DomůRybolovné technikyPlavanáLov lína na splávek: chytání nejkrásnější ryby, která žije v našich vodách

Lov lína na splávek: chytání nejkrásnější ryby, která žije v našich vodách

- Reklama -

Lín obecný je v očích mnoha českých rybářů tou nejkrásnější rybou našich vod. Jenže! Ne každému se poštěstí se s touto rybou setkat. Proto jsem pro vás připravil článek s několika tipy, jak na lína.

I v mém „seznamu nejkrásnějších ryb“ je lín na předních příčkách. Vzhled této ryby je totiž zcela unikátní, a i proto má pro líny slabost každé srdce rybáře. Tyto ryby mají neobvykle zelený vzhled, který u jiné ryby neuvidíte. I proto jsou líni tolik vyhledávaným rybářským cílem.

 

Jak na líny?

Možností, jak chytat líny, je hned několik. Já osobně mám nejraději plavanou. Jednak se jedná o velmi rychlé a jednoduché rybaření, které mi dovoluje prochytávat i hodně zarostlá místa. S plavanou jsem totiž schopný chytat i mezi rákosím, aniž by se mi montáž zamotala o „nepořádek na dně“.

Lín obecný je nádherná ryba, která v našich vodách patří k nejkrásnějším

Při chytání línů na splávek jsem osobně ještě „specifický“ v tom, že líny chytám na bič. Používám tedy jednoduchou udici bez navijáku a oček, která umožňuje rychlé rybaření. Bič je z mého pohledu naprosto ideální proto, že líny chytám pár metrů od břehu poblíž zmíněné vodní vegetace.

Jsou ale pochopitelně rybáři, kteří úspěšně loví líny na method feeder nebo feeder. Tyto rybolovné metody bývají také velmi úspěšné, a často vedou ke kapitálním úlovkům. A někteří rybáři na líny „vyrukují“ s klasickým krmítkem na položenou.

 

Kde chytat líny?

Líny musíme hledat na vodách, kde je dostatek vodní vegetace. Takhle: není to pravidlo, ale často líni žijí poblíž zatopeného rákosí, stulíků nebo leknínů. Ideálně je najít takto zarostlé místo, na kterém je navíc jemné bahýnko, ve kterém líni hledají cosi dobrého k sněhu.

Kde je rákosí, tam budou líni…

Málokdy se mi při mých rybářských vycházkách stalo, že bych lína chytil „na širé vodě“. Většinou je skutečně chytám na místech, kde je přebytek vodní vegetace, a kde to vypadá jako zarostlá džungle. A vůbec nevadí, když je takové místo úplně u břehu – nejvíce línů chytám maximálně do 10 metrů od břehu. Pokud o takovém místě víte, rozhodně sem zavítejte.

Líny se splávkem chytám v těsné blízkosti vodní vegetace

U zmíněných rostlin je pro líny životně důležitý úkryt, ve kterém se schovávají před rybími predátory, kteří na ně mají spadeno. A zároveň tady tyhle krásné ryby hledají všemožné bezobratlé živočichy, které s takovou chutí požírají. A jak říká jedno staré rybářské pravidlo: nejlepší je ryby chytat tam, kde se samy do sebe postávají…

 

Krmení na líny

Při přípravě krmení na líny myslím na několik věcí. Zaprvé: tyto zelené ryby se často drží u samého dna, a proto při jejich lovu připravují takové krmení, které má tendenci ležet na dně. Nepoužívám proto jemné a „lehké“ krmné směsi, které se víří ve sloupci. Raději mám těžké krmení, které vytvoří krmné místo na dně.

Ideální krmení na líny s hrubšími částicemi, které bude ležet na dně

Zároveň je zapotřebí myslet na to, že v blízkosti zatopených rostlin se drží i jiné rybí druhy – plotice, perlíni, cejni, ale i kapři. A ti samozřejmě taky mají chuť na krmnou směs. Proto do krmení přidávám i hrubší částice, které odolají nájezdům menších rybek.

Hrubší částice v krmení jsou důležité, protože chutná i cejnům

Nejčastěji se pak jedná o kukuřici. Právě kukuřice v krmení vytvoří hrubé částice, které i líni milují. A zároveň kukuřice odolá nájezdům plotic, perlínů, ouklejí a menších cejnů. Takže krmení vydrží i do příjezdu línů, kteří se začnou na našem místě krmit.

Z krmení si chtějí ukousnout i oukleje

Jakou příchuť krmení použít? Osobně nemám favorita. Používám jak sladké, tak někdy i masové příchutě. Nejčastěji pak věnuji pozornost zbarvení. Z mého pohledu je ideální, když je krmení výrazně žluté nebo červené, díky čemuž se na bahýnku neztratí.

 

Nástraha na líny

Každý rybář má svou oblíbenou nástrahu na líny. Pokud vyrazím se splávkem na zelené ryby k rákosí, pak nejčastěji volím červy. Na tyhle bílé „potvůrky“ líni spolehlivě berou, takže si vždy parádně zachytám. (Ne)výhodou pak může být, že červi chutnají i ostatním rybám – takže než se k línům dostanu, může to chvíli trvat…

Nádherně zdravý lín ulovený na červy

Jiní rybáři pak nedají dopustit na „hnojáky“. Co to je? Jedná se o žížaly z hnojiště nebo z kompostu, které mají neobvykle rudé zbarvení. Na háčku pak taková nástraha vypadá opravdu fantasticky! Takže jen málokterý lín odolá.

Červi ale chutnají třeba i ploticím

A pokud se bavíme o rostlinných nástrahách, pak někteří rybáři s velkou oblibou používají kukuřici. Právě tato žlutá zrníčka líni zbožňují, a proto je kukuřice tolik vhodná do krmení. A někteří právě chytají na to, čím krmí. Takže na háček nebo pod háček napíchnou několik zrníček kukuřice, které „pošlou“ přímo do krmného místa.

 

Lov lína: jedinečná atmosféra rybaření

Když se vrátím k onomu rybaření na bič se splávkem, okamžitě se mi do žil vžije rybářské vzrušení. Jen si to představte: stojíte vedle zatopeného rákosí, vedle kterého se tyčí barevná špička splávku. Chvíli se nic neděje, ale pak najednou se začne špička jemně třepat.

Do línů se každý rybář ihned zamiluje

Po chviličce splávek zmizí pod hladinou. Po záseku lze v jemné udici cítit poměrně urputný tah ryby. A když se po chvíli pod nohama zjeví nádherně zelená ryba, začne rybářovo srdce radostí plesat. Tohle je prostě moment, kterého se nejde nabažit.

A skvělou zprávou pro každého rybáře pak je to, že líni žijí v hejnech. Takže pokud rybář tyto ryby zaujme krmením a nástrahou, pak jich může během krátké chvíle nachytat hned několik. A věřte mi, že po takovém zážitku velmi často mnoho rybářů tomuto rybaření naprosto propadne.

Lov línů je nezapomenutelný zážitek

Rázem je přestanou zajímat moderní montáže a vybavení. Prostě si uvědomí, že stačí jednoduchá udice, splávek, trocha krmení a krabička červů. A v tu chvíli je rybář tím nejšťastnějším člověkem na světe. Proto pokud vás třeba klasický lov kapra na položenou už nudí, zkuste si najít cestu k línům.

Tohle rybaření prostě nemá chybu!

Text a foto: Viktor Krus (InRybar.cz)

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

6 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -