Naviják je velice důležitým prvkem celé sestavy na ultralehkou přívlač. Pracujeme s ním po celou dobu lovu, a vystavujeme jej tedy velké zátěži. Pokud chceme kvalitní naviják, musíme se pečlivěji prodrat „tunou“ nejrůznějších modelů.
Na velikosti záleží!
Při ultralehké přívlači nejčastěji používáme navijáky velikosti 1000 až 2500. Záleží především na rozhodnutí rybáře, a také na způsobu lovu. Při brození nemá smysl osazovat krátký lehký prut na tlouště velkým navijákem, jelikož nevyužijeme kapacitu větší cívky. Naopak při lovu okounů a pstruhů ze břehu rybníka volíme větší naviják s velkou cívkou, protože ryby mohou stát ve větší vzdálenosti od břehu. Následné nahazování i zdolávání je tak s „robustnějším“ modelem snazší.
Dejme si záležet i na vyvážení prutu s navijákem. Toto kritérium si ověříme velice snadno: Prut s navijákem si položíme na dva prsty těsně před sedlem navijáku směrem ke špičce prutu. Při správném vyvážení by se měl prut mírně převažovat dopředu.
Předek nebo zadek?
Jestli je lepší přední nebo zadní brzda? To je skutečně dlouho nezodpovězená otázka. Každý typ brzdy má své zastánce, mezi kterými často dochází k rozepřím. Já osobně volím navijáky s přední brzdou.
Výhoda předních brzd je ve vyšší citlivosti a jejich plynulejšímu nastavení. Nevýhodou je ovládání brzdy během zdolávání ryby. Naviják se zadní brzdou je lépe ovladatelný při zdolávání ryb, protože brzdu nemusíme ovládat v blízkosti rotující cívky a vlasce.
Kolik naviják bude stát?
Do navijáku se určitě vyplatí investovat více peněz. Není nezvyklé, že naviják je dražší, než samotný prut. Samozřejmě že lze chytat s navijákem za pár korun, ale určitě nás potom nepřekvapí, když se po pár měsících aktivního chytání rozsype na šroubky.
Větší investicí se vyhnete tomu, že každý rok budete kupovat nový kousek, jelikož ty dražší zpravidla vydrží o nějakou tu sezónu déle. Kvalitní naviják lze pořídit zhruba od 1200 Kč.
Co namotat na naviják?
Ultralehká přívlač je spojena s chytáním malých ryb, proto není nutné používat silné vlasce. Nejčastěji chytám na silony od 0,8 mm až do 0,14 mm. Slabší vlasce od 0,8 mm – 0,10 mm používáme k lovu těch nejmenších ryb pomocí mikro nástrah (marmyšky, smáčci). Ty silnější pak používám při lovu větších ryb, kdy navazuji větší nástrahy.
Důležité je, aby vlasec zcela naplnil cívku až po okraj. Tím se nám při náhozech vlasec snadno vymotává, díky čemuž můžeme nahazovat do větší vzdálenosti. Silon ale nesmí volně přepadávat z cívky, jinak si místo užívání příjemného lovu budeme trénovat nervy při rozmotávání nežádoucích uzlů a paruk.
Vlasce jsou obzvlášť u přívlače extrémně namáhané kroucením od rotačních třpytek, neustálým nahazováním a nepřetržitým navíjením. Na trhu je nepřeberné množství značek a typů vlasců. Já sám používám levnější silony, které pořizuji v ceně kolem 80 Kč za 100 metrů. Nemá smysl kupovat vlasce za několik stovek korun, když jsou tak jako tak po několika vycházkách k vodě na odpis.
Na závodech měním silony po každém dni, což odpovídá zhruba třem hodinám chytání bez přestávky. Vlasec je totiž po tak velké zátěži natolik poškozen, že by mě druhý den závodu mohl snadno připravit o důležitou rybu.
Rada na závěr
Výběru svého rybářského náčiní věnujte velkou pozornost a vyhněte se nakupování výrobků od neznámých firem, u kterých může nastat problém s reklamací vadného zboží. Zaměřte se na kvalitu. O výrobku se podrobně informujte! Nemá smysl vyhazovat peníze za zbytečně předražené produkty, které stejně špatně plní svůj účel.
Jako jednu z nejlepších sestav na ultralehkou přívlač, kterou jsem si kdy pořídil, byla sestava od firmy Robinson. Za nízkou cenu jsem pořídil velice slušný naviják a ten spojil s perfektním prutem. Naviják QUART FD Pro Spin je kvalitní a dá se pořídit za cenu 1 299 Kč. Používám ho už tři roky a jsem s ním nadmíru spokojený, jelikož na jeho hladký chod a bezzávadnost se dá spolehnout. Tento naviják mám osazený na prutu Diaflex Perch, který patří mezi mé nejoblíbenější pruty, a to díky své perfektní citlivosti a rychlé akci.
V dalším díle našeho seriálu se konečně vrhneme do nástrah, na které je ultralehká přívlač skutečně bohatá! Do té doby na viděnou!
Autor: Patrik Truhlář