DomůNovinkyVýlov svazové vody po 36 letech: Rybáři se připravují na těžký výlov...

Výlov svazové vody po 36 letech: Rybáři se připravují na těžký výlov nádrže

- Reklama -

Rybáři ze severu Čech informovali o tom, že se připravují na náročný výlov nádrže Harcov v Liberci. Právě tuto 11 hektarovou vodu budou rybáři lovit po dlouhých 36 letech. Jak se rybáři připravují? 

Ilustrační foto: Severočeský ÚS

Výlov nádrže začne na podzim. Asi každého rybáře napadne, že výlov dlouho nevypuštěné nádrže budou komplikovat hluboké nánosy bahna. S tímto problémem počítá i Severočeský územní svaz, který o chystaném výlovu nádrže Harcov informoval.

„Výlov podobných nádrží bývá často složitý, to i s ohledem na množství sedimentů, u údolních nádrží o to více než například u rybníků, protože jsou hlubší, mohou mít mnohem více sedimentů (z ÚN Harcov má být po vypuštění odtěženo cca 26 000 m3 sedimentů) a zároveň může být i horší přístup k lovišti,“ řekl pro magazín InRybar.cz tiskový mluvčí Severočeského územního svazu Jan Skalský.

 

Kolik bude vyloveno ryb?

Zvědavé oči rybářů při výlovu nádrže Harcov pochopitelně bude zajímat, kolik ryb se ze svazové vody vytáhne. To ale nikdo přesně neví, takže může nastat i nečekané překvapení. Vytáhnou se z Harcova nějaké kapitální ryby?

„Věděli jsme dlouhodoběji, že se bude nádrž vypouštět, i s ohledem na to do ní byly omezeny distribuce ryb. Ovšem ohledně množství slovených ryb zatím vyčkejme, podobná nádrž může kolikrát velice překvapit. Mnohdy až při výlovech, případně bohužel i úhynech, se přesně zjistí, kolik ryb v nádrži je, a v jakých velikostech. Zvláště u větších nádrží nebývá i o velké překvapení nouze,“ popisuje Jan Skalský.

Rybáři počítají, že výlov nádrže bude pořádná dřina. „S ohledem na náročnost výlovu budou o součinnost nejspíše požádány i okolní MO. Na výlovu nebudou chybět ani zaměstnanci ÚS s vybavením a technikou,“ říká tiskový mluvčí Severočeského ÚS. 

 

Ryby se budou stěhovat do okolí

Kde vylovené ryby skončí? Rybáři počítají s tím, že se ryby rozvezou po okolních svazových vodách. „Lze předpokládat, že ryby budou rozvezeny do revírů v okolí, to samozřejmě i s ohledem na slovené množství a domluvu s MO Liberec, které je revír ze strany ÚS svěřen do péče,“ vysvětluje Jan Skalský.

VIDEO: Takto vypadá nádrž Starý Harcov, která se bude lovit po 36 letech

Proč se ryby „neschovají“ někam do rybníku nebo nádrže, aby se po odtěžení sedimentů nasadily zpátky? Jde především o to, že se plánuje, že nádrž Harcov bude vypuštěna několik let. „Žádné ryby se komorovat nebudou s ohledem na délku rekonstrukce, ale budou rozvezeny do revírů svěřených MO Liberec,“ popisuje tiskový mluvčí. 

„Přehrada by měla být během rekonstrukce a odtěžení sedimentů bez vody přibližně 3 roky a následně znovu napuštěna. Doufejme, že nenastanou komplikace a rekonstrukce se neprotáhne. Před znovuzahájením rybolovu bude samozřejmě dostatečně zarybněna. Půjde o obnovení obsádky s náležitou druhovou pestrostí,“ dodává Jan Skalský.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

3 KOMENTÁŘE

  1. Vzhledem k tom, že se v přehradě nacházejí ryby i přes 20kg a dalších dost velkých ryb kolem 15kg které jsou u hráze hezky vidět když je tam lidi krmí, tak pevně doufám, že tyhle ryby neskončí v revírech v Liberci. Bylo by sice hezké chytit takové krásné ryby tady Liberci na těch malých revírech, ale nevydrželi by tam ani chvíli, protože tady je důchodci a cizinci zmasakrují za týden. Ty představa mě osobně teda dost děsí a budu věřit, že ty krásné velké ryby se dají do nějakého revíru, kde mají možnost přežít aspoň nějakou dobu. Tady totiž těm masařum na to jejich rybaření stačí ryby co se bežně vysazují a nechat tak krásné ryby jako plavou v přehradě zbytečně zmasakrovat mi přijde smutné. Proto budu věřit, že to dojde i lidem co to mají na starosti a nedopadne to masakrem.

  2. Mirek: Na ten jsem se přiznám úplně zapomněl. Tak je tam k70 a je to tam fajn a hlavně dost se to tam hlídá, tak doufejme, že dost ryb půjde tam. Určitě samozřejmě něco se hodí i tady v Liberci, ale nebude to nic moc jsi teda myslím.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -