skingbranding-banner

Prsačky: Proč? Kdy? Kde?


Existuje několik materiálů, z kterých se prsačky vyrábějí. Každé se hodí v jiném období a situaci. My si ale dneska nebudeme povídat o jejich zpracování, ale užití v praxi.

Prsačky jsou vysoké holínky, které sahají až po prsa rybáře. Díky nim tedy může zabrodit do mnohem větší hloubky, což oceníme v nejrůznějších situacích při lovu, především pak při nahazování naší nástrahy nebo při zdolávání zaseknuté ryby. Prsačky s oblibou používají vyznavači různých rybolovných technik. Využijeme je jak při lovu kaprů, tak i dravců.

 

Prsačky a kapři

prsackyPrsačky používáme i při lovu kaprů. Využijeme je zejména při nahazování na březích, které jsou silně zarostlé vegetací. Na některých mělčinách můžete s prsačkami zabrodit před tuto vegetaci a pohodlně nahodit. Tím snižujeme riziko zamotání nebo utrhnutí montáže v hustých větvích keřů či stromů rostoucích na břehu revíru.

Samozřejmě tyto vysoké holínky budeme potřebovat i při zdolávání ryby. Spolu s prostorným podběrákem nám skvěle poslouží k tomu, aby se zdolávaná ryba nezamotala v překážkách před námi (větve vegetace). prsacky

Jednoduše zabrodíme do vody a pokusíme se dostat před tyto rostliny. Tím tedy odpadá hrozba možného zajetí ryby do překážky. Navíc manipulace s udicí na volném prostoru je mnohem jednodušší, než na zarostlém břehu.

Ale prsačky použijeme i při nejrůznějších úkonech, které s lovem kaprů souvisí. Například je můžeme využít při krmení, kdy naběračkou či krmnou trubicí (Cobrou) házíme návnadu naše lovné místo. Díky prsaček se k tomuto místu můžeme dostat blíže.

 

Na dravcích

krajinaPro mě, jako vláčkáře lovícího na rozsáhlých mělčinách přehrady, jsou prsačky neodmyslitelnou pomůckou. Díky nim se dostanu před zatopenou vegetaci, která by mě výrazně omezovala při hodech s dlouhým přívlačovým prutem. Tím snižuji riziko utrhnutí nástrahy o větve.

Velkým plusem je ale i to, že díky prsačkám jsem před vegetací, což ocením při zdolávání ryby. To je mnohem nadějnější, protože riziko zajetí ryby do větví je tak menší. Tento fakt je neskutečnou výhodou zejména pak při noční přívlači, kdy při špatné viditelnosti, mnohem efektivněji zdolávám zaseknutou rybu.

krajinaNavíc díky tomu, že stojíme zabrození ve vodě, můžeme ulovené ryby pouštět přímo ve vodě. Tím odpadá zdlouhavé, a hlavně pro rybu mnohdy nebezpečné, vytahování na břeh. Jednoduše udici zasunu dovnitř vysokých holínek a volnýma rukama vyprostím háček z rybí tlamy. Minimalizuji tak kontakt s rybou, její pobyt na souši, a tedy riziko jejího poranění.

 

Před vegetací jsou ryby!  

Ovšem výhody prsaček můžeme proměnit i v nádherné rybářské dobrodružství. S jejich pomocí totiž máme možnost vyzkoušet jednoduchou taktiku lovu. Tím, že se s vysokými candatholínkami dostaneme před zatopenou vegetaci, je možné nástrahami obstřelovat místa, odkud bychom je ze břehu neměli šanci dostat.

Právě na těchto špatně dostupných místech v dostatečné hloubce mohou stát nádherní vodní predátoři, zejména pak štiky, kteří zde čekají na svou kořist. V těchto zarostlých místech je nejvhodnější lovit s mělkými či hladinovými woblery, a pokusit se tak vylákat nějakého dravce k útoku.

stikaPři tomto lovu ale musíme dávat velký pozor. Pokud přijde záběr od divokého dravce, tak s největší pravděpodobností se pokusí zajet zpátky do své nedobytné tvrze. Proto používáme pevné navazovací materiály a kvalitně pracujeme s brzdou navijáku.

 

Pozor!

Při lovu s touto pomůckou si můžeme velice výrazně pomoci při lovu ryb. Jenže mnohdy rybářskou mysl opije vášeň, která je pro nás nebezpečná. Vždy si při brození uvědomme, že dno skrývá mnoho potopených překážek, které číhají na rybáře. Jde zejména o strmé hrany, hluboké jámy či stará zatopená obydlí plná nebezpečných výmolů. Opravdu si dávejte pozor!

Autor: Viktor Krus
Foto: autor a Patrik Truhlář

Nové články v rubrice

Lov ryb na položenou: Jednoduché a účinné montáže na ryby! Nekomplikujte to!

admin | přečteno: 3563x | 1.03.2018 | Žádné komentáře

Hodně začínajících rybářů se mě ptá, jak navázat ideální montáž. …

Skvělá práce: Ocenění nejlepších rybářských kroužků, vedoucích i sportovců z řad dětí a mládeže

admin | přečteno: 470x | 2.01.2018 | Žádné komentáře

Rybářské kroužky z MO Čáslav a z MO Rožmitál pod Třemšínem se …

PRO RODIČE: Rybáři z Kladrub otevírají nový rybářský kroužek pro děti. Je zdarma!

admin | přečteno: 1770x | 8.11.2016 | Žádné komentáře

Rybářská organizace handicapovaných rybářů z Kladrub hledá malé rybáře, kteří se …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.