skingbranding-banner

Sumcařina pro začátečníky: Lov sumců na vábničku


Vábnička. Není snad charakterističtější pomůcky, která by lépe vystihovala lov sumců. Vábnička je skutečně kouzelnou věcí. Jedná se o speciálně upravenou dřevěnou pomůcku, která dokáže donutit sumce k naprosté nepříčetnosti. Vábnička patří k jedněm z nejoblíbenějších způsobů lovu sumců. A není se čemu divit. Při této rybařině zažijete neopakovatelný adrenalin. To vzrušení je tak silné, že se vám zaryje hluboko do kůže. Pojďme si tento nádherný lov blíže představit.

souboj_se_sumcemPro úplně začátečníky jenom vysvětlím, co to ta vábnička vlastně je. Jedná se o speciální dřevěnou pomůcku pro lov sumců, která slouží k vyvábení sumce z jeho úkrytu. Jak toho docílíme? Jednoduše. Stačí vábničkou „pleskat“ o vodní hladinu a s její pomocí vydávat velice specifický zvuk. To, než se naučíte správně „pleskat“ s vábničkou na sumce, zabere hodiny a hodiny tvrdého tréninku. A právě ten donutí sumce k drtivému záběru na naši nástrahu. Jen připomínám, že vábniček na sumce existuje nepřeberné množství a každý sumcař si musí najít ten svůj „vyvolený“ typ vábničky na sumce.

Logo Hell-cat Velké

Ptáte se, jak je možné, že takový kousek dřeva dokáže se sumci dělat nepředstavitelné „psí kusy“? To je dobrá otázka. Ale nikdo na světě s jistotou neví, proč vábnička tak funguje. To, že vábnička funguje, zjistili jako první pravděpodobně maďarští rybáři. V Maďarsku se vábničce říká kuttjer a odtud se tato pomůcka rozšířila do celého světa. Ale znova. I přes obrovskou oblibu zatím nikdo nedokázal s naprostým přesvědčením říci, jak je možné, že sumci na zvuk vábničky takto agresivně reagují.

Vábničky na sumce Hell-Cat: Ručně vyráběné vábničky na sumce za super cenu!

sumec

 

Lov sumců na vábničku: Co budeme potřebovat?

zdolavani_sumceK lovu sumců na vábničku budeme potřebovat dvě nezbytné věci – loď a echolot. S pomocí lodi se pohodlně dostaneme do blízkosti sumčích skrýší, odkud je můžeme vábením přilákat k naší nástraze. Vábničku používám od hloubky 3,5 metru a víc. Ovšem někteří sumcaři rádi vábí i na 2 metrové hloubce, ale pro mě osobně je ideální hloubka od 5 do 8 metrů. V takové hloubce jsem schopný okamžitě nastražit dva pruty do optimální hloubky. Dám vám příklad: Lovím v hloubce 8 metrů. První nástraha se bude pohybovat ve hloubce 7 metrů, pro případ, že se sumec zvedne ze dna, anebo bude kopírovat dno. Druhou nástrahu pak nastražím do hloubky 5 metrů vodního sloupce, kde čekám další možný útok sumce, který je v pohybu.

sumec_velky

vabnicka_na_sumceA echolot je také velice důležitý. S pomocí echolotu si totiž můžeme vybírat velikost lovených sumců. Jak? Je to jednoduché! Vidíte je přeci na obrazovce echolotu! Takže pokud uvidíte menšího a většího sumce, tak stačí přiblížit nástrahu k tomu většímu. A vábničkou ho donutit k záběru. Důležitým bodem při práci s echolotem je jeho nastavení a zkušenosti rybáře. Zase vám dám příklad: Je rozdíl vidět na echolotu centimetrovou čáru ve třech metrech, anebo v patnácti metrech. To je opravdu velký rozdíl! Pro úspěšnou práci s echolotem při lovu sumců se bez stovky hodin zkušeností jednoduše neobejdete.

Vábničky na sumce Hell-Cat: Ručně vyráběné vábničky na sumce za super cenu!

hell_catJak poznám toho největšího sumce? Na echolotu je znázorněn jako nejtlustší čára. A pokud se sumec pohybuje, pak jsou u tlusté čáry na echoloty znázorněny i vlnovky. Právě vlnovky znázorňují pohyb ryby. Může se vám stát, že sumec nebude na zvuk vábničky reagovat, že nebude chtít zaútočit na vaši nástrahu. Co s tím?

Úplně upřímně – pokud se vám něco takového přihodí, tak nevěšte hlavu, jde o naprosto běžný stav. Většinou na vábničce natrefíte na sumce o délce od 80 do 110 centimetrů. To je dáno tím, že malí sumci jsou velice „hraví“ a zvědaví, proto na vábničku tak dobře reagují. Větší a starší sumci jsou už mnohem zkušenější, a proto není lehké je donutit k záběru. Samozřejmě, že existuje celá řada triků, které při lovu na vábničku provádím, a které mi mnohdy napomohou lov_sumcu_na_vabnickuk úspěchu v podobě většího sumce. Co můžeme změnit? Například rytmus vábení, intenzitu a tón vábení. Vše můžeme buďto vábničkou, anebo zkušenější rybáři už mají cit a zkušenost při práci s vábničkou, a tudíž jsou schopni zjemnit nebo přitvrdit zvuk vábničky.

Ale! Jsou také dny, kdy je obrazovka echolotu naprosto prázdná. Sumci prostě na vábničku vůbec, ale vůbec, nereagují! V tomto případě doporučuji nevábit. Proč? Protože budete-li vábit v nějaké lokalitě více hodin, pak tzv. provábíte vodu, čímž při dalším lovu s vábničkou už zase sumci nemusí vůbec reagovat. To, že sumci na vábničku nereagují, může mít více důvodu. Například ve vodě je málo kyslíku nebo pH vody je v kritických číslech. Žravost sumců ovlivňuje také tlak vzduchu. Anebo jednoduše řečeno, sumci prostě hell_cat_sumecnepřijímají potravu (vy taky přeci nejíte celých 24 hodin denně).

A jsou dny, kdy sumci reagují takřka na cokoliv. V takových dnech sumci dokonce reagují i na zvuk motoru nebo na plesknutí veslem. Při těchto chvílích se stává, že na echolotu vůbec nevidím mou nástrahu, ale pouze aktivní sumce. Kolikrát jich je i více, například i 5 aktivních ryb najednou.

Ještě si řekneme, jak by měla vypadat montáž pro lov sumců na vábničku. Nebojte, není to složité. Jedná se o jednoduchou průběžnou montáž s olovem a návazcem, která je naprosto jednoduchá. K sestavení montáže pro lov sumců na vábničku budeme potřebovat olovo o hmotnosti 150 až 200 gramů, ve výjimečných případech i 250-300g. Návazcovou šňůru o nosnosti alespoň 100 kilogramů, obratlík o stejné nosnosti, korálek nebo bužírku a háčky.

Lov sumců na vábničku: Co budeme potřebovat?

Montáž navážeme tak, že na kmenovou šňůru navlečeme olovo. Poté korálek, který chrání uzlík na obratlíku před podřením. Následně navážeme obratlík, za který navážeme návazec s háčkem nebo více háčky. Typ návazce volíme podle nástrahy. Pokud budeme chytat na rousnice, stačí návazec s jedním háčkem nebo trojháčkem. Jestli nastražíme rybu, pak je zapotřebí mít připravený návazec s více háčky.

Návazce pro lov sumců na vábničku

nastraha_na_sumceBylo by to opravdu dlouhé povídání, než bychom si vysvětlili, kdy a jak použít daný návazec. Ale pro Vaší představu vám dám příklad: Při nastražení cejna o délce 25 centimetrů použijeme trojháček o velikosti 1/0 a jeden jednoháček, který zapíchneme do hřbetu nástražní ryby. Ale! Pokud použijeme většího cejna například o délce 50 centimetrů, pak použijeme 2 trojháčky a jeden jednoháček, který rovněž zapíchneme do jeho hřbetu. Takže volba návazce prostě závisí na aktuálních podmínkách – na velikosti nástražní ryby, anebo například i na lokalitě (jezero nebo řeka). Ještě k jednomu detailu – k záběru. Záběr na tuto montáž rozpoznáte s pomocí špičky prutu, který se při záběru ohne.

 

Vábnička na sumce: Která je ta nejlepší?  

Určitě každého z vás zajímá, který model vábničky je ten nejúčinnější. No, otázka je to dobrá, ale neexistuje na ni zaručená odpověď. Vábniček je na sumcařském trhu nepřeberné množství. Proto si rybář může vybrat tu nejideálnější pro sebe. Vábničky na sumce se vyrábějí v několika provedeních a z nejrůznějších materiálů. Ano, nejčastějším materiálem pro výrobu vábniček na sumce je dřevo. Ale viděl jsem i takové, které měly kovové nebo plastové hlavy (část vábničky, díky které vydáváte onen charakteristický zvuk).

Vábničky na sumce Hell-Cat: Ručně vyráběné vábničky na sumce za super cenu!

vabnicky_lov_sumcu

I přesto, že vám nedokážu říci, který model vábničky si máte vybrat, dám vám několik užitečných rad. V dnešní době je nový trend, který vymysleli obchodníci na vás sumcaře. A tím trende je „máš vábničku do plytké vody“ nebo „máš vábničku do hluboké vody“. A pro prodejce rybářských potřeb je ideální, pokud si zakoupíte všechny modely vábniček. Ale ono to je jinak.

vabnicky_na_sumce

Jak to teda je? Vysvětlím vám to na příkladu: Přijedu na vodu, kterou moc dobře znám, a vím, že je tam 6 až 7 metrů, a právě v těchto místech mi minule fungovala vábnička s malou plochou hlavy a s intenzivními pukanci. Jenže! Dneska tomu je jinak. Dnes sumci reagují na velkou hlavu vábničky, kdy třikrát až čtyřikrát dám silné a tupé puknutí. A najednou začnou sumci reagovat! Proč tomu tak je? Už výše jsme si vysvětlili, že lov sumců na vábničku silně ovlivňují aktuální podmínky u vody (počasí, denní doba lovu, tlak vzduchu). A ty nejsou vždy stejné.

hell_cat_roman_matula_vabnicky

Dalším velkým faktorem je i nástraha. Ideální nástraha pro lov sumců na vábničku prostě neexistuje. Je jich více! K perfektním nástrahám patří žížaly, pijavice, chobotnice, živé ryby zhruba o velikosti do20-40 centimetrů. Na vábničku nepoužívám větší nástrahy. Někdy je lepší vůbec nevábit, protože sumci sami od sebe jsou v pohybu. Takže jenom sleduji echolot, splávek a čekám na záběr. Je to doba, kdy sumci mají jakousi averzi na vábničku.

ulovek_sumecJak vlastně s vábničkou správně pracovat, aby při lovu sumců fungovala? Nebojte, není to složité. Jednoduše uchopíte vábničku za rukojeť. A poté táhlým pohybem ruky „třísknete“ hlavou vábničky o hladinu. Pohyb vypadá tak, že nataženou rukou míříte na hladinu a v momentě, kdy je hlava vábničky pod vodou, jen zápěstím vykloníte vábničku zase nad hladinu. Tento pohyb je jednoduchý, přesto je zapotřebí ho chvíli trénovat. Pokud se ale po chvíli naučíte vábničku používat, pak můžete zažít parádní lov.

Slovo na závěr. Myslím si, že jedna z největších zhovadilostí je lovit sumce na vábničku u peletové bójky, kde nějaký čas rybáři krmí velkým množstvím pelet, a následně v těchto místech vábí i několik hodin. To dělají pouze lidé, kteří si myslí, že takto vypadá lov na vábničku. Jenže nevypadá…

Autor: Roman Matula

www.hell-cat-fishing.cz

Facebook Hell-Cat

Nové články v rubrice

Lov sumců pro začátečníky: Velká chyba začátečníků! Jak správně namotat pletenou šňůru na naviják?

admin | přečteno: 5205x | 19.06.2020 | Žádné komentáře

Pletené šňůry na sumce patří k nejodolnějším materiálům ve světě rybaření. …

TOP soukromý rybářský revír u Prahy: V pískovně žijí sumci o délce přes 250 centimetrů a váze 100 kilo!

admin | přečteno: 17448x | 23.10.2019 | 1 komentář

Soukromý revír u Prahy nabízí neobvyklou rybí obsádku! O jakou …

VIDEO: Sumec o váze 107 kilo a délce 247 čísel! Čeští rybáři ukázali video s vousatou „obludou“!

admin | přečteno: 3344x | 15.08.2019 | Žádné komentáře

Sumec o váze téměř 108 kilo a délce 247 čísel! …

Komentáře

  • mě by jen zajímalo jak tady uvádíš,že jsou prázdné dny…. já vábím docela dost často po celé čr,kde je to povoleno… a za svojí 30 letou kariéru jsem nezažil den kdy jsem nechytil alespoň jednoho sumce na vábničku.. tady tvrdíš že je to jednoduché s vábničkou jo ??? já bych tě chtěl vidět jak dáš vábničku nějakýmu lemplovi a on uvábí sumce na první dobrou to se ti musim zasmát :DDDD nevim jestli je to tím,že propaguješ svojí značku.. :DDDD a na našich řekách zřejmě chytíš sto tísíc milionu sumců, nástraha živá do 20-40cm :DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD za celou svojí kariéru jsem tohle neviděl ani na EBRU budíž u nás v Čr .. chápu,ale že ty zde píšeš jak nejléoe chytat na vábničku,…. sumce od 80cm ..jako a neříkej mi že na rousnice nechytíš sumce 20cm ??? mám jich tenhle rok asi 15 :DDDD no nic radši dál nebudu tyhle bludy číst a doufám,že tenhle komentář hned někdo nesmaže… budu to sem psát furt a furt :DDDD protože v každém bodě jsem našel něco co musím okomentovat a přímo se tomu zasmát :?DDDDDDDDDDD

    • Zdravím, když čtu Váš dotaz, tak vidím, že jste rejpal a na takové lidi já nemám čas.
      Většina lidí ví, že mají podobné zkušenosti, co jsme psal, ale možná Vy jste ta výjimka, která potvrzuje pravidlo… Přeji pěkný den.. 🙂

  • Dobrý den. Pro mě osobně článek napsaný hezky. Jen tak dál. A vy pane rejpale Libore – dejte si radši facku. Takového chytráka, bych asi rozhodně u vody potkat nechtěl. Michal

  • Dobry den,
    Chtel bych se zeptat na lov na vabnicku v melcinach. Mame soukromy revir a tam je hlobka max metr a metr a pul. Ma cenu na tak melke vode pouzivat vabnicku? U nas to nikdo nepouziva tak jsem to chtel zkusit, ale nevim jaky typ vabnicky pouzit, jestli vubec ji pouzivat na tak melke vode. Dekuji za nazory a popripadne na nejaky typ te vabnicky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

Odebíráte zpravodaj?
×

RYBÁŘSKÝ ZPRAVODAJ

Zajímají Vás novinky a zajímavosti ze světa rybaření? Chcete zasílat užitečné návody a vybrané tipy na rybařské vybavení?

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje!

Přihlášením k odběru souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů na našich stránkách. Vaše emailová adresa je u nás v bezpečí a používáme ji výhradně k rozesílce tohoto zpravodaje! Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.