DomůRybolovné technikyKaprařinaPVA materiály: Klíč k úspěchu při lovu kapitálních kaprů

PVA materiály: Klíč k úspěchu při lovu kapitálních kaprů

- Reklama -

PVA materiály patří už řadu let k osvědčeným způsobům, jak efektivně přilákat kapry na naše lovné místo. A navíc nám napomůžou k velice účinnému zatraktivnění naší nástrahy. Smysl PVA tkví v jedinečné technologii – rozpouští se ve vodě. V regálech rybářských obchodů naleznete celou řadu výrobků z tohoto materiálu, které nám napomohou přelstít i ty největší kapry.  

PVA materiály jsou jedinečné proto, že se při kontaktu s vodou zcela rozpustí. Proto je v rybařině používáme při vnadění ryb na naše lovné místo. Princip je jednoduchý. Do PVA sáčku nebo punčochy vložíme krmení. Po nahození do vodního prostředí se PVA výrobek rozpustí a návnada se tak rozprostře okolo naší nástrahy. PVA materiály jsou tak jasným důkazem toho, že se rybařina po technické stránce vyvíjí velice rychlým tempem.

kapr

PVA materiály se rozpouští určitou dobu, která může být uvedena i na obalu PVA výrobku. Doba rozkladu PVA ve vodním prostředí se odvíjí od výrobce nebo například od aktuální teploty vody. PVA materiál reaguje při kontaktu i s minimálním množstvím vody, proto s tímto materiálem pracujte pouze se suchýma rukama. PVA materiály ale nerozpustí tekutá potrava nebo oleje, které se při lovu ryb používají. To je obrovská výhoda! Návnadu totiž můžeme vložit do PVA punčochy nebo sáčku a vše zalít těmito atraktivními látkami, což zvyšuje účinnost surovin předkládaných rybám.

 

PVA výrobky

PVA sáčky a punčochy – Princip těchto PVA pomůcek spočívá v tom, že do nich vložíme návnadu, která se po rozpuštění PVA ve vodním prostředí rozptýlí okolo nástrahy, která se tak stane mnohem atraktivnější. PVA sáčky a punčochy se vyrábí v nejrůznějších typech a nejrůznějších rozměrech. Výběr je na dnešním trhu skutečně nepřeberný a záleží tak na požadavcích rybáře.

pvaRozdíl mezi PVA sáčkem a punčochou je ten, že PVA punčocha nemá svůj povrch celistvý, ale nachází se v něm drobné otvory (jejich velikost se liší podle výrobce nebo typu punčochy). Naopak PVA sáček má svůj povrch bez otvorů a připomíná tak klasický mikrotenový sáček. Oboje tyto detaily hrají při lovu svou roli. Například PVA sáček díky svému provedení může ke dnu klesat mnohem pomaleji, než punčocha. Stačí v něm při uvázaní na montáž nechat trochu vzduchu (vzduchová kapsa), který bude klesání sáčku zpomalovat. Pokud chceme, aby i sáček šel rychleji ke dnu, stačí do něj udělat jehlou pár otvorů, aby přebytečný vzduch vytlačil tlak vody při klesání sáčku na dno revíru.

Možné použití PVA výrobků

pvaDo PVA punčoch a sáčků můžeme vložit nejrůznější typy návnad – krmné boilies, části krmného boilies, partikly, šrot, pelety a tak dále. Samozřejmě krmné suroviny můžeme mezi sebou míchat a tuto krmnou směs používat při plnění PVA sáčků nebo punčoch. Nezapomínejme na to, že návnady, které vkládáme do PVA, můžeme polévat tekutou potravou nebo olejem. Tyto látky nezpůsobí rozklad PVA materiálu tak jako voda.

 

PVAPVA kapsle – PVA kapsle jsou dalším zajímavým způsobem využití PVA v rybařině. Tyto kapsle se pomocí injekční stříkačky naplní atraktivní látkou (oleje, tekuté potravy, atraktivní prášky), a následně se připevní ke speciálnímu olovu. Na této speciální zátěži pro PVA kapsle nalezneme vybrání, kam umisťujeme kapsle a gumičku pro jejich upevnění. PVA kapsle tak PVAbudou na zátěži mnohem pevněji držet. PVA kapsli plníme atraktivní látkou s pomocí injekční stříkačky vždy z její vrchní části. Pokud bychom totiž PVA kapsli propíchli z boku nebo zezdola, atraktivní látka by nám jednoduše vytekla. PVA kapsle mají poměrně tvrdší obal, tudíž při aplikaci látky do kapslí s pomocí jehly dávejte pozor, abyste se přílišnou silou nesnažili prorazit obal PVA kapsle. Injekční jehla by mohla prorazit i druhou stranu kapsle a vás tak poranit.

PVAPrincip PVA kapslí je totožný jako u PVA sáčků a punčoch, akorát používáme trochu jiné vnadící látky. Po nahození se PVA kapsle rozpustí a olej nebo tekutá potrava se rozptýlí okolo nástrahy. Tím kolem ní vznikne pachová (někdy i barevná) stopa, která má za úkol zaujmout ryby v blízkosti nástrahy.

pvaPVA nitě a pásky – Použití těchto PVA pomůcek může být různé. Například PVA nitě, a někdy i PVA pásky, používáme pro připevnění PVA punčoch a sáčků k montáži (povětšinou k trubičce zátěže, pod háček nebo na návazec). Pokud budeme PVA nitě a pásky k připevňování používat, je lepší je příliš nedotahovat. Tím dojde k jejich lepšímu rozpadu ve vodním prostředí.

PVA pásky používáme ale i jinému účelu. Na PVA pásku můžeme navléci hned několik boilies nebo pelet a vytvořit tak z nich „korálky na provázku“. Vše následně připevníme pod háček. Po vhození do vodního prostředí se PVA páska rozpustí a kolem naší nástrahy bude několik dalších pochoutek.

Autor: Viktor Krus

Ilustrace: Zuzana Staňková

Přidejte i vy své hodnocení
Předchozí článek
Další článek
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -