skingbranding-banner

Proč kapr?


Kapr je v našich stojatých vodách jednou z nejrozšířenějších ryb. Tato ryba vystoupala na první místo pomyslného žebříčku v oblíbenosti mezi rybáři. Ale proč? 

 

Kapr není v tuzemských vodách původní rybou. Na naše území se dostal z Asie ve středověku. Za tu dobu byl vyšlechtěn a nyní neznám stojatou vodu, kde by nežil.

 

Bojovník z východu

I když to na první pohled nemusí být patrné, kapr je zdatným soupeřem. Jeho zavalité, ale aerodynamické tělo, spolu s mohutnými ploutvemi, dokáže vyvinout nespoutanou sílu. Zdolávání velkého šupináče nebo lysce patří k jedněm z nejkrásnějších rybářských zážitků. I proto tak láká tuzemské rybáře na břehy našich revírů.

 

Chyť mě, když to dokážeš

Kapra můžeme lovit po celý rok, vyjma na revírech, na kterých je v některých měsících hájen, anebo v zimě, kdy stojaté vody pokrývá neprostupná vrstva ledu. Velkou oblibu si tato ryba získává i tím, že ji můžeme lovit na celou řadu rybolovných technik.

Kapra velice efektivně lovíme u dna na položenou či feeder. Fanoušci jemnějších technik ale mohou sáhnout i po plavačkovém vybavení a kapry lovit s pomocí splávku kousek od břehu. Někdy na něj mohou narazit dokonce i muškaři a ve vzácných chvílích dokonce i vláčkaři.

 

Všude, kam se podíváš

Kapr je číslo jedna. To naznačují i rybářská média, která houfně propagují lov této ryby. Stačí   se   podívat   na   současný   rybářský mediální   trh.   Ten   nabízí   dva   časopisy zaměřené pouze na jeho lov. A na internetu je řada specializovaných webů, které o žádné jiné  rybě  nepíší.  I to  může naznačit, jak je kapr u nás oblíbený. A ač se to na první pohled nemusí zdát, tato masivní kampaň na rybáře doléhá a jakýmsi způsobem s nimi i manipuluje.

 

Povoleno!

Velkou měrou k oblíbenosti kapra přispívají i rybářská pravidla. Ta jsou velice shovívavá k jeho lovu – není například omezen hájením. U části rybářské veřejnosti to kapr vyhrává i poměrně snadno překonatelnou nejmenší lovnou mírou.

 

Nas mnogo!

Oblíbenost  kapra  tkví  také  z toho, že do našich revírů je velice hojně vysazován. Z toho    plynou  i   velice bohaté každoroční statistiky. Na mimopstruhových revírech ČRS   obvykle   počet   ulovených   kaprů dosahuje 1 milionů kusů.

Nabízí se důležitá a velice zásadní otázka. Je to  správně?  Nezapomínáme   na   dravce? Kdybychom tuto otázku položili rybářskému osazenstvu, zřejmě bychom se dočkali dvou odpovědí. Jedni  jsou  se  současným stavem spokojeni, možná by i počet vysazených kaprů zvýšili. Druhá strana ale s tímto způsobem obhospodařování vod nesouhlasí a žádá, aby se nezapomínalo na dravé ryby, jejichž počet (zřejmě jedinou výjimkou je sumec) každoročně klesá.

Jaký na to máte názor Vy?

Autor: Viktor Krus

 

Rubrika: Kaprařina
Štítky: ,

Nové články v rubrice

Taktika jednoho prutu: Tajný fígl na velké ryby! Jak vyzrát na velké, zkušené a opatrné kapry?

admin | přečteno: 3139x | 18.05.2018 | Žádné komentáře

Velcí kapři bývají velmi protřelí. Jejich zkušenosti a velká opatrnost …

Kapří giganti: Kde v Česku žijí kapři nad 30 kilogramů?

admin | přečteno: 9940x | 15.02.2018 | 2 komentáře

Kapr nad 30 kilogramů váhy. Nehynoucí modla, za kterou se …

Lov trofejních kaprů: Jak vybrat úspěšný návazec na velké kapry? Nebojte se změny!

admin | přečteno: 3372x | 14.02.2018 | Žádné komentáře

Začátkem června odjíždím s parťákem Jardou na zahraniční svazovou vodu. …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.