DomůRybolovné technikyKaprařinaDaleké nahazování: Jak nahazovat přes 100 metrů daleko? Užitečné rady pro rybáře

Daleké nahazování: Jak nahazovat přes 100 metrů daleko? Užitečné rady pro rybáře

- Reklama -

Nahazování do velkých vzdáleností častokrát rozhoduje o úspěšném lovu kaprů. Proč? Protože na řadě svazových vod není možné vyvážet naše montáže, takže je nutné nahazovat ze břehu. Ovšem! Nadějná místa, u kterých se pohybují velcí kapři, bývají i daleko od břehu. A proto je dobré být na tuto variantu připraven. Jak tedy nahazovat přes 100 metrů daleko, abychom se dostali k vytouženým kaprům? Vše si podrobně vysvětlíme v našem videu, ve kterém si celou tuhle problematiku detailně rozebereme. Tak pojďme na to!

Nahazovat do větších vzdáleností se vyplatí i proto, že ne každý rybář je schopen nahodit daleko od břehu. Je to už ohraná písnička, ale u břehu chytá drtivá většina rybářů, takže zvýšený rybářský tlak může opatrné ryby „vytlačit“ dále od břehu. Proto je dobré naši montáž nahodit dále, abychom přehodili tohle „nebezpečné pásmo“, kterému se velké ryby častokrát i vyhýbají. Jenže jak nahodit daleko od břehu, abychom přesáhli 100 metrovou hranici? Pojďme si to celé vysvětlit…

NEPŘEHLÉDNĚTE: Geniální vlasec pro daleké hody! S tímhle budete házet daleko!

Vhodná montáž pro daleké hody: Montáž je zásadním klíčem k tomu, abychom naši nástrahu dostali daleko od břehu. Absolutně nejlepší montáží pro daleké hody je helikoptérová montáž, která dovoluje opravdu hodně daleké hody, a to i s poměrně velkou kuličkou boilies. Helikoptérová montáž je k dalekým hodům přímo uzpůsobená – díky tomu, že je olovo první věcí, která letí vzduchem (návazec je až za olovem), tak to výrazně přispívá k dalekému hodu.

Bacha! Hodně rybářů je přesvědčeno o tom, že helikoptérová montáž na kapry není k rybám příliš šetrná. Pokud ji navážete blbě, tak ano – helikoptéra může způsobit velkou paseku. Ale! Moderní pojetí této montáže myslí na záchranné prvky, které při utržení montáže napomohou k tomu, aby se zátěž uvolnila (viz přiložené video). Tohle je zásadní pro možnou záchranu utrhnutého kapra. Myslete na to!

NEPŘEHLÉDNĚTE: Geniální vlasec pro daleké hody! S tímhle budete házet daleko!

Ještě k návazci. Myslete na to, že když zvolíte takový návazec, který se bude při letu motat, pak přichází celé vaše úsilí vniveč. A to je k vzteku! Tak co s tím? Hlavně zvolte vhodný návazcový materiál (např. fluorocarbon, ztužená šňůrka). Při dalekých hodech je zásadní prostě používat tuhá vlákna, která se při dlouhotrvajícím letu nezamotají. A vy tam máte jistotu, že vaše montáž s návazce je stoprocentně připravena k „útoku“.

Vhodný prut a naviják pro daleké hody: Ať už jste fanoušky jakékoliv značky, jedno je zásadní – používat vhodné věci pro daleké hody. Co se prutů týče, tady je nejvhodnější používat kaprové dělené pruty o délce 396 centimetrů (13 ft), které nabízí dostatečnou páku pro daleký hod přes 100 metrů daleko. S takto dlouhým prutem budete naprosto bezpečně dopravovat montáž do pořádné dálky i s velkou kuličkou boilies. Dobré je také myslet na to, aby pruty pro daleké hody měly 50 mm první očko (nejblíže rukojeti). Právě takto velké očko také přispívá k delším hodům (menší tření při hodu).

Pokud se pak budeme bavit o vhodném navijáku pro daleké hody, tady je zásadní myslet na to, aby cívka byla krásně rozměrná. Právě z rozměrné cívky se vlasec lépe odvíjí, což ve výsledku znamená další metry při hodu k dobru. A ještě jedna věc: Nezapomínejte na to, že při hodu může hrát roli i hmotnost navijáku. Takhle: Když budete mít na prutu osedlaný hodně těžký „budík“, může se vám s tím hůře manipulovat. Tohle je třeba také zvážit…

Vhodný vlasec pro daleké hody: Ano, čím tenčí vlasec, tím mnohem lépe prochází očky prutu, takže montáž letí dále. Jenže! Zase není radno na naviják navíjet příliš tenký vlasec, protože by se to mohlo vymstít při zdolávání kapra na těžké vodě. Prostě, kvůli tenčímu průměru můžete přijít o rybu proto, že to vlákno prostě nevydrží. Takže co s tím? Nejuniverzálnějším průměrem je vlasec 0,28 mm, který je dostatečně pevný a odolný při zdolávání, ale je také vhodný pro hladké procházení očky prutu při hodu. Montáže s tímto průměrem létají fakt daleko!

Samozřejmě, při hodu vyvíjí rybář obrovskou sílu, kterou by takto tenký vlasec nemusel vydržet. Proto se na prvních 10 až 20 metrů přivazuje předvaz (forfach), který slouží k tomu, aby vydržel právě tu sílu při švihu. Tento předvaz je ideální vytvářet z vlasce o průměru 0,40 a více milimetrů. U takového průměru máte jistotu, že sílu švihu vydrží.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Geniální vlasec pro daleké hody! S tímhle budete házet daleko!

Tip na závěr: Uzel, který spojuje předvaz s normálním kmenovým vlascem je dost velký a při odvíjení vlasce by mohlo dojít k jeho přetržení. Proto se uzlík před hodem dává na spodní hranu cívky navijáku, aby vlasec při hodu co nejméně jezdil po uzlíku (jde o ty první, nejpřetíženější metry). Právě tímto fíglem výrazně napomůžeme k tomu, aby nedošlo k přetržení vlasce. Na tohle fakt myslete, abyste zbytečně netrhali…

Redakce InRybar.cz

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -