skingbranding-banner

Vláčení v létě: Kde hledat dravce?


Tropické teploty panující v letních dnech mění tuzemské vody na jakési zvláštní prostředí, které na první pohled nejeví žádné známky života. Tomu nasvědčují i poněkud střídmější počty záběrů. Ovšem občas nastanou situace, jež nám mohou napomoci k úspěšnému lovu.

Velkou výhodou je, když pravidelný rytmus tropických dnů přetne studené období dešťů. Rázem mohou ryby začít přijímat potravu ve větším množství. Pokud jsou deštivé dny v nedohlednu, pomoci nám může i krátká, ale intenzivní bouřka. Jestli nám ale ani tu nesešle nebe, musíme se poprat s horkými dny.

 

Na padnutí

candatPokud se rozhodneme vláčet ve chvíli, kdy slunce žhne na nebohou krajinu, musíme najít taková místa, na kterých mají ryby úkryt a dostatek kyslíku. Naprosto nejlepším obdobím k lovu v parnech je při východu či západu slunce, anebo v noci.

Ve chvíli, kdy slunce vychází nebo zapadá, chytáme na rozsáhlých mělčinách, na kterých se shlukují obrovská hejna rybiček. Ty se povětšinou za hezkých dní drží u hladiny. S úbytkem světla se pak rybičky čím dál více tlačí ke břehu a snaží se ukrýt v příbřežních překážkách.

krajinaV tuhle chvíli máme několik možností. Tyto překážky u břehu můžeme obstřelovat s nástrahou z pevniny. Tuhle možnost osobně nemám moc v oblibě. Mnohem účinnější mi přijde ta varianta, kdy se zabrodím před tyto překážky a nahazuji k nim z hlubší vody. Povětšinou tahám svého woblera podél dlouhého pásu těchto překážek. Za světla volíme těžší nástrahy, které nahazujeme dále od břehu. Prochytávání překážek daleko od břehu může totiž přinést šupinaté ovoce.

woblerS příchodem noci pak měníme svou taktiku lovu. Ve chvíli, kdy rybky začnou „panikařit“, a voda vře, navážeme nástrahu pracující v mělké vodě, nejlépe plovoucího woblera. S ním sice nehodíme tak daleko jako s plandavkou či twisterem, ale to vůbec nevadí. Drobné rybky s úbytkem slunečních paprsků míří ke břehu a dravci nebudou daleko. Takže stačí pochytávat místa, kde jsou právě tyto drobné rybičky.

 

Na přímém slunci

Samozřejmě lovit můžeme i v hodinách, kdy slunce svítí vysoko na nebi. Jeho paprsky jsou sice mnohem intenzivnější a ryby zase až tak velkou aktivitou nehýří. Proto musíme dravce hledat v jejich úkrytech.

okounTeď se vyplatí prochytávat hlubší místa, která jsou poseta nespočtem překážek (potopené pařezy, stromy), anebo se přes jejich dno táhnou ostré hrany nebo hluboké jámy. V parných dnech není ani na škodu lovit v blízkosti nejrůznějších přítoků, přes které se do revíru dostává čerstvá voda plná kyslíku.

V parných dnech nejčastěji volím nástrahy, s kterými můžu lovit u dna. Jasnou volbou jsou twistery. S nimi velice spolehlivě protahuji nedobytné tvrze dravců u dna. Jenže dravci nemusí ležet s železnou pravidelností pouze na dně revíru, ale mohou stát i ve woblervodním sloupci. Pokud chceme prochytat tyto partie revíru, potom navážeme woblera. Typ volíme podle hloubky. Osobně ale velice rád používám potápivé woblery, s jejichž pomocí můžu prochytat dno i vodní sloupec. Tato volba se mi mnohokrát oplatila.

Lov v horkých dnech je pořádná dřina. V příštím díle o letní přívlači se zaměříme na dny, kdy sluníčko nahradí déšť a vítr. Prozatím na viděnou.

Autor: Viktor Krus

Nové články v rubrice

Fascinující vývoj gumových nástrah: Dnešní nástrahy svítí, smrdí nebo plavou! Kde se to zastaví?

admin | přečteno: 1880x | 23.12.2020 | Žádné komentáře

Svět umělých nástrah na přívlač zažívá jednu revoluci za druhou. …

Úspěšné chytání dravců na konci sezóny: Jak zaujmout candáty, štiky a okouny v čisté vodě?

admin | přečteno: 2813x | 9.12.2020 | Žádné komentáře

Chytání ryb na konci rybářské sezóny častokrát přináší jeden jev, …

VIDEO: Lov velkých okounů na řekách! Jak úspěšně chytat pruhované dravce v proudných vodách?

admin | přečteno: 1918x | 3.12.2020 | Žádné komentáře

Okouni rozhodně nepatřili odjakživa k ceněným rybím druhům. Byly tady i …

Komentáře

 • Díky dobráci od vody.
  SUPER stránky. Jsem starší ročník a na stará kolena jsem podlehl rybařině(asi geny po dědovi).
  Výborně jsem si početl ve vašich radách a SLIBUJU,že budu URČITĚ pokračovat. Snad zkusím i nějakého toho dravce.
  Nejdřív zkusím dle vašeho návodu vyrobit boilis.Snad mě žena dá na to vejce a NÉ přes vejce ?!?
  DÍKY Zdenek z Police

  • Díky!

   Takového komentáře si moc vážíme… Ať se Vám daří… 🙂

   Krásný den!

   Redakce InRybar.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.