DomůNovinkyZákaz podzimní přívlače: rybáři chtějí na vybraných vodách chránit pstruhy

Zákaz podzimní přívlače: rybáři chtějí na vybraných vodách chránit pstruhy

- Reklama -

Na základě novelizované vyhlášky 197/2004 Sb. došlo k možnosti prodloužení lovu na přívlač na pstruhových vodách až do konce listopadu. Ovšem, uživatel revíru může uplatnit „přísnější pravidla“.

Jak už jsme nakousli: novelizovaná vyhláška umožňuje povolení lovu na přívlač na pstruhových revírech až do konce listopadu. Povinností je ale od 1. září vláčet pouze na nástrahy s jednoháčkem. Ovšem, uživatel revíru nemusí tuto „prodlouženou dobu“ lovu na přívlač na pstruhových vodách povolit. A to se děje…

 

Severočeši zveřejnili seznam „chráněných revírů“

Třeba Severočeský územní svaz zveřejnil seznam vybraných pstruhových revírů, na kterých nebude možné chytat na přívlač až do konce listopadu. Toto omezení začíná platit od roku 2024.

„Zkrácený termín lovu přívlačí dle uváděného seznamu se týká primárně revírů, kde je dle jednotlivých místních organizací, kterým jsou tyto svěřeny do péče, žádoucí původní populace pstruha obecného v době tření více chránit,“ vysvětlují severočeští rybáři.

Zákaz lovu na přívlač v období od 1. září do 30. listopadu se týká severočeských pstruhových revírů: Býčkovice (443 072), Chřibská Kamenice (443 015), Kamenice 2A (443 021), Luční p. (443 031), Mohelka 2 (443 035), Mohelka 4 (443 036), Ohře 8A (443 040), Ohře 8B (443 059), Svitava 2 (443 054) a Úštěcký potok (443 056).

Reagujeme tak na novelu vyhlášky schválené v minulém roce (s ohledem na termín schválení nebylo možné včas projednat a zakomponovat do tištěných soupisů), která povoluje lov přívlačí na pstruhových vodách až do konce listopadu,“ dodal Severočeský územní svaz.

Výše uvedený seznam severočeských pstruhových revírů, na kterých bude platit zmíněné omezení, není „pouze z dílny“ Severočeského územního svazu.

„Rozčlenění předcházela diskuze s místními organizacemi, kterým jsou pstruhové revíry svěřeny, a seznam vychází z postojů těchto místních organizací, problematikou se úzce zabýval rovněž hospodářský odbor Severočeského ÚS, který finální seznam předložil výboru ÚS ke schválení,“ přiblížili severočeští rybáři.

 

Na ostatních severočeských vodách přívlač až do konce listopadu

Na ostatních severočeských pstruhových vodách, které nejsou zařazené do výše uvedeného seznamu pstruhových vod, pak rybáři mohou chytat na přívlač až do konce listopadu. Jedná se zejména o ty lokality, ve kterých žijí převážně pstruzi duhoví nebo siveni američtí.

Úlovek pstruha duhového na ledu

„Nemá dle našeho názoru smysl omezovat rybáře při lovu přívlačí tam, kde jsou revíry závislé na distribuci ryb jako je například siven nebo pstruh duhový (nádrže, nevhodné pH, úživnost apod.) a pstruhům obecným se zde příliš nedaří,“ vysvětluje Severočeský územní svaz.

 

Středočeský územní svaz prodloužení nepovolil

Přísnější pravidla pak budou platit na pstruhových revírech ve Středočeském územním svazu. Právě tady totiž proběhla konference, na které předseda středočeských rybářů Dušan Hýbner navrhl zákaz lovu přívlačí na pstruhových revírech od 1. září do 30. listopadu. Návrh byl schválen.

Přesně znění návrhu: „Zákaz lovu přívlačí od 1. 9. do 30. 11. na pstruhových revírech v rámci Středočeského územního svazu (tzn. Návrat k vyhlášce č. 197/2004 Sb., ve znění účinném do 31. 12. 2023). Netýká se vodních ploch v režimu rybníkářství. Platnost od 1. 6. 2024,“ píše se na webu Středočeského územního svazu.

Zdroj: Severočeský ÚS, Středočeský ÚS, ilustrační foto: InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -