DomůNovinkyVe vodách je moc kaprů, vadí některým rybářům. Chtějí jiné zarybňování

Ve vodách je moc kaprů, vadí některým rybářům. Chtějí jiné zarybňování

- Reklama -

Kapr je pro tuzemské revíry jednou z ikonických ryb. Jenže! Podle některých rybářů je kaprů v některých revírech v Česku až příliš. A proto připravili petici, kterou podepsalo přes 800 rybářů.

O petici informoval například známý český rybář a odborník na lov velkých dravců Radek Filip. Ten na sociálních sítích zveřejnil stanovisko iniciativy Zachraňme naše vody, jejímž iniciátorem je Petr Jakubka. Cílem je, aby se zahájila jednání mezi orgány státní správy a Republikovou radou ČRS o úpravě zarybňovacích plánů. Proč to rybáři chtějí?

 

Co některým rybářům vadí?

Kapři jsou v tuzemských rybářských statistikách dominantně zastoupenou rybou. Ještě do roku 2015 jich rybáři z mimopstruhových vod ČRS odnesli více jak 1 000 000 kusů. V posledních letech počet ponechaných kaprů sice klesá, ovšem stále jich rybáři odnesou více jak 800 000 kusů za rok.

Ovšem tato mohutná obsádka kaprů v tuzemských revírech vadí některým rybářům. Proč? „Přerybnění kaprem se po celé republice mimo jiné projevuje nedostatkem potravy pro ostatní rybí druhy, snížením biodiverzity a zásadním zvýšením zákalu a zhoršením kvality vody, což má vliv nejenom na rybí společenstva,“ uvedl rybář Radek Filip.

Velké množství kaprů v některých revírech pak může vést podle rybářů z iniciativy Zachraňme naše vody i k tomu, že třeba i zmínění kapři nedorůstají takových velikostí. „V konečném důsledku se ani kapři nedorůstají takových velikostí, jak bychom si často přáli, protože je jich ve vodě zkrátka příliš a konkurují si mezi sebou,“ dodal Radek Filip.

Jak si to rybáři z iniciativy Zachraňme naše vody představují? Podle nich by se počet vysazovaných kaprů měl snížit o 50 %. Ještě razantnější by byli na revírech s K70 (pravidlo, které nařizuje kapry nad 70 centimetrů vracet do vody), tady by chtěli počet vysazených kaprů snížit o 75 %.

 

Petici podepsalo více jak 800 lidí za 24 hodin

Rybáři z iniciativy Zachraňme naše vody tak sbírají podpisy skrze elektronickou petici. Proč? Jejím cílem je, aby Republiková rada ČRS začala jednat s orgány státní správy ohledně úpravy zarybňovacích plánů.

„Iniciativa vyzývá Republikovou radu ČRS k zahájení jednání s orgány státní správy, které povedou k úpravě zarybňovacích plánů na svazových revírech,“ potvrzuje rybář Radek Filip. A toto téma zaujalo nejednoho rybáře. Elektronickou petici v tu chvíli podepsalo více jak 800 rybářů za 24 hodin.

Kromě toho pak iniciativu podporují i někteří známí rybáři z České republiky. „Ambasadory iniciativy jsou i kapraři Karel Nikl, Aleš Rafan Moc, Jiří Scopex Majer, Honza Hubka, Martin Habakuk Hrdý, ale i ostatní rybáři a rybářky jako já, Martin Maťák, Michal Jánošík, Miroslav Vojtek, Tadeáš Malák, Jakub Holubec, Veronika Kolajová, Šárka Vlachovská a další,“ řekl magazínu InRybar.cz Radek Filip.

Jak se k celé problematice staví Český rybářský svaz? Magazín InRybar.cz se snaží získat vyjádření vedení ČRS, které iniciativa Zachraňme naše vody vyzývá k jednání s orgány státní správy.

Ilustrační foto: InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

15 KOMENTÁŘE

 1. Jeden povinně vodě vrácený trofejní kapr nad 70 cm spotřebuje tolik potravy, co minimálně 3 velcí 40 cm.
  No a ten trofejní ve vodě uhyne ve vodě bez užitku, na rozdíl od těch tří , co skončí na talíři místo tří kaprů
  vychovaných na produkčních rybnících. Vyčleňme například třetinu vod na Chyť a pusť, kde si rybáři budou
  vychovávat krmením vodní prasátka o váze 30 kg a pro zbytek vod umožněme obměnu ryb odlovem KAŽDÉ mírové ryby. Nejsem masař(letos pouze 4 kapři na talíři), ale schází mi na vodách i jiné ryby, které byly kdysi zcela běžné. Tlak na chov trofejních ryb je cestou do pekel a plýtváním s rybím masem hnijícím po úhynu
  stářím někde v rákosí. Do vody má jít ryba podměrečná a tam postupně dorůstat. Tím se zabrání drancování
  vysazených mírových ryb vychovaných na granulích někde v rybím „prasečáku“. Vraťme se k přírodě, kde
  žrala ryba to, co našla ve vodě včetně klasického krmiva od rybářů, Ty chemické sajrajty v profikrmivech
  dělají z ryb čuníky a ti nemají nic společného s původními rybami se zdravým rybím masem.

  • Souhlas, každý rozumný rybář dbá na vyváženost rybích druhů. Důležitá je rovnováha v ekosystému. Extremismus a experimenty sem nepatří.

 2. Ad Macháček Břetislav:

  „Plýtvání rybím masem hnijícím po uhýnu“
  Tady je prostě vidět ta zaostalá mentalita kdy jediná dobrá ryba je ta co se sežere. Úcta k živým tvorům a přírodě nula.
  Zbytek už nebudu vůbec komentovat to je blábol vedle blábolu.

  Petici samozřejmě plně podporuju. To at si ty masařky ty kapry radši rozeberou hned při nasazení a ušetří jim trápení. Stejně půlku vyrabujou během 14 dnů a pak sou za geroje na konci roku kolik toho pochytali přitom by se měli spíš stydět.

  • Proč by se měli stydět?? Díky nám masařkám máte vy onanisti nad kaprem ty trofejní kusy. Kdyby se násada nebrala tak vám ty trofejní ani nerostou. Zakažte vysazování kapra tam kde se sám rozmnožuje. Nechápu proč se cpe do Labe apod.

 3. To je zase řešení od zdi ke zdi.Když snížíte nasazení kapra o polovinu tak to svaz může zabalit kvůli úbytku členů.
  Chlapci by se měli nad sebou hodně zamyslet co je přání a co je možné.A pracují by vás asi taky nepochválil kdyby seděli v poloprázdné vodě (oproti dnešku) Každý nemůže jet na x dní pod bivak a čekat dva dny na záběr.

  • Přesně MRS zde není ani ploutvička a vedení třeba v Ostravě sám podvodník a vy jste se fakt asi zbláznili.

   • S tím souhlasím. Na SM je sice vody dost, ale podle mně na tu vodu málo zarybněná. Jen povolenka je nejdražší. Dají do vody pár ryb, nechají 14 dní rozplavat a pak je to na týden kolem té vody jak na rybářských závodech. A pak zase nic. Když jsem se zeptal – proč když napouštíte ryby nenapíšete datum na Vaše stránky, abychom se mohli jít podívat. No to bylo výmluv. Prý to koupí náhodou ve slavě ráno a hned jak to dovezou tak to vypustí. Ale zapomněli dodat kterému soukromníkovi. Je to tu jak v té naší politice. Tady vysadí 2 jakost v nelovné míře a v Čechách nasadí lovné míry a mají levnější povolenky.

 4. Zdravím komerční rybáře co to podepisujete východočeský kraj je bez kaprů a není tady kde lovit když se každá pěkná voda skoupí za účelem soukromého rybaření nechápu to když přestanete nasazovat kapři tak v tom případě můžou být povolenky za půlku. A ještě to podepisují mistři kaprařiny nechápu vás. Petrův Zdar

 5. Budeme dělat ze svazovek komerční chovné revíry pod tlakem úzké skupiny lepšokaprařů? nasaďte si jednoho metroveho kapra do rybnika na zahradu a chytejte ho stale dokola a fotte se s ním. Svaz je založen na hospodaření, dosazovani ryb a na jejich těžbě. Ochranáře na vás. Některé státy zakázaly komerční rybníky právě kvůli týrání zvířat.. nechcete přece chytat 10x do týdne kapra Pepu, kterého na jednu stranu chránite K70 a na druhou ho chytáte furt dokola

  • Naprostý souhlas! A všichni ti výše podepsání „ochranáři“ si můžou sehnat revír do svého pronájmu a na nich se setkávat a plácat po ramenou a fotit s tím Pepou jak jim panečku povyrostl!
   Pro koho pak budou ti Rafani a Niklové vyrábět a prodávat?

 6. Rybařím asi 40 let, ale takovou petici bych nikdy nepodepsal. Nevím o vodách, která by byla přerybněna kaprem v lovné velikosti. Vím naopak o vodách, např. Novomlýnské nádrže, Orlík, Vranovská přehrada kde se válejí trofejní kapři vyžraní jako prasata, kteří jen žerou a plundrují vody. Problém rybářů je především ve vedení ČRS, který vymýšlí jen samé blbosti a omezení při rybolovu a jediným výsledkem jejich práce, která je rok od roku horší a horší je soustavné a ničím nepodložené zdražování povolenek. Myslím, že o tom co a jak se bude tam či jinde vysazovat, jak se bude hospodařit a jaká budou pravidla na revíru by měly také rozhodovat i místní organizace. Ty nejlépe znají problematiku svého revíru a nepotřebují ke své činnosti nějaké rady pražských mudrců. Ostatně by bylo možná lépe, kdyby rybářství bylo řízeno příslušným odborem MZ, pod které stejně rybářský svaz padá a které je i tvůrcem legislativy pro rybolov v ČR. Ano, pravdou je, že rok od roku v revírech ubývá ryb, ale to není jen otázkou tzv. masařů. Z mého pohledu jde o špatné hospodaření státu s vodou, především pak na na velkých vodních nádržích, někdy až nesmyslnou regulaci vodních toků a jejich kontaminací chemickým svinstvem všeho druhu, povolování provozu silných motorových lodí a skůtrů, které ničí břehy a zabíjí ryby. Dále je tu problém totálně zblbnutých zelených tupců. kteří, chtějí chránit Kormorány Volavky, Bobry a Bůh ví co ještě všechno. Zmíněná petice tento problém nemůže vyřešit. Co zde píšu je samozdřejmě jen můj vlastní názor, který nikomu nevnucuji, je to reakce na a zde zveřejněný záměr a zdůvodnění předmětné petice. No a na závěr i nějakou tu otázku pro autory petice a všechny ty odpůrce masařiny. Co by se stalo s vodami, kdyby ryby nikdo nebral a všechny se vrátily zpět ? Proč by měl někdo dávat tisíce za něco, z čeho nic nemá ? Koníček, nebo zábava ? Nevím, ale zraňovat a trápit ryby pořád dokola na udici jen tak pro zábavu mě tedy nepřipadá také moc v pořádku. Tak že je potřeba sejít se asi tak někde uprostřed. Rybařím především na Orlické přehradě, kterou znám již od jejího vzniku. Je to zde rok od roku horší. Proč ? Nesmyslný rybářský řád, nedostatečné a nevhodné zarybňování, katastrofální hospodaření s v vodou, značné znečištění, nesmyslná manipulace s vodní hladinou v době tření ryb a tím znemožnění přirozenému množení, výroba nepotřebné elektřiny na hrázi, povolení provozu silných motorových lodí a skůtrů , zcela katastrofické zamoření vody sumcem a neumožnění jeho celoročního lovu a v jakoukoliv dobu. Přes to všechno se zde dá pořád nachytat dost ryb, ale za cenu rybářského štěstí, spousty času a drahého krmiva. Doba, kdy zde šel dobře kapr na chleba, hrách nebo žížalu je dávno pryč. Dnes má navrch chemie a to je škoda.

 7. místo snižování počtu vysazených kaprů by stačilo „nedovolit“
  vysazování malých kapříků /35-40 cm/ = krmení pro sumce
  kontrolovat: co se nakupuje – co se opravdu do „našich“ nasazuje!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -