DomůNovinkyZákaz používání haltýřů od roku 2022! Rybáři chtějí lépe chránit uchovávané ryby

Zákaz používání haltýřů od roku 2022! Rybáři chtějí lépe chránit uchovávané ryby

- Reklama -

Český rybářský svaz uvedl, že od roku 2022 bude na revírech Rady ČRS platit zákaz uchovávání ryb v haltýřích. Tento mnohde populární způsob uchování ulovených ryb tak nebude možné na těchto revírech od daného roku už používat. Rybáři haltýře s velkou oblibou používají například pro uchování nástražních rybiček, někteří v nich ale mají i ulovené kapry. Vedení rybářů sdělilo, že tento způsob uchovávání ulovených ryb se zakazuje právě z důvodu lepší ochrany ryb.

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

Nová úprava pravidel, která zakazuje používání haltýřů pro uchování ulovených ryb, se vztahuje na svazové revíry Rady ČRS, tedy například na Orlík. Právě tady nebude možné od roku 2022 mít živé ryby v haltýřích. Takže například rybáři, kteří chytají na živé rybičky, je budou muset přechovávat ve vezírcích s jemnější síťovinou.

REVOLUCE: Plovoucí pelety na sumce, které nadzvednou i rousnice nebo pijavice

„Republiková rada schválila úpravu bližších podmínek výkonu rybářského práva na revírech Republikové rady. Od roku 2022 bude na revírech Rady (např. ÚN Orlík) k uchovávání ryb zakázáno používání haltýře. Toto opatření bylo přijato zejména s ohledem na ochranu ryb,“ uvedl Český rybářský svaz.

Právě ochrana ryb je hlavním argumentem pro zákaz haltýřů. Ty rybáři nejčastěji „vyrábí“ ze starých bubnů z praček. A právě tyto kovové předměty, nemusí být pro ryby příliš šetrné. Zejména pak ve chvíli, kdy mají rybáři v haltýři větší množství ryb. I proto se vedení rybářů pro tento zákaz rozhodlo.

 

Co jsou to revíry Rady ČRS?

Svazové revíry, které obhospodařuje Rada ČRS, jsou specifické tím, že na nich platí jak celosvazové a celorepublikové povolenky, tak i povolenky všech územních svazů. Pochopitelně, na mimopstruhových revírech Rady ČRS platí mimopstruhové povolenky, na pstruhovém revíru Rady ČRS pak platí pstruhové povolenky.

REVOLUCE: Plovoucí pelety na sumce, které nadzvednou i rousnice nebo pijavice 

Nejznámějším revírem Rady ČRS je údolní nádrž Orlík (Vltava 16 – 19), která má rozlohu 2300 hektarů a jedná se o jednu z nejvíce navštěvovaných lokalit v Česku. Dalšími mimopstruhovými svazovými revíry Rady ČRS jsou údolní nádrž Trnávka, Veslařský kanál Račice a rybník Dolejší.

INFO: Kompletní přehled svazových revírů Rady ČRS

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

12 KOMENTÁŘE

 1. Ani malé plastové haltýře, které se běžně prodávají v obchodech s rybářskými potřebami pro uchování malých nástražních rybiček ? Ve vezírku se síťovinou se dle mého názoru mohou rybky poškodit víc než v hladké plastové nádobě. Doufám, že tento nápad se nerozšíří !

 2. Z mého pohledu krok špatným směrem ,spíš se mělo jednoznačně definovat co je haltýř a jak má vypadat.Toto rozhodnutí škodí rybám více

 3. ten zákaz se podle mne nějak nepovedl,než rybky trápit v nějaké ,,jemné síťovině“,tak ten nerez buben je pro rybky určítě ,,pohodlnější“ a jak ve zdůvodnění píší,že buben má ,,ostré hrany“ !!!,-
  to by trhalo prádlo,dokonce jsem zvednul zadek a šel zkontrolovat naší pračku,buben hladký jak ….. !!

 4. Na rybyčky nechytám a pokud si ponechám kapra,používám vezírek s jemnou síťovinou,což je pro ryby šetrné,teda na Orlíku jen do doby,než kolem projede nějakej magor na motorovým člunu a začnou s vezírkem mlátit vlny…tam to šetrné uchování končí,ale za to nemůže ani haltýř,ani vezírek.

 5. No je to paradox, že se postaráme o pohodlí rybky kterou vzápětí nabodneme na hák a utýráme jí k smrti. Za čas snad dojdem k zákazu lovu na živou rybku.

 6. Je jedno jak se to jmenuje,,,,,,( haltýř nebo řízkovnice) ale důležité je aby rybář který to přinese, to zase odnes, pokud si řízkovnici zaplatí tak jí tam určitě nenechá, ale bubnú a podobných krámů je všude dost, když nemám poslouží soused,,,,,,,

 7. Za haltyr se dá označit jak rizkovnici tak vezirek tak buben od pračky nebo hliníková přepravka na vajíčka aj. Porybny tak může považovat vše za haltyr v čem jsou uchovavany rybicky. Pokud toto nařízení vyde v platnost mělo by být jasně a srozumitelne napsáno. Uchovávat rybičky pouze v zakoupených rizkovnicich v rybářství a vezirku z malimy oky. Co když budu mít z hotovenou riskovnici z domova svarenou z plechu a vnitřek riskovnice zhotovení ze svarecich drátu a víko z plechu což je pro rybicky lepší. Voda se rychle neohreje pri přenosu rybiček k vodě jako v plastové riskovnici. Mohu takovou riskovnici používat ? Toto vše by mělo být vysvětleno.

 8. Je vidět, kdo doma pere a kdo neví o čem ťápe voloviny – o ostrých hranách v bubnech praček. To je panečku vůl, který buben pračky nevidél. Jinak by takovou pitomost nenapsal. Jak by vypadalo potom to prádlo po vyprání ty blbe ? To, že tam rybky nejsou poškozené a přitom jsou prošlé je třeba dobou jak dlouho, kolik dnů tam byly když na ně rybář „zapomněl“ , prostě je tam nechal s tím, že přijde na druhý den a bohužel už nepřišel … Takže to není o kdejakému Haltýři, ale jen a jen o lidech.

 9. Ono Haltýři nevymysleli pitomci, ale líp je něco zakázat, než něco vymyslet. To je dneska patrno nejen zde na haltýřích ….

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -