DomůNovinkySmrt „krále kaprů“: rybáři oplakávají uhynulého kapra o váze 40 kilo

Smrt „krále kaprů“: rybáři oplakávají uhynulého kapra o váze 40 kilo

- Reklama -

Kaprařskou veřejností otřásla smutná zpráva. Ze Španělska přišla informace, že uhynul jeden z tamních největších kaprů. Ryba vážila přes 40 kilogramů. Kapr možná uhynul kvůli špatné manipulaci. 

O smutné události informoval nizozemský rybářský magazín KWO.nl. Ten uvedl, že španělští rybáři zveřejnili zprávu o úhynu jednoho z nejtěžších kaprů ze Španělska. A to je obrovská ztráta pro tamní vody!

 

Uhynul kapr kvůli nešetrné manipulaci?

Každá kaprařská země si hýčká ty největší kapry, které jsou považovány za „rybářské klenoty“. Ovšem jednou nastane chvíle, kdy i ty největší ryby uhynou. Zpráva o ztrátě obrovské ryby nedávno přišla ze Španělska, kde uhynul jeden z tamních ikonických lysců.

Nizozemský rybářský magazín KWO.nl uvedl, že kapr měl přes 40 kilogramů. Tohle už je váhová hranice, která přiláká kapraře z celé Evropy. Však taky, například tuzemští kapraři mohli kapra vidět v jednom z rybářských videí od rybářské hvězdy Samira Arebiho.

Ten spolu s kolegou Henrym Lennonem v roce 2022 tohoto kapra ulovili na váze přes 37 kilogramů. Bohužel, tento majestátní lysec už žádnému rybářovi radost neudělá. Rybáři pak v souvislosti s úhynem spekulují o tom, že Španělsko obrovského kapra ztratilo kvůli nešetrné manipulaci na břehu.

Podle informací, které zveřejnil právě portál KWO.nl, se při posledním ulovení s kaprem fotilo až příliš mnoho lidí. V důsledku toho byla ryba dlouho na břehu, takže někteří rybáři jsou přesvědčeni, že právě tohle mohlo být hlavním důvodem úhynu velkého kapra.

 

Jak bezpečně manipulovat s rybou?

V důsledku tohoto úhynu kapitálního kapra připomínáme: s ulovenou rybou se v horkém počasí foťte přímo ve vodě! Je zapotřebí, aby rybář rybu nevytahoval na rozpálený břeh, na kterém může rybě způsobit vážné poranění.

Zásadním pochybením pak bývá také to, že rybáři někdy pokládají kapra na rozpálenou podložku, kterou jen krátce polijí vodou. Na to pozor! Je důležité před manipulací s rybou podložku delší dobu namáčet ve vodě, aby zchladla – díky tomu nebude onen teplotní rozdíl tak dramatický.

Jestli se vám poštěstí ulovit velkého kapra v horkém počasí, pak rozhodně rybu nenechávejte dlouho na břehu. Rychle ji vyfotografujte, a poté co nejrychleji pusťte zpátky do vody. Dlouhý pobyt na břehu je pro velkého kapra riskantní i proto, že voda nenadnáší jeho orgány.

„Pro rybu je poměrně nebezpečné dlouhodobé focení mimo vodní prostředí, především kvůli riziku pohmoždění vnitřních orgánů,“ upozornil v jednom z článků InRybar.cz ichtyolog Pavel Vrána z Českého rybářského svazu.

Velký pozor si pak dávejte právě i při manipulaci s rybou na zmíněné podložce. „Když sebou ryba začne házet, rybář často neúmyslně stlačí silnějším úchopem oblast dutiny břišní. Dále si musíme uvědomit, že ryba mimo své přirozené prostředí není nadlehčována okolní vodou, což může samo o sobě způsobovat stlačení různých orgánů v dutině břišní,“ vysvětlil Pavel Vrána.

 

FOTO: Když uhyne obrovský kapr

Na začátku roku 2023 velký zájem vzbudily fotografie rybáře Wesleyho Crauwelse, kterému se povedlo nafotit podvodní fotografie uhynulého obrovského kapra. Wesley se původně vydal na jedno belgické jezero rybařit, ale při průzkumu podvodního terénu narazil na mršinu jednoho z tamních velikánů.

Fotografie sice byly „morbidní“, ovšem na obrázcích se povedlo zaznamenat konec života obrovského kapra. Obrázky mezi kaprařskou komunitou vzbudily velký zájem, a zejména pak znovu otevřely diskusi ohledně šetrného chování k uloveným rybám.

Zdroj: KWO.nl, ilustrační foto: InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

12 KOMENTÁŘE

 1. Lovit ryby pro zábavu, by mělo být trestné jako pytláctví. Pustit ulovenou rybu s roztrhanou hubou od háčku zpět do vody, předtím se s ní fotit a pusa na čelo, to je pro tu rybu fakt prima zážitek. Každému rybáři bych zaseknul do huby háček, a dvakrát s ním obešel rybník s napnutým vlascem, pak foto a pusa, aby si užil sportovní zážitek.

  • Tak běžte každému rybáři ten háček zaseknout do huby…Máte jen plnou hubu keců….Raději si stoupněte na Velkou Pardubickou,nebo před ZOO tam si za to týrání zvířat ještě lidi platí…Pokud nevlastníte RP,proč se vůbec této diskuze zůčastňujete?Nevíte o tom vůbec nic.Třeba Carp Doctor,háčky bez proti hrotu,vyhazovací montáž na olova.a pod.Větší problém jsou důchodci kteří chytají na srkačky,samoseky a pod.A k tomu si vezmou domů pět padesátek.Takhle se rujnuje rybník.To je mnohem větší problém.Ale o tom vy asi moc nevíte…

  • no ale ten zážitek pro rybu když to spolkne a má to až vzadu v jícnu nedej bože ještě dál to je pak radosti když mu to vyrvou a radostně a nadšeně jej vypustí do vody aby tam chcípal a ti dementi pak ještě radostně hýkají jak jsou ohleduplní a jdou do mekáče na hambáč s dobrým pocitem že nesežrali kapra ale sežerou krávu

  • Ty bys neudělal nic žádnému rybáři, joudo, protože jsi internetový žvanil, rozteženou hubu bys měl leda sám.

  • Napsal jste pravdu, palec nahoru. Tihle „sportovní rybáři“ by tu rybu ani zabít neuměli a při kuchání by se asi i poblinkali. Oni se raději s kapříkama cicmají. Dost divná úchylka.

 2. Ďalší chuj, ktorý má potrebu sa ku všetkému vyjadrovať. Hlavne k veciam, ktorým sa nerozumie. Určite si vegetarián, objímaš sa so stromami a jazdíš na pidi elektrickom autíčku. Proste Král blbcov.

 3. Ano, někdo loví ryby a pouští je. Já rybařím od roku 1965 a mám od vody těch zážitkú dost a dost. Neutloukám ryby krmítkem, jsem plavačkář a ,,dravčák“. A rybařina je zážitek, povodit si rybu, lov. A potom abych neurazil svatého Petra, za mírovou rybu poděkuji, bezvadně ji upeču, usmažím, vyudím…. a sním a mám další zážitek. Znám hodně rybářů, kteří ryby nejí. No když ji neumí usmrtit, vykuchat a chutně upravit, no tak ryby nejí. 🙂 http://www.jirinekovara.cz je tam něco o rybách i pytlácích.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -