Domů Rybářské rady Rybářské tipy a triky Lov okounů na přívlač: Jakou barvu twisteru použít?

Lov okounů na přívlač: Jakou barvu twisteru použít?

- Reklama -

O okounech se setsakramentsky dobře ví, že při lovu kořisti používají i svůj vytříbený zrak. A právě tento faktor by měl u milovníků lovu okounů vzbudit pozornost. Proč? Protože při lovu okounů na přívlač rozhoduje o úspěchu i barva nástrahy. Jistě se vám už mnohokrát stalo, že na nějak zbarvenou nástrahu jste neměli ani záběr, ale v momentě, kdy jste změnili zbarvení, okouni začali reagovat. Takže ano, i zbarvení může hrát velkou roli. A pokud se trefíte do „barevné chuti“ těchto dravců, pak je lov okounů na přívlač opravdu luxusním zážitkem!

Je těžké říct, jakou barvu použít v aktuálních podmínkách, které u vody panují. Obecně se ale rybáři řídí pravidlem, že pokud je voda kalná, pak používají výraznější barvy nástrah. S tímto by se dalo souhlasit. Zejména pak u okounů, kteří se při lovu kořisti řídí i zrakem. Takže pokud budete na břehu revíru po dešti, kdy má voda „kávové“ zbarvení, pak zkuste sáhnout po výraznějším zbarvení. Ale zase! Ryby jsou nevyzpytatelné a někdy tomu může být úplně jinak. Proto jsme pro vás připravili přehled 4 barev, které nám při lovu okounů na přívlač fungují!

okoun

 

TOP barvy, které okouny nenechají chladnými

Dneska se budeme zaobírat především twistery. Tyto gumové nástrahy totiž patří k nejlepším „zbraním“ při lovu velkých okounů na přívlač. Rybářský trh v současnosti nabízí neuvěřitelné množství barevných kombinací twisterů. V této změti barevných variant tak nemusí být úplně jednoduché se zorientovat. Abych se přiznal, osobně nemám v oblibě nejrůznější mišmaše barevných variant. Ne. U vody mi nejvíce fungují klasické a jednoduché barvy. Ale opakuji – tohle je má zkušenost, někdo to může mít úplně jinak. Vraťme se k tématu. Nyní vám představím „koktejl“ barev, které mně osobně na okouny fungují.

twister

 

Barvy do teplých vod

Teplá část sezóny se velice často vyznačuje zhoršenou kvalitou vody. Ve vodě totiž plave spoustu nečistot – ať už jde o řasy anebo plovoucí nečistoty po bouřkách. A tady se budeme řídit již zmíněným pravidlem. Tedy, že do špinavé vody je při lovu okounů na přívlač lepší používat výraznější barvy twisterů. Pojďme se podívat na osvědčené barvy, které budou fungovat.

okoun

zluty_twisterŽlutá barva: Žlutí twisteři jsou perfektní volbou pro lov okounů v horších viditelnostních podmínkách. Žlutá barva je totiž velice dobře viditelná i v zakalené vodě. Takže, pokud natrefíte na situaci, kdy je voda zakalená po dešti, nevěště hlavu. Na žlutého twistera jednoduše budete mít úspěch. Žlutou barvu je vhodné používat i v těch chvílích, kdy zapadá sluníčko. Pod vodou se v tomto okamžiku rychle snižuje viditelnost, ale se žlutým twsiterem se tímto nemusíte vůbec trápit. Žlutá jde vidět i v tomto čase. Okouni na žlutou barvu velice dobře reagují a zaručeně na ni berou.

zeleny_twisterZelená barva: Na zelenou barvu nesmíme zapomenout. Jedná se o klasické zbarvení, které velice dobře funguje. A to i v zakalených vodách! Velice rád používám takové twistery, které mají na sobě i drobné „třpytky“, které odráží světlo. Nevím proč, ale ve spojení se zelenou barvu mi tento „tuning“ velice dobře funguje. A to zejména v té době, kdy sluníčko pozvolna zapadá za obzor a poslední sluneční paprsky se třpytí v oněch drobných „třpytkách“ na twisteru. Pokud na takového twistera v obchodě narazíte, rozhodně ho nenechávejte v regálu!

 

Barvy do studených vod

Teď si probereme barvy nástrah, které perfektně fungují i ve studenější části sezóny. Jedná se o barvy, které jsou perfektní do studené a čisté vody. Okouni na ně spolehlivě reagují a velice agresivně na takto zbarvené nástrahy útočí. Přesto! Neberte to jako skálopevné pravidlo. Tyto barvy určitě vyzkoušejte i v letní části sezóny. S takto zbarvenými twistery na okouny můžete být velice úspěšní.

bily_twisterBílá barva: Naprostá klasika. Bíle zbarvené twistery by vám v krabičce určitě neměly chybět. Jedná se o zaručeně úspěšné nástrahy, které jsou vhodné jak pro lov v kalné, tak i v čisté vodě. Bílé twistery jdou velice dobře vidět za každých podmínek. Bílá barva twisteru nejlépe napodobuje přirozenou kořist velkých okounů – rybičku. A možná i proto toto zbarvení tak dobře funguje. Musím se přiznat, že bílou barvu twisterů nejraději volím ve studenější (čistější) vodě. Pokud teplota vody klesá, pak mi toto zbarvení funguje velice dobře.

cerveny_twisterČervená barva: Červené zbarvení twisterů je TOP! Nevím proč, ale pokud nastražím na háček červeného twistera, pak se okouni můžou zbláznit. Tito dravci prostě červenou milují. Osobně nejraději používám takovou červenou, která dobře imituje rousnici nebo hnojáka. Je totiž důležité trefit onen odstín červené, neboť na trhu je nespočet variant. Pokud ale dokáže najít twistera, který vypadá jako velký hnoják nebo rousnice, pak u vody zažijete naprosto parádní lov okounů!

Červená barva mi nejlépe funguje na velké okouny. A zmíněné zbarvení mi docela dobře funguje i v teplé části sezóny, kdy je voda kalnější. Přesto, hlavní částí sezóny, kdy červené twistery krásně fungují, je podzim. V čisté vodě jde tato nástraha perfektně vidět. Takže pokud na ni okoun narazí, pak je téměř jisté, že na ni zaútočí. Opravdu, na červené twistery nezanevřete a mějte je po ruce!

 

Jak poznám dobrého twistera?

Zbarvení twistera při lovu okounů sice může hrát velice důležitou roli. Ale přesto! Jenom o barvě to není. Velice důležité je také to, jak je samotný twister vyroben. Jak už jsme si řekli, twisterů je na rybářském trhu obrovské množství. Ovšem bohužel, v tomto spektru gumových nástrah velice často narazíte i na nekvalitní kusy, od kterých toho při lovu okounů na přívlač nemůžete zase tolik čekat. Co tím mám na mysli? Především to, že nekvalitní twister nepracuje ve vodě tak, jak by měl.

okoun

Jak poznám kvalitně zpracovaného twistera? Bohužel, přímo v prodejně to zase až tak dobře nejde. Nástrahu jednoduše musíte vyzkoušet u vody. Na co si dát pozor? Při lovu okounů na přívlač je enormně důležitá práce s ocáskem twisteru. Nekvalitní twistery například naráží na to, že při jejich pomalém vedení vůbec nepracují s ocáskem (ocásek se jednoduše vůbec nehýbe). A to je špatně!

Kvalitní twister musí pohybovat ocáskem i v těch případech, kdy jej rybář tahá velice pomalu. Dobrý twister tedy reaguje i na pomalý pohyb, a tedy neustále pracuje s ocáskem. Možná se vám to zdá jako zbytečné lpění na detailech, ale pokud twister nepracuje správně, pak nemůžete očekávat úspěšný lov okounů na přívlač. Proto se držte takových výrobců, o kterých víte, že vyrábí kvalitní twistery. Pravda, kvalitní twistery jsou dražší, ale v tomto případě se taková investice rozhodně vyplatí!

Autor: Viktor Krus

- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -