skingbranding-banner

Podzimní kaprařina: Tři rady jak vyzrát na kapry


Letní dny pomalu ustupují. Ubývá slunečních paprsků, vzduch i voda se ochlazují. V tomto podzimním období dostávají ryby od přírody jednoznačný signál – blíží se zima! Proto všichni obyvatelé vodního prostředí podstupují nefalšované potravní žně, protože je zapotřebí nabrat hodně zásob na tuhé období. Tohoto musíme využít i my!

 

Pamatuj: Místo je půl výhry!

Jenže hledat ryby v tomto období není zrovna jednoduché. Záleží na aktuálních podmínkách. A podzim, jak je známo, patří k velice nestabilním obdobím, co se počasí týče. krajinaJeden den může panovat krásné počasí, ale hned záhy mohou přijít mraky naplněné vodou, kterou potřebují vypustit dolů na zem. Z podzimního lovu se tak stává loterie.

Zejména v září, a občas i na začátku října, někdy trvá slunečné počasí, kdy paprsky ještě vydávají příjemné teplo. V tu chvíli není na škodu zkusit naše štěstí na mělčích místech, kde se ještě stále drží teplejší voda, která láká tamní ryby. Na těchto úsecích pak krajinahledáme potopené překážky, u kterých mohou odpočívat ryby.

Jenže s postupným odcházením devátého měsíce roku přichází stále chladnější vzduch, který ochlazuje i vodu. Ryby se rázem začínají stahovat za hrany hlubokých jam. Ukrývají se zde taky kvůli větru, který především na rozsáhlých přehradách dokáže vzbudit silné vlny ovlivňující život pod hladinou, a následný lov. Směr větru musíme brát v potaz. Povětšinou totiž natlačí ryby na stranu, kde fouká. Úspěšní pak můžete být při lovu u hran hlubokých jam, za kterými se ryby schovávají před vlivy ovlivňující život pod vodou (např. proud).

 

Krm rozumně!

psenicePravda, při přívětivějších teplotách můžeme krmit trochu více. Krmnou dávku potom už jenom redukujeme podle záběrů. Pokud ryby přijímají krmení aktivně, nemusíme se ostýchat a na místo dopravujeme více krmení. Ovšem jestli ryby nechávají krmení na dně ladem, musíme snížit krmnou dávku, anebo přestat krmit úplně.

Střídměji pak určitě krmíme za velmi studeného období. Hlavně je důležité trochu upravit složení naší krmné směsi. Z ní můžeme vyřadit suroviny, které vylučují olejovou stopu. Ty totiž ve studené vodě (pod 10 stupňů Celsia) přestávají fungovat.

Z krmné směsi vyřazujeme i příliš robustní suroviny. Lepší je vsadit na drobnější částice, které mohou v zimě ryby lépe přilákat. Velkým tahákem jsou pak šroty obohacené kousky partiklu, boilies či pelet. Směs pak připevňujeme na zátěž, pod kterou navážeme kratší návazec. Díky této sestavě budeme mít u nástrahy lákavé krmné místečko.

kapr

Chytej nenápadně!

fluorocarbonNaše montáže musíme přizpůsobit čisté vodě, ve které je mnohem lepší viditelnost, a proto ryby mohou snadněji rozkrýt zradu. Účinná mohou být čirá vlákna, zejména pak fluorocarbon, který patří k velice nenápadným materiálům. Rozhodně ale nepodceňujte nosnost vlákna, mohlo by vás to stát životní rybu.

K nenápadnější montáži může přispět i drobnější bižuterie. Menší obratlíky jsou určitě hůře rozpoznatelné, než ty velké. Navíc klovu ryb je v tomto období lepší používat menší háčky. Menší velikost se odvíjí od menší nástrahy, kterou povětšinou v chladném období používáme.

Autor: Viktor Krus

Nové články v rubrice

Taktika jednoho prutu: Tajný fígl na velké ryby! Jak vyzrát na velké, zkušené a opatrné kapry?

admin | přečteno: 3115x | 18.05.2018 | Žádné komentáře

Velcí kapři bývají velmi protřelí. Jejich zkušenosti a velká opatrnost …

Kapří giganti: Kde v Česku žijí kapři nad 30 kilogramů?

admin | přečteno: 9913x | 15.02.2018 | 2 komentáře

Kapr nad 30 kilogramů váhy. Nehynoucí modla, za kterou se …

Lov trofejních kaprů: Jak vybrat úspěšný návazec na velké kapry? Nebojte se změny!

admin | přečteno: 3344x | 14.02.2018 | Žádné komentáře

Začátkem června odjíždím s parťákem Jardou na zahraniční svazovou vodu. …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.