Domů Rybolovné techniky Přívlač Adrenalinová přívlač: 5 důvodů proč chytat na poppery

Adrenalinová přívlač: 5 důvodů proč chytat na poppery

- Reklama -

Poppery jsou umělé nástrahy, které používáme při lovu na přívlač. Díky jejich jedinečné stavbě tělíček pracují na vodní hladině, kde vydávají dráždivé zvuky. Lov na poppery patří k největším adrenalinovým zážitkům, které může rybář při vláčení zažít. Každý záběr totiž vidí přímo na vlastní oči! 

Poppera vedeme po hladině a trhavými pohyby špičky se s ním snažíme vydávat pukavé zvuky. Jde o dunivé, u některých modelů spíše mlaskavé, tóny, které nástraha vydává díky stavbě hlavičky, na níž se nachází vypouklina. Rychlost vedení poppera závisí i na loveném dravci. Například při lovu štik nebo okounů vedeme poppera pomalejším tempem, naopak při lovu bolenů vedeme hladinovou nástrahu spíše rychleji. Tyto nástrahy jsou k dostání v několika velikostech a nespočtu zbarveních od nejrůznějších výrobců. Poppery patří k velice účinným nástrahám především v teplejších měsících sezóny, zejména pak právě na štiky, boleny nebo okouny.

 

Adrenalinový masakr

popJen si to představte. Stojíte po prsa zabrození ve vodě a všude kolem vás je zatopená vegetace, u které stojí hejna drobných rybiček. Ranní paprsky sluníčka se pomalu prodírají hustou mlhou, která studí. Švih! Nástraha letí kamsi k zatopenému keři. Jde vidět pouze obrys tříštící se vody, právě tudy totiž poppera vedete. Nástraha je už skoro u vás. Bum! Najednou po ni vystartuje číhající štika. Do prutu vrazí ukrutná síla a brzda zběsile odvíjí metry navazovacího materiálu. Boj začíná!

Ano, přesně takhle lov s poppery vypadá. Je napěchovaný adrenalinem a napětím. Žádný jiný lov tohle nenabídne. V momentě, kdy spatříte tu drtivou vlnu, která pohltila vaši hladinou nástrahu, se dostanete do rybářského transu. Nádherný pocit.

 

Pamlsek pro nejrůznější predátory

Poppery jsou perfektní nástrahou při vláčení v teplejších měsících, kdy je voda dostatečně prohřátá. Drobné rybičky se totiž pohybují ve všech částech vodního sloupce, a tedy i u hladiny. A za nimi pochopitelně mnohdy míří i hladoví dravci. Jim musíme předložit právě našeho poppera. Je dobré, když najdeme místa plná drobných rybiček. Kolem nich následně cíleně protahujeme poppera, který jistojistě vydráždí nějakého vodního predátora.

okoun

Poppery jsou vynikající při lovu štik kolem zatopených překážek. Tuto nástrahu milují i okouni, na které v létě narazíme na rozsáhlých mělčinách, nejčastěji při východu nebo západu slunce. Dalším rybím druhem, s kterým se při lovu na poppery setkáme, je určitě bolen. Boleni taky mají tyto nástrahy v oblibě a jejich záběry jsou mnohdy nejdrtivější. Nezapomínejme na to, že výpady ryb na poppery jsou brutální, plné nespoutané síly. Proto musíme používat pevná a kvalitní navazovací vlákna. Rozhodně používáme i ocelová lanka!

 

Revoluce v nástrahách, která trvá

S příchodem popperů na trh zažil rybářský svět revoluci. Od té chvíle měli rybáři možnost prochytat nejen vodní sloupec nebo partie u dna, ale dokonce i ty nejmělčejší části revíru. S popperem se rázem šlo dostat i tam, kde to bez nich prostě nešlo. Navíc jedinečný chod nástrahy ryby neznaly. Ti rybáři, kteří objevili poppery nejdříve, byli ve výhodě. Ryby na mlaskání, pukání a dunění poppera reagovaly agresivně a záběry se počítaly za jedinou vycházku v desítkách.

009

Ta doba kvůli masivnímu rozmachu popperů sice skončila, ale nesmutněte. Tyhle chvíle jde zažít i dnes. Zejména při začátcích sezóny, kdy ryby na tuto nástrahu po dlouhé pauze pozapomněly. I když vím, že mnoho lidí na poppery chytá, mám je ve své krabičce. Nikdy nevíte, kdy se budou hodit.

 

Tam, kde jiní selžou

Díky tomu, že popper pracuje na hladině, můžeme jej protahovat i velice zarostlými místy, kde předpokládáme, že stojí námi vyhledávání dravci. Má to ale svá pravidla! Nástrahu nevhazujeme do příliš zarostlých míst, odkud je prakticky nulová šance divokého dravce zdolat. Podstupujeme zbytečně riziko utrhnutí dravce, který by mohl s nástrahou zaseknutou v ozubené mordě uhynout. Pokud se rozhodneme lovit na místech s vyskytujícími se překážkami, musíme na cívku navinout pevnější navazovací vlákno o silnějším průměru. Tím s větší pravděpodobností předejdeme utrhnutí zdolávané ryby po kontaktu vlákna s překážkou.

stika

Poppery patří k osvědčeným nástrahám především do zatopených vrbkových hájů, rákosových polí, anebo do plání plných stulíků či leknínů. Zde s poppery můžete zažít skutečné eldorádo, neboť v těchto místech s oblibou postávají štiky a boleni.

 

Až nad hlavu  

Výrobou popperů se zabývá celá řada výrobců. Můžete je sehnat v nejrůznějších provedeních, ať už jde o použité materiály, zbarvení či tvary těchto plovoucích nástrah. Mezi nejznámější značky jednoznačně patří Rapala, ovšem kvalitní poppery nabízí například firmy Salmo nebo Robinson. Každá značka má své klady i zápory, a proto se při koupi nových nástrah neunáhlete!

pop

Na „rapalkách“ se mi líbí jedinečná stavba hlavičky popperu. Dutina, která při pohybu nástrahy vydává zvuk, je lemována průhledným plastem, který dává nástraze jedinečně dunivý tón. Na popperech od Robinsonu se mi zase ale líbí jiné detaily, především ozvučení popperů. Toto je velice atraktivní doplněk, který jednoznačně přiláká zvědavé dravce. Osobně jsem se o tomto přesvědčil minulou dravcovou sezónu, kdy jsem po nástrahách od Robinsonu sáhl. Ve zkratce – náramně jsem si s nimi užil. Nachytal jsem nespočet štik a okounů, což zbořilo mé dřívější předsudky, když jsem viděl prodejní cenu. Abych se přiznal, tato značka mě oslovuje právě i díky velice atraktivní ceně, což platí i u Salma. Ceny jsou skoro o polovinu nižší než u Rapaly. A to je znát!

Autor: Viktor Krus

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

1 komentář

  1. Na tyto se mi moc dobře nějak nechytá:( Zatím největší úspěch má klasický wobler. A nebo jen neumím ten popper vést, netuším.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -