DomůNovinkyRybníky, mokřady a tůně za 180 miliónů korun! Lesy České republiky investovaly...

Rybníky, mokřady a tůně za 180 miliónů korun! Lesy České republiky investovaly do vodních ploch

- Reklama -

Obrovskou porci práce udělaly v loňském roce Lesy České republiky. Státní podnik uvedl, že v loňském roce provedl stavební úpravy na 150 vodních plochách za 180 miliónů korun. A dobrou zprávou je, že Lesy České republiky ještě větší balík peněz investují v letošním roce. Má jít o více jak 200 miliónů korun.  

Ilustrační foto: InRybar.cz

Rybníky, nádrže, tůně. Celkově na 150 takových vodních plochách Lesy České republiky provedly stavební práce. Buď šlo o opravu, obnovu, anebo budování nových vodních ploch. Celková částka za tuto práci se vyšplhala na 180 miliónů korun. A dále: Státní podnik projekčně připravil dalších 100 staveb v rámci programu Vracíme vodu.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Levné dělené pruty na kapry NASH! Kvalita za rozumnou cenu!

A státní podnik hodlá v této práci pokračovat i v roce 2022. „Letos plánujeme opatření na 170 místech s náklady ve výši 230 miliónů korun. Dalších 90 projektů připravujeme,“ nechal se slyšet Jiří Groda, který aktuálně státní podnik řídí.

VIDEO: Ukázka práce z projektu Vracíme vodu lesu

 

Lesníci budovali například na Jihlavsku

„Loňský příklad typického projektu spojeného se zadržením vody v krajině a zlepšením ekologických podmínek mámě v lesích u Polné na Jihlavsku, kde jsme z povrchových odvodňovacích příkopů v zátopě zaniklého rybníka vytvořili přírodě blízký biotop pro vodní i na vodu vázané organismy,“ řekl Pavel Převor, náměstek oblastního ředitele Lesů ČR na Vysočině pro vodní hospodářství a investice.

Co lesníci na Jihlavsku vlastně vybudovali? „Vzniklo tak pět různě hlubokých tůní na 53 až 1290 metrech čtverečních. Kdysi zahloubené a napřímené koryto toku nyní meandruje, snížil se i jeho spád, aby se větší voda snáze rozlila do krajiny,“ dodal náměstek.

MAPA: Kde všude Lesy ČR obnovují nebo staví vodní plochy? Mrkněte na mapu!

Důležitou poznámkou pak je, že lesníci mysleli i na živočichy okolo vody. Součástí stavebních prací totiž bylo i vytváření úkrytů pro živočichy – pracovníci je vytvářeli například z kmenů stromů, anebo z těžebních zbytků.

 

Práce s vodou na Šumavě

Krásnou práci s vodou zveřejnil i NP Šumava. Právě na stránce na facebooku národního parku se objevily fotografie rozlitých potoků.

„Mrkněte na fotografie rozlitých potoků. Jde o fenomén, který lze na Šumavě pozorovat díky typickému reliéfu širokých a mělkých údolí s meandrujícími potoky a říčkami. Právě křivolaký tvar a mělká koryta toků dovolují rozliv do jejich okolí, tzv. nivy, ke kterému dochází za zvýšených stavů vody. Šumavská údolí se zaplní vodou, a nedovolí tak vzniku ničivé povodňové vlny níže v povodí,“ uvedl NP Šumava.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -