Domů Rybolovné techniky Položená Měkčené extrudy na kapry: Účinná nástraha, která funguje i na ty největší...

Měkčené extrudy na kapry: Účinná nástraha, která funguje i na ty největší kusy!

- Reklama -

Jakoby v současnosti při lovu kaprů platilo jediné přesvědčení – velkého kapra může rybář ulovit pouze na boilies. To ale není pravda! Rybářský trh nabízí celou řadu zajímavých nástrah, které fungují! Pravda, špičkovými kapraři jsou často přehlížené, jenže to je jejich věc. Důležité ale je, aby rybáři věděli, že velkého kapra mohou chytit i na jinou nástrahu, než jen a pouze na boilies. Životní kapr vám může přijít například i na měkčenou extrudu.

Měkčené extrudy na ryby. Zajímavá nástraha, která si postupně získává čím dál větší zástupy rybářů. Není divu. Extrudy na kapry jsou atraktivní například svým složením. Jsou vyrobené z hutného těsta, které je na dotek měkké, skoro až gumové, přesto tato nástraha vydrží ve vodě i několik hodin. Výdrž extrud ve vodním prostředí nás při jejich testování skutečně překvapila – extrudy jsme měli nahozené i více jak 5 hodin. Rozhodně se tedy nebojte toho, že by vám tato nástraha padala po chvíli z háčku! Tato dlouhodobá výdrž je jednou ze silných zbraní extrud – oproti jiným klasickým nástrahám, například „foukačkám“. Měkčené extrudy jsou navíc díky jejich složení plovoucí, což je dalším plusovým bodem.

mekcene_extrudy

Firmy, které extrudy vyrábějí, velice dobře reagují na požadavky rybářského trhu. To tak vede k tomu, že jsou extrudy na ryby k dostání hned v několika tvarech, příchutích a barvách. Extrudy se vyrábějí například jako klasické kuličky, v poslední době jsou ale mezi rybáři více oblíbenější extrudy ve tvaru půlměsíce. Jde skutečně o zajímavý tvar, který se nelíbí pouze rybářům, ale i rybám.

mekcene_extrudy_kaprproŠiroká škála pachů extrud nabízí rybářům pestrý výběr. Ti si tak mohou vybírat extrudy na kapry v klasických příchutích – vanilkové, jahodové, medové nebo scopexové. Tyto příchutě patří k nesmrtelným klasikám ve světě rybařiny. K naprostým klasikám patří i tradiční zbarvení těchto příchutí. Jahodové extrudy se většinou vyrábějí v červené barvě, medové a vanilkové ve žlutém zbarvení a oranžovou barvu mají například scopexové měkčené extrudy.

 

Retro v novém

kaprpro_extrudyI nástrahy na klasickou položenou prochází velice zajímavou modernizací. Důkazem jsou například obalované extrudy. Jedná se o nástrahy, které mají velice zajímavé složení. Obalované extrudy na kapry nemají pravidelný tvar, což je velice účinné zejména na větší kapry.

Proces výroby obalovaných extrud je následující: Střed extrudy výrobci změkčí do takové míry, aby dokázal přijmout co nejvíce dipu. Pak přichází výroba první vrstvy nástrahy, která má zabránit tomu, aby se voda dostala k nadipovanému jádru extrudy. Díky tomu se dip do vody uvolňuje postupně a delší dobu. Nástraha je tak ještě atraktivnější! Obalované extrudy mívají ale dvě vrstvy. Cílem té druhé vrstvy je, aby se ve vodním prostředí rozpadávala na drobné částečky, které se rozptýlí okolo nástrahy ve vodě. A to vede k častějším záběrům i od těch největších ryb!

Velký progres jde u těchto „retronástrah“ vidět i ve škále nových příchutí. Po vzoru výrobců boilies jsou dnes k dostání i extrudy se zajímavými příchutěmi. Rybáři si tak mohou obstarat halibutové, olihňové nebo i česnekové extrudy. A právě tyto „nové“ příchutě patří k účinným zbraním i na velké kapry. Ale o tom až později…

 

Jak nastražit extruduj na kapry?

extrudy_na_kapryNastražování extrud je velice snadné. Buďto je můžete klasicky nastražit na háček. Podle velikosti háčku potom volte počet extrud. Na větší háčky můžete nastražit i více extrud. Na druhou stranu pokud lovíte s jemnějším vybavením, a tedy i s menšími háčky, pak doporučujeme nastražit třeba jenom půlku extrudy. Nebojte se, rozpůlením extrudy nic nezkazíte. Nástraha vám nebude padat z háčku a ve vodě vydrží dlouhou dobu. Další možností je, že nástrahu nastražíte pod háček tak, jak se nastražuje boilies. Tento způsob nastražení se používá při lovu větších ryb.

extrudy_cesnekExtrudy můžete ale ještě vylepšit, stačí je „oživit“ další nástrahou. Například, k extrudě můžete přidat dva nebo tři červíky, kteří se budou na háčku svůdně kroutit. Zajímavá barva extrudy a její vůně, spolu s pohybem červíků, nenechá žádnou rybu v klidu! K extrudám můžete přidávat i žížalky, foukačky nebo pečivo.

Nejúčinnější lov ryb na extrudy je ve spojení s kvalitním krmením. Stačí, když si navážete klasickou průběžnou montáž s krmítkem. Do něj následně dáte krmení, které přiláká ryby. Kapři budou sbírat krmení, které ve vodním prostředí vytvoří zajímavé krmné místo, a určitě si posléze všimnou i extrud na háčku. Tohle je vyzkoušené! Funguje to!

 

Že se na extrudy nedá chytit pěkný kapr? Omyl!

extrudy_kaprproVelkého kapra rybář může chytit jenom na boilies! Připadá mi, jakoby se tato věta omílala stále častěji. Pochopitelně, není to pravda. Důkazem nám jedna nedávna výprava, na které jsme si dokázali, že i levnější nástrahy chytají…

Kapři neberou. Všechny pruty jsou bez jediného záběru. Vyzkoušeli jsme snad už všechno, ale kaprařské „koule“ všeho typu prostě stojí. Bídná nálada nás začíná svírat. Vypadá to na výpravu bez ryby. Pak ale kamaráda, který se na rybách nikdy nevzdává, napadne jedna věc. Z krabice vytáhne balení extrud, jsou česnekové. Vím, že nejeden kolega z rybářských magazínů psal o magickém účinku česnekových nástrah. Otevřeme krabičku, ze které se okamžitě line silný odér česneku. To je ono!

kaprproPod háček nastražujeme hned 4 extrudy. Bílý řetízek se klidně pohupuje pod háčkem, vypadá to nádherně! Celou montáž zavážím na mělčinu, nad kterou se tyčí větve nedalekých stromů. Tady kapři určitě budou! Ale boilies nechtějí. Tak uvidíme, jak zafungují extrudy.

Sedíme v pohodlných křeslech, a bavíme se o věcech, o kterých se chlapi na rybách běžně baví. Rázem ale naši konverzaci přeruší ostré zapískání. Záběr! Kolega přibíhá k prutu. Zásek! Je tam! Prut se nádherně ohne. Tohle nebude malý kapr. Tupý, ale rázný, tah míří do strany. Kolega se proto postaví na druhou stranu a snaží se rybu otočit. Daří se! Po chvíli vidíme u břehu velká kola. Voda se víří jako v hrnci s vařící vodou. Už vidím obrys! Je to nádherná ryba!

kapr

lysec

Nakonec dostaneme na břeh nádherného lysce, váží 14 kilogramů. Na co vlastně zabral? Až po celém tomhle souboji si uvědomíme, že kaprovi zachutnala česneková extruda. Neodolal nádhernému řetízku česnekových extrud. Nevím, čím to je, ale měkčené extrudy prostě fungují! A to je jen dobře. Důkaz o tom, že pěknou rybu můžeme ulovit i na jinou, podstatně levnější nástrahu, je na světě…

Autor: Viktor Krus

Přidejte i vy své hodnocení

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -
Přidejte i vy své hodnocení