skingbranding-banner

Kam slunce svítí, tam se ryba chytí…


Hledání ryb po roztátí sněhu má své zákonitosti. Voda je ještě stále ledová a počasí se mění, jak se mu zachce. To samozřejmě ovlivňuje chování ryb. Kde je teda máme hledat?

 

Při prvních jarních lovech určitě vyzkoušejte chytání na mělčinách. Nezapomeňte ale na jednu věc. S výběrem lovného místa sledujte i slunce! Mělké partie revíru, kde celodenně praží sluneční paprsky, jsou velice nadějné úseky. Voda se zde totiž ohřívá nejrychleji, což samozřejmě láká ryby.

Po zmizení ledové krusty není vůbec špatné lovit v skutečně mělké vodě u břehu. Mnohdy se rybářské úspěchy dostavují sotva v metrové hloubce. Ani nástrahu nemusíte nahazovat nijak daleko, bohatě stačí 10 až 20 metrů od břehu. Samozřejmě pod podmínkou, že na místo budou pražit sluneční paprsky. Velkou výhodou je i výskyt potopených překážek na našem lovném místě.

S postupem času, kdy se voda začíná ohřívat i v hlubších partiích revíru, můžeme začít hledat ryby i větších vzdálenostech. Velkými taháky jsou místa, kde se nachází zatopené překážky či terénní zlomy.

Osobně mám také jedno takové zahajovací místečko. Jde o malou zátočinku, která je poměrně mělká. Mnohdy lovím se splávkem asi v půlmetrové hloubce. Zátočinka je zarostlá zatopenými keříky a různými trávami, v kterých „šmějdí“ mlsné ryby. V polovině zátoky se táhne zatopené koryto malého potůčku, což tvoří pro ryby velice zajímavou terénní nerovnost. Velice často na hraně tohoto koryta narazím na krásné tlouště, plotice, perlíny či okouny.

Foukej, foukej větříčku…

Jarní dny mnohdy znamenají častou změnu počasí. Jde zejména o změnu směru větru. Vítr určitě nepodceňujte! Uvědomme si, že při foukání dochází k natlačení ryb po směru, kam vane.

Proto je nezaměnitelnou výhodou, pokud vítr fouká směrem k vám, tzv. do obličeje. Pokud natrefíte na správný směr větru a lovíte na položenou, je to určitě jenom dobře. Vítr totiž mnohdy také způsobí to, že zatlačí ryby ke dnu, kde máte i svou nástrahu.

 

Pozor na přítoky!

Velký pozor si dávejte na přítoky, které zjara přivádí do revíru spoustu studené vody. Při lovu na takovýchto místech v době tání se naskýtá závažný problém. Studená voda vcelku spolehlivě odradí ryby zdržující se poblíž.

S postupem času ale na přítoky nezanevírejte. V období, kdy je voda dostatečně prohřátá, můžete být u přítoků velice úspěšní, třeba i při přívalech deště. Do revíru se totiž rázem dostává spousta splavené potravy, kterou následně ryby sbírají. Navíc v letních měsících přítoky přivádějí do revíru okysličenou vodu, a proto se v jejich blízkosti ryby vyskytují.

Na druhou stranu. Můj kolega se setkal i se situací, kdy při dlouhodobém lovu u přítoku přišly pořádné přívalové deště. Přítokem se rázem dostávala do revíru studená voda, která ryby vytlačila do revíru.

 

Autor: Viktor Krus

Nové články v rubrice

Lov amurů z hladiny: Chytání stříbrných torpéd na rákos!

admin | přečteno: 10887x | 16.01.2018 | 1 komentář

Lov amurů z hladiny patří k těm nejvíce vzrušujícím zážitkům v rybářském životě! …

SOUBOJ TOP NÁSTRAH: Rousnice nebo hnoják? Co je lepší?

admin | přečteno: 3720x | 11.01.2018 | 2 komentáře

Dneska tady máme pořádné dilema. Budeme rozhodovat o tom, jestli …

TIPY A TRIKY: Rychlá a jednoduchá výroba levného krmení na ryby

admin | přečteno: 10114x | 2.08.2017 | 1 komentář

Ono se to nezdá. Ale kupovat krmení na každou vycházku …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.