ze strany bílé ryby. Navíc, díky tuhosti jde na samotné těsto i chytat (bez další nástrahy).

Těsto je vhodné pro obalování jiných nástrah. Díky tomu nástraha dostane krásně měkký povrch a ve vodě vytváří koncentrovaný mrak. 

Z mého pohledu je ale toto švestkové těsto naprosto nejlepší pro obalování dalších nástrah. Ať už chytáte na rohlíkové boilies nebo kukuřici, či snad na boilies nebo peletu, je dobré tuhle nástrahu těstem obalit. Kromě toho, že nástraha získá neuvěřitelně nádhernou vůni a měkký povrch, tak bude vysílat i koncentrovaný „prachový mrak“. Tohle těsto opravdu vysílá skvěle viditelnou vizuální stopu, takže proto je například dokonalé pro chytání v čisté vodě. Tohle je super!

Perfektní! V kuličce těsta jdou vidět hrubší částice, třeba žluté sušenky. A mrkněte na ten krásně oslizlý povrch – tohle kapři přímo zbožňují!

Toto těsto je dobré v malém množství přidávat i do krmení. Stačí z těsta udělat několik malých kuliček a ty natlačit do krmení (klidně do krmítka). Nezapomínejte na to, že těsto začne vypouštět nádherný „mrak“! Jen si to představte: Hodíte krmení s kuličkami z těsta do vody a z nich se začnou uvolňovat viditelné vizuální stopy. Tohle zaujme nejednoho kapra v okolí!

Mistička s vodou je po pár okamžicích zbarvená tmavou barvou! Těsto pracuje tak, jak má!

Švestkové těsto na kapry je perfektní i z toho pohledu, že je cenově dostupné. Za pár korun si můžete vyrobit perfektní nástrahu, kterou vyrobíte během chviličky, a která vám vydrží opravdu hodně dlouhou dobu. Jak je to vlastně s trvanlivostí? Upřímně: Tohle nemám odzkoušeno, protože těsto do týdne spotřebuji. Proč? Je prostě nejlepší chytat na čerstvou nástrahu, která má nejkrásnější vůni a nejlepší konzistenci.

Doufám, že vám tento jednoduchý návod napomůže k tomu, abyste si vyrobili perfektní nástrahu na kapry. Tohle těsto má fakt luxusní vůni, zajímavou konzistenci a perfektní vlastnosti. Je skvělé jak pro chytání na klasické krmítko, tak na feeder, ale i klasickou kaprařinu. Rozhodně vyzkoušejte!

Autor: Viktor Krus

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -