skingbranding-banner

Plavaná: Bič versus odhozový prut


Drobné rybky můžeme velice efektivně lovit s pomocí jemného plavečkového vybavení. Splávek ale je možné navázat jak na odhozový prut, tak i na bič. Obě metody mají své výhody a nevýhody. Pojďme si o nich povědět.

Nejprve, než se pustíme do výřadu pro a proti jednotlivých metod, vysvětlíme si, jaký je mezi nimi rozdíl. Odhozové pruty mají očka, kterými vedeme navazovací materiál. Při lovu s nimi používáme naviják, s jehož pomocí nahazujeme naši plavačkovou montáž na námi určené místo. Díky tomu tak můžeme lovit i dále od břehu. Oproti tomu bič žádná očka nemá. Respektive jediné se nachází na jeho špičce, kde navazujeme silon o přibližně stejné délce, jako měří náš bič. Na bič nepřipevňujeme žádný naviják. S jeho pomocí proto můžeme chytat pouze v blízkosti břehu.

 

Házení se splávkem

splavekDíky navijáku, který připevníme na odhozovém prutu, máme možnost se splávkem lovit i dále od břehu. Tento faktor využijeme například při lovu na rozsáhlejších “stojácích”, kde ryby občas přijímají potravu dále od břehu. Naviják je ale velice ceněným pomocníkem i při zdolávání. S ním totiž máme možnost rybě povolit při jejím zběsilém úprku. Tudíž lov větších ryb je mnohem snadnější s odhozovým prutem.

Pravda, u biče nepoužíváme naviják. Nemůžeme tak při lovu s ním nahodit splávek do větší vzdálenosti. Jenže tohle není vždy nevýhoda. Při tažení početných hejn drobných rybiček podél břehu, můžeme s bičem zažít neskutečná rybářská dobrodružství, při kterém špička splávku nezůstane nad vodou.

 

Proč ON?

ploticeProč teda lovit na bič, když s ním můžeme chytat převážně jen menší ryby a nemůžeme s ním hodit nikterak daleko? No protože lov s bičem je skutečný zážitek. Tato metoda patří k velice jemným rybolovným technikám. Takže i lov drobných rybek je vzrušující záležitostí, protože v jemné udici cítíte každý pohyb protivníka.

Ač jsem výše napsal, že nahazování s bičem je vzdálenostně omezeno, u jeho rychlosti to neplatí. Nahazování s bičem je mnohem rychlejší, než s odhozovým prutem. Ale abychom se pochopili. Nahazování s bičem je rychlejší v tom smyslu, že při promarněném záběru, ploticemáme možnost splávek okamžitě nahodit do onoho místa, kde nám zabralo. To s odhozovým prutem zase až tak nejde, protože musíme stáhnout celou montáž, překlopit a teprve až potom nahodit.

Bič je úžasnou variantou i pro začátečníky, protože manipulace s ním je opravdu jednoduchá. Tedy za předpokladu, že mají kolem sebe dostatek prostoru. Při svých začátcích totiž nemusí řešit naviják, jako důležitou součást výstroje. Navíc si vcelku obstojně osvojí zásady správného zaseknutí ryby a jejího zdolávání. Samozřejmě, tohle je myšleno v menším „měřítku“.

okounA proč mám tuhle udici v oblibě já? Na této metodě miluji její „ticho“. Tím, že při lovu s bičem používáme velice jemné komponenty, tak například při nahazování vyvoláme na hladině pouze jemné cáknutí. Tuhle nenápadnost mám velice rád. Dalším pro mě neodolatelných plusem je fakt, že bič je velice jednoduchý nástroj. Při lovu s ním se znova cítím, jako bych s rybařinou znova začínal. Cítím se, jako bych držel prut v ruce poprvé v životě.

 

Poučení na závěr

Není možné, aby z tohoto „souboje“ vzešel vítěz, protože jedna metoda může být úspěšnější teď a ta druhá zase příště. Proto k vodě nosím obě udice – bič i odhozový prut. To důležité kouzlo totiž skrývají obě dvě metody – splávek. Právě tahle malá věcička dělá z téhle rybařiny tu neodolatelně svůdnou závislost. Ano, přiznejme si to. Kdo není závislý na tom nádherném pocitu, když se splávek jemně pohne, když se začne jeho špička třepat, když se splávek rozjede po klidné hladině, a když se nakonec celý potopí pod vodu?

Přiznejme si to! Jsme v tom až po uši!

Autor: Viktor Krus

Nové články v rubrice

Plavaná pro začátečníky: Obrovská zábava! Jak rychle a jednoduše nachytat hromadu ryb?

admin | přečteno: 2573x | 28.05.2018 | Žádné komentáře

Dnešní doba je strašně uspěchaná. Času je velmi pomálu, takže …

TOP místa na ryby: Chytání se splávkem u zatopených překážek

admin | přečteno: 4617x | 10.07.2017 | Žádné komentáře

Na každém revíru jsou místa, která svým charakterem nejvíce přitahují …

Se splávkem na zapomenutém potoce #3

admin | přečteno: 5167x | 25.05.2017 | Žádné komentáře

Naposledy naše dobrodružství na zapomenutém potoce překazila velká voda. Masa …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.