Domů Rybářské rady Rybářské tipy a triky Vyrobte si háček bez protihrotu! Je to jednoduché

Vyrobte si háček bez protihrotu! Je to jednoduché

- Reklama -

Současný příklon rybařiny k etičtějšímu lovu ryb zapříčinil vznik háčků, které již nejsou vybaveny hrotem na špičce. Bezprotihrotové háčky, označované i jako BL, lze snadněji vyháknout z rybí tlamy, a proto můžeme zdolanou rybu snadno vypnout ve vodě, což je pro ni nejšetrnější.

 

Úprava háčků

Klasické háčky můžete velice jednoduše upravit na bezprotihrotové. Stačí onen protihrot pouze zamáčknout kleštičkami. Háček nemusíte nijak pevně upevňovat (např. do svěráčku). Jen jej uchopte mezi prsty a pak už jenom kleštičkami zamáčknete hrot na špičce.

Pří úpravě musíte dávat akorát pozor na to, abyste příliš nenarušili pevnost špičky. Ta se totiž může při razantnějších úpravách i zlomit. Proto špičku háčku kleštičkami nijak drasticky neohýbejte. To není vůbec zapotřebí, hrot jde zamáčknout velice snadno.

Pokud chcete zjistit, zdali jste správně zamáčkli protihrot, existuje jednoduchý fígl. Upravený háček propíchněte kusem látky a poté se jej snažte vyháknout. Jestli vám to nepůjde snadno, hrot není dostatečně zamáčknutý.

Na pstruhových revírech

BL háčky jsou velkou výsadou pstruhařů, poněvadž na některých revírech je v rybářských pravidlech nařízeno, že lov smí probíhat pouze s takto upravenými háčky. Zářným příkladem je Ostravsko.

Na pstruhových vodách obhospodařovaných Moravskoslezským ÚS platí pravidlo lovu ryb pouze za pomocí háčků bez protihrotu. Přičemž rybář nemusí kupovat originální BL háčky, ale může protihrot na klasickém háčku jen zamáčknout.

Invaze

Háčky bez protihrotu se pomalu ale jistě vtěsnávají i do přívlače nebo do kaprařiny. Pro rybáře, kteří loví přívlačí, jsou k dostání i jigové hlavy s BL háčky. Ani v kaprařině nechybí takto upravené modely háčků. K dostání jsou v různých velikostech.

Autor: Viktor Krus

- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější z rubriky

Nejnovější články

Nejnovější z rubriky

Nejnovější články

2 KOMENTÁŘE

  1. Dobrý den, musel jsem tuto upravu provést po tom co jsem začal chytat na ostravsku a čím více se mi stavalo že menší ryby se mi chytli za žábry … 🙁 A s proti hačky sem jim na tolik ublížil že po 1/2 min byli mrtvé naštěstí se nejednalo o nějak chráněné druhy nebo velké jedince , ale i tak sem se rozhodl toto provézt aby ryba měla šanci na utěk o něco vetší .. 😉

  2. Je to jen dobře, a věřím že lidí příjdou na to že to je nejen šetrné k rybě samotné, ale hlavně že se mnohem lépe a šetrněji (většinou i bez námahy) zbavují háčků z tlamy ryby.
    To že je úspěšnost zdolání ryby nižší je nesmysl. Chytám s bezprotihroťáky více jak 11 let a mohu-li porovnat když jsem chytal s protihrotovými, tak je to téměř to samé. Chce to neustále mít nad rybou kontrolu a to je vše. Navíc u malých ryb stačí nechat rybu uklidnit u břehu za 3 sekundy má háček z pravidla vyplivnutý a pluje dál, někdy se vyháčkuje ve vodě za pomocí peanu a když je potřeba rybu vyndat podběrákem, je to otázka pár sekund i když je to hlouběji v tlamě. Lidé si na to jistě zvyknou více a více… Chce to osvětu 🙂

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -