DomůRybolovné technikyPřívlačTANEC S VLKY: Lov dravců na zvukové nástrahy! Proč používat chrastící woblery?

TANEC S VLKY: Lov dravců na zvukové nástrahy! Proč používat chrastící woblery?

- Reklama -

Zvukové nástrahy. Speciální skupina umělých nástrah, které jsou vybaveny jednoduchým mechanismem, jež ve vodním prostředí vydává atraktivní zvuk. A právě tento zvuk, který umělá nástraha vydává, může stát za větším počtem záběrů. Proč bychom vlastně měli používat zvukové nástrahy, a kdy a kde je vhodné na ně chytat? To si teď povíme…

Nejvíce zvukových nástrah nalezneme mezi woblery. Uvnitř těchto nástrah bývá jednoduchý „mechanismus“ s kuličkou, který při rozpohybování wobleru ve vodním prostředí začne vydávat zvuk. Velmi často intenzitu zvuku „ovládá“ sám rybář. Co tím myslím? Pokud budeme zvukového woblera tahat rychleji a agresivněji, pak bude zvuk intenzivnější. A na tohle pamatujte! Pokud jsou totiž ryby v maximální žravosti a „bouchají“ do všeho živého, pak právě agresivní zvuk může nastartovat hotové eldorádo! Proto je dobré mít v krabičce aspoň nějakého woblera, který dokáže vydávat zvuky.

 

Podzimní tažení

Stojím po pás zabrozený ve vodě. Voda už je docela studená, takže je zapotřebí se více navléct. Ale pořád to jde ve vodě nějakou chvíli vydržet. Stojím před zatopenými jámami a výmoly, které „nabízí“ velmi razantní změnu hloubky, a rovněž opravdu příkré terénní nerovnosti. Takové místo teď potřebuji! Vítr totiž po hladině rozehnal silné vlny, které pod hladinou „přiživují“ podvodní proudy. Ryby teď budou hledat odpočinek za nějakou hranou.

Mrsk! Do vody letí můj oblíbený wobler. Je potápivý, takže s ním můžu prochytávat i takové partie, do kterých bych se s normálním woblerem vůbec nedostal. Navíc, tento wobler mi dovoluje, že jej můžu vést jako gumovou nástrahu. A podle toho vypadá i moje vedení. Cukám se špičkou prutu, takže nástrahu zvedám nahoru a dolů. Občas i přestanu navíjet, aby se nástraha úplně „posadila“ na dno. Tohle by mělo fungovat!

Bum! A taky že jo! Záběr! Špička prutu se v mžiku ohne. V rukojeti cítím jemné „kopání“. Ale není to nic, z čeho by mě měla rozbolet ruka. Tohle bude okoun! Šplouch! Rybu mám už před sebou. Utahuji brzdu a přitahuji rybu k sobě. Jo, je to okoun. Nádherně tmavé pruhy se táhnou po jeho mechově zelených bocích. Tyhle ryby prostě miluji!

Slunce už zapadlo za obzor. Chladná tma se „rozlila“ po vodní hladině. Jen ve světle čelovky se odráží pára z úst. Přituhuje. Přesto to ještě chvíli zkusím. Mrsk! Zvukový wobler letí do neznáma. Nechám ho spadnout na dno. Následně začnu pomalu přitahovat a jemně škubu se špičkou. Nástraha „tancuje“ těsně nade dnem. Bum! Krásný kopanec do prutu! Jo, tohle trknutí se mi moc líbilo! Candát! Není velký, ale radost mi udělal. Tak plav zpátky…

 

Kdy a kde používat zvukové nástrahy?

Zvukový efekt těchto nástrah je skutečně silnou zbraní. A to zejména v těch chvílích, kdy se ryby nemůžou spolehnout například na zrak. Ano, zvukové woblery jsou ideální pro lov candátů ve tmě. Právě díky zvuku hejna vodních „psů“ rychleji a lépe lokalizují jejich novou kořist. A přijde záběr. Se zvukovými woblery je lov ve tmě opravdu účinný. Takže pokud máme po ruce podobnou nástrahu, je žádoucí ji použít.

U těch zhoršených viditelnostních podmínek ještě chvíli zůstaneme. Zvukové woblery jsou vynikající i při lovu v zataženém počasí, kdy je pod vodní hladinou rovněž špatně vidět. Vynikající je tato nástraha i za velkých vln, které můžou rozvířit dna našich revírů, takže ve vodě se objevuje velké množství jemných částic. Takže zase jde špatně vidět. V těchto podmínkách jsou zvukové nástrahy opět velmi účinné.

Onen zvuk je ale výborný i v těch situacích, kdy například nemůžeme vyprovokovat číhající štiku k útoku. Tohle zná každý milovník přívlače: Před námi je velký pařez nebo padlý strom, a my prostě víme, že u této překážky stojí „zubatá“. Ale nechce ani třpytku, ani gumu, ani klasického woblera. Zkusme ji vydráždit s pomocí zvuku! Tohle může být (a často i je) tím nejlepším řešením!

Zvukové woblery jsou ale vynikající i pro lov dravců v zatopených jámách. Právě lov odpočívajících dravců na zvukovou nástrahu je v těchto místech opravdu účinný. Je dobré používat hluboko potápivého woblera, se kterým se dostaneme přímo k rybám. Tohle vyzkoušejte!

Zvukové woblery jsou vynikající pro lov candátů, okounů, štik i bolenů. Všechny tyto rybí druhy můžeme se zvukovými nástrahami lovit. Je zapotřebí jen trefit tu vhodnou chvíli, kdy je tato nástraha nepřekonatelná, a dokáže vyprovokovat k útoku kteréhokoliv dravce.

 

Jaké woblery použít?

Druhů a typů zvukových woblerů je obrovské množství. Rybář si může vybrat zvukový wobler do mělké vody i do hloubky. Na výběr jsou i nejrůzněji tvarované woblery těch nejrůznějších zbarvení. Já osobně mám ale jednoho favorita, který je prostě geniální!

Zkušení přívlačoví harcovníci jistě znají woblera typu Rapala Rattlin. Podobných woblerů je na rybářském trhu více, a to i od jiných firem. Tento typ wobleru je naprosto geniální! Proč? Začněme jeho tvarem: Woblery tohoto typu mají nádherný, aerodynamický tvar, díky kterému jsme schopni tuto nástrahu dostat do velké vzdálenosti. A to ani nepotřebujeme nijak dlouhou udici. Právě tato vlastnost je důležitá, neboť díky tomu jsme schopni dostat i woblera do větší vzdálenosti – tedy do „zóny“, kam jiní nedohodí. A to je velkou výhodou!

Další obrovskou předností tohoto typu woblerů je to, že jsou rychle potápiví. Díky tomu mají tyto woblery podobné vlastnosti jako gumové nástrahy. A to je fantastická výhoda! Nástrahou tak můžeme „poskakovat“ ve vodním sloupci nebo nade dnem tak, jak bychom to s jinými woblery dělat nemohli. Super!

A v neposlední řadě: Tento typ woblerů má velmi agresivní chod, takže vydává i intenzivní zvuky. A tahle kombinace je jednoduše smrtící! Tento wobler dokáže vyprovokovat k útoku i pasivního dravce. Pokud chceme vydávat opravdu silný zvuk, pak stačí vedení woblera „prokládat“ škubnutími špičkou. Zvuk tak výrazně zesílí.

Jakého konkrétního woblera používám? Nejraději mám woblera Rapala Rippin Rap (stříbrný wobler na přiložených obrázcích). Tento wobler má všechny vlastnosti, o kterých jsme se nyní bavili. A také: Tyto woblery se dělají v neodolatelných zbarveních, zejména ta stříbrná funguje skvěle! Vynikající jsou i dostupné velikosti těchto woblerů.

Blíže se na tuto geniální nástrahu můžete podívat ZDE

Autor: Viktor Krus

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -