DomůRybářské radyRybářské tipy a trikyTIPY A TRIKY: Domácí výroba pelet z pečiva. Luxusní nástraha na kapry!

TIPY A TRIKY: Domácí výroba pelet z pečiva. Luxusní nástraha na kapry!

- Reklama -

Když se řekne slovo peleta, pak se mnoha rybářům vybaví lisovaná nástraha z masových nebo z rostlinných mouček. Právě pelety jsou v posledních letech velice oblíbenými nástrahami pro lov kaprů. A to i těch kapitálních! Ale věděli jste, že pelety na kapry lze vyrobit i z pečiva v pohodlí domova? Ano, jde to! A je to velmi rychlé a jednoduché. Pojďme si teď onu výrobu pelet z pečiva blíže ukázat.  

O oblíbenosti pečiva u kaprovitých ryb jsem v minulosti psal již mnohokrát. Dle mého soudu je právě pečivo jednou z nejlepších nástrah při lovu kaprů, cejnů nebo línů. Na pečivu je perfektní i to, že jde velice jednoduše „opracovávat“. Takže jdou z něj dělat i krásné pelety, které jsou při lovu všech kaprovitých ryb opravdu účinné. Přesto! Tyto pelety milují především kapři! Obrovskou výhodou pelet z pečiva je jejich nízká výrobní cena a opravdu malá náročnost jejich domácí výroby.

kapr_lysec

 

Krok za krokem: Domácí výroba pelet z pečiva

Mnoho rybářů, se kterými jsem o této nástraze mluvil, se obávalo toho, že pelety z pečiva nevydrží ve vodě dlouhou dobu. Ale chyba lávky! Už samotné stlačení pečiva při výrobě je natolik silné, že nástraha vydrží ve vodě i delší dobu. K ještě větší výdrži této nástrahy ve vodě pak může přispět například sušení pelet z pečiva na radiátoru. Proto se opravdu neobávejte toho, že tato nástraha nevydrží. Naopak, po vhození do vody krásně nabobtná a na dně utvoří opravdu lákavý pamlsek pro kapry. Pak už jen stačí čekat na záběr…

Potřebné pomůcky: Nůž, prkýnko, misky, injekční stříkačka, jehla, provázek

Použité suroviny: Rohlík, skořice

Krok 1: Nejprve si všechny rohlíky, které máme k výrobě pelet připravené, rozkrájíme na půlky. Je vhodné použít trochu starší rohlíky (ideálně 1 až 2 dny staré), které jsou už poněkud „gumové“. Právě tyto rohlíky jsou pro výrobu této nástrahy nejideálnější. Poté z rozkrájených půlek rohlíků vytáhneme bílé vnitřky (bez kůrky). Právě toto rohlíkové těsto má nejideálnější vlastnosti pro výrobu pelet z pečiva (lze použít i toustový chléb).

Krok 2: Pokud máme „vyprázdněné“ všechny připravené rohlíky, tak můžeme začít dávat vnitřky rohlíků do připravené injekční stříkačky. Doporučuji, abyste do injekční stříkačky nedávali onoho „nezpracovaného“ rohlíkového těsta příliš. Pokud ho totiž do stříkačky dáte hodně, pak se při jeho stlačení hůře dostává pryč přebytečný vzduch. A to je špatně!

Krok 3: Když je injekční stříkačka naplněná, můžeme tlačit. Tlakem následně utvoříme krásnou peletu z pečiva. Je zapotřebí tlačit opravdu pořádně. Pokud tento úkon podceníme, pak se může stát, že pelety nebudou dostatečně stlačené a budou se rozpadat. A to nechceme!

Krok 4: V momentě, kdy zpracujeme všechny rohlíky a vyrobíme z nich pelety z pečiva, začneme jimi provlékat s pomocí jehly provázek (podobně jako u rohlíkového boilies). Provázek slouží k rychlému a jednoduchému nastražení pelet z pečiva na háček.

Doporučení: Co se týče provázku v peletách z pečiva. Opravdu doporučuji, abyste jím pelety provlékali. Pokud totiž provázek do peletek nedáte, pak není nastražení tak účinné. Navíc, pelety se mohou po napíchnutí přímo na háček rozpadat nebo mohou na háčku hůře držet. Použitím provázku se nám tyto nepříjemnosti vyhnou.

Krok 5: Když máme všechny pelety provlečené provázkem, tak si do misky nasypeme skořici. A jednotlivé pelety z pečiva následně vyválíme v misce se skořicí. Pelety tak dostanou velice atraktivní obal. Pro obalování je vhodná právě skořice, anebo i paprika či kakao. Toto jsou totiž suroviny, které mají intenzivní vůni a kapři na ně velice dobře reagují.

Poznámka: Při domácí výrobě nástrah se velice často používají i barviva. V tomto případě není barvivo nijak nutné, neboť už sama skořice pečivo obarví. Po nahození této nástrahy pak bude na dně krásná bílo-hnědá peleta, která půjde vidět jak na tmavém, tak například i na zarostlém dně. Použití nějaké jiné barvy (např. červená nebo oranžová) mi přijde už zbytečně. Ale! Proti gustu žádný dišputát.

 

Lov na pelety z pečiva: Co přináší úspěch?

Tuto nástrahu můžeme použít jak při lovu na položenou, tak i při lovu na feeder. Pelety z pečiva na feeder doporučuji vyrábět v menších průměrech – stačí tedy použít „drobnější“ injekční stříkačky. Podle zvolené velikosti pelet z pečiva pak můžeme ovlivnit budoucí úlovky. Obvykle platí, že velké pelety mají v oblibě spíše kapři, občas i cejni. Naopak na pelety vyrobené s pomocí tzv. „inzulinky“ můžeme chytat i drobnější bílou rybu.

kapr – kopie

Při chytání na tyto peletky z pečiva se mi osvědčila jednoduchá taktika. Na videu jste si asi všimli, že k výrobě pelet jsme spotřebovali pouze vnitřek rohlíků – kůrka nám zbyla. A právě z oné kůrky z rohlíků, a následně ještě ze strouhanky udělám naprosto jednoduchou krmnou „směs“. Pak už jenom stačí strouhanku s kůrkami dát do krmítka, do kterého ještě zapíchnu háček s peletou z pečiva. Pečivo je prostě i super krmení! A pokud se nám podaří s jeho pomocí „rozežrat“ ryby, pak jsme vyhráli a můžeme se těšit na spoustu záběrů.

Já tyto pelety z pečiva při lovu kaprů opravdu rád používám. Tato nástraha je vynikající především na jaře a v létě. Kapři na tyto pelety moc dobře reagují a spolehlivě na ně berou. Jak jsem psal už výše – lze použít řadu surovin pro ochucení. Nevím proč, ale v tomhle směru mi nejvíce funguje skořice. Jedná se opravdu o nezvyklou surovinu, na kterou není dobré zanevřít. Kapři mají skořici opravdu rádi!

Tato nástraha patří k mým oblíbeným. S peletami z pečiva se dá u vody zažít perfektní rybařina. Nástraha je opravdu perfektní pro lov kaprů. Pevně věřím, že i vám se bude na tuto jednoduchou, ale velice účinnou nástrahu dařit. Přeji úspěšný lov…

Autor: Viktor Krus

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -