DomůRybolovné technikyKaprařinaŠpičkový návazec na kapry pro daleké nahazování! Tohle se vám nezamotá!

Špičkový návazec na kapry pro daleké nahazování! Tohle se vám nezamotá!

- Reklama -

Lov kaprů ve velkých vzdálenostech častokrát komplikuje jednoduchá skutečnost, že se náš návazec na kapry prostě zamotá. Veškeré naše snažení pak postrádá význam! Jasně, řešením může být vyvážení montáží, jenže to na některých svazovkách prostě nesmíme. Takže jedinou šancí jsou právě dlouhé hody. Jaký návazec na kapry pro daleké nahazování zvolit? A z čeho ho navázat, aby se při letu ve vzduchu a dopadu na vodní hladinu opravdu nezamotal? Tady je perfektní video od předního kapraře, ve kterém vám vše přehledně ukáže a vysvětlí…

Ten problém řeší spousta rybářů. Představte si to: Jste na vodě, která je rozlehlá, a zajímavé překážky jsou daleko od břehu. Bohužel, platná pravidla na dané lokalitě znemožňují vyvážení, proto je třeba vše „řešit“ ze břehu. Takže je nutné „sáhnout“ po dalekých hodech. Což o to, tohle by nebyl ani takový problém! Pak ale rybář často sáhne po takovém návazci, který se při letu vzduchem do velké vzdálenosti zamotá. Takže naše snažení přijde vniveč. Ten pocit určitě znáte: Po několika hodinovém (neúspěšném) čekání vytáhnete při přehazování zamotanou montáž. To je k vzteku!

Naštěstí ale přední kaprař Petr Novotný, který je zakladatelem nové značky SINGLEPLAYER, natočil suprové video, ve kterém přehledně ukazuje, jak navázat perfektní kombinovaný návazec na kapry D-Rig, který se nemotá. Jak je možné, že se nemotá? To je dáno především tím, že tento návazec na kapry je navázaný z tuhých materiálů, které tohle prostě znemožňují. Mrkněte na přiložené video…

VIDEO: Jednoduchý návod, jak navázat návazec na kapry, který se nemotá!

 

Výhody kombinovaného D-Rigu

Proč vlastně spojujeme dva různé materiály do jednoho návazce. Jde o to, že potahovaná šňůrka bude krásně ležet na dně, přičemž kus nade dnem (při použití POP-UP nástrahy) bude špatně rozpoznatelný materiál. Zdá se to jako detail, ale tohle prostě perfektně funguje na ty největší zkušené a opatrné kapry. Takže ano! Při lovu na kombinovaný D-Rig návazec je vhodné používat především plovoucí nástrahy.

Ostatně, on k tomu návazec D-Rig přímo vybízí. To velké D v názvu návazce je odvozeno od tvaru za háčkem, na kterém je připevněno plovoucí boilies. Díky tomu, že je na tom „déčku“ za háčkem připevněn malý obratlík, ke kterému následně nástrahu připevníme, má plovoucí nástraha naprosto luxusní pohyb ve vodním prostředí.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Hotové návazce na zkušené a opatrné kapry za super ceny!

Zase příklad z praxe: Navážete si tento návazec, k obratlíku připevníte plovoucí nástrahu, nahodíte do vody. Co se stane? Háček s plovoucí nástrahou se nadzvedne nad dno, takže se bude krásně vznášet nad sedimenty. V momentě ale, kdy se přes lovné místo přeženou kapři, kteří způsobí proudění vody, bude na tyto proudy nástraha přirozeně reagovat. A jelikož je nástraha připevněna k návazci „volně“, bude ten pohyb opravdu přirozený, a zkušený kapr nerozpozná zradu. Zase: Detail, ale na silně pochytávaných vodách, kde jsou kapři opatrní, to může mít vliv.

Kombinovaný návazec D-Rig díky použití plastického olova prezentuje plovoucí nástrahu kousek nad dnem. Zase: To je velmi důležité. Proč? Protože na dně obvykle leží naše návnada, mezi kterou máme náš nastražený návazec. A ono není úplně žádoucí mít nastraženou nástrahu 30 a více čísel nade dnem, když kapři sbírají potravu na dně. Ne! Je prostě mnohem zajímavější nástrahu prezentovat tak, aby byla blíže ke kapřím tlamám. Tohle je taky drobnost, která může při lovu kaprů rozhodovat.

Samozřejmě, tou nejvíce zásadní výhodou D-Rigu je poloha háčku. Když se podíváte, jak háček po navázání vypadá, a kouknete na jeho polohu, pak zjistíte, že je výborně stočený. Takže v momentě, kdy kapr nasaje nástrahu, tak zásek okamžitě míří do pevného spodního pysku. Luxus! Aby byly záseky opravdu topové, pak doporučujeme používat háčky Gardner Mugga, které patří k tomu nejlepšímu na rybářském trhu. Jde o velmi ostré a pevné háčky, ze kterých nebudete kapry ztrácet…

 

Proč používat tuhé materiály?

Tento suprový kombinovaný návazec na kapry D-Rig je tvořen z takových materiálů, které mají horší ohebnost. Jenže to je zcela zásadní! Díky tuhosti použitých materiálů se návazec nezamotá ani při dlouhém hodu, kdy se nejrůzněji točí ve vzduchu. Ne! Právě tužší materiály zamotání návazce zabrání.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Hotové návazce na zkušené a opatrné kapry za super ceny!

Kmenovým materiálem pro vytvoření tohoto návazce je splétaná šňůrka Gardner Ultra Sink Tungsten, která je potahovaná. Díky zmíněnému potahu se šňůrka přílišně neohýbá, takže při letu ve vzduchu se nezamotá. Zároveň je ale na šňůrce potah, který jde velmi jednoduše sundat (viz přiložené video). Proč v určité části potah ze šňůrky odstraníme? Při použití POP-UP boilies díky této „úpravě“ docílíme toho, že bude nástraha prezentována naprosto přirozeně (nadzvedne se nad dno). Luxus!

Splétaná šňůrka není ale jediným materiálem, který při vázání tohoto návazce na kapry použijeme. Dalším navazovacím materiálem je Gardner Trick-Link. Jde o velmi tuhý navazovací materiál, na který navážeme háček, a který následně připevníme ke šňůrce s pomocí kravského uzle. Velkou výhodou tohoto materiálu je, že je ve vodním prostředí hodně špatně rozpoznatelný. Takže ani zkušený a opatrný kapr nerozpozná zradu. Proč na konec návazce dáváme kus tohoto „neviditelného“ materiálu? Protože kombinovaný návazec D-Rig používáme především při lovu s POP-UP nástrahou, takže je dobré, aby kus návazce nad dnem byl hůře rozpoznatelný.

Ještě k té tuhosti: Ta má velký význam i při samotném záběru. Co tím myslíme? Příklad z praxe: Kapr připlave na lovné místo, a zaujme ho naše nástraha. Kapr se ji pokusí nasát, což se mu nakonec povede. Pak ale kapr „přijde“ na to, že nasál nějaké cizí těleso, takže se bude snažit zbavit háčku s nástrahou. Ovšem tuhé materiály způsobí to, že vytvoří „páku“, takže kapr tenhle návazec jen tak nevyplivne. A máme ho!

A ještě jedna věc: To, že tento návazec na kapry je tuhý, má velkou výhodu i v tom, že leží nehybně na dně. Proto je tento návazec naprosto dokonalý na ty terény, na kterých je měkký sediment, anebo nejrůznější nánosy. Proč? Protože tuhý materiál do tohoto povrchu krásně „sedne“ a bude maximálně nenápadný. Proto je tento kombinovaný návazec na kapry tolik dokonalý například na silně prochytávané vody, kde jsou opatrní kapři. Tenhle návazec je do těchto podmínek fakt luxusní!

NEPŘEHLÉDNĚTE: Hotové návazce na zkušené a opatrné kapry za super ceny!

Doufáme, že z videa a článku posbíráte co nejvíce informací, abyste byli připraveni pro lov těch největších kaprů v našich vodách. Pamatujte na jednu věc: Návazce dělejte z takových komponentů, na které se můžete spolehnout! Není nic horšího, než přijít o velkého kapra kvůli selhání nějaké části návazce. Dávejte na to bacha!

Tým Gardner

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -