DomůOstatníRybářské komentářeKOMENTÁŘ: Rybáři fňukají kvůli „přísným“ porybným! Chyba je ale na straně rybářů!

KOMENTÁŘ: Rybáři fňukají kvůli „přísným“ porybným! Chyba je ale na straně rybářů!

- Reklama -

Hodně zarážející diskuse se objevila ohledně zprávy o tom, že člen severomoravské rybářské stráže zadržel hned 5 povolenek za porušení rybářského řádu. O co šlo? Daní rybáři při chytání na rybičky pod 15 centimetrů délky chytali s dvojháčky, byť jim to platná severomoravská pravidla zakazují. Pokud totiž rybář použije menší rybičku jak 15 centimetrů, pak musí chytat jen na jednoháček. Jenže! Namísto poděkování se člen rybářské stráže dočkal tvrdé kritiky!

Ilustrační foto: Moravskoslezský ÚS a archiv InRybar.cz 

Ta přehlídka slovních výpadů vůči rybářské stráže byla až „fascinující (v negativním slova smyslu). „To nemohl přivřít jedno oko? Vždyť šlo jen o 2 a 3 centimetry!“ zněla jedna „obhajoba“ rybářů, kterým byly zadrženy povolenky. „Chtěl si léčit jen svoje ego!“ zněl plivanec z další strany. Když si člověk tohle toxické prostředí pročítal, tak ho napadlo: „Co tihle lidé vlastně chtějí?“

 

Nevděčná práce porybných

Ze všech stran internetových diskusí se ozývá to, že je důležité, aby rybářská stráž chodila v hojném počtu. A že je nutné důsledně kontrolovat dodržování platných pravidel. A když se to děje, tak rybáři naříkají na „rybářskou buzeraci“. Takže co chcete? Hodně kontrol? Méně kontrol? Už si v tom udělejte jasno!

Porybní jsou jako mezi mlýnskými kameny. Ať udělají cokoliv, budou je rybáři hanit za cokoliv. Za příliš přísný přístup k „drobným prohřeškům“. Za příliš laxní přístup „k těžkým prohřeškům“. Dovolte mi otázku: Co je „drobný/závažný“ prohřešek?

Každý z nás, kdo vlastní svazovou povolenku, tak k ní dostane i takové „knížečky“, které rybářská veřejnost nazývá rybářským řádem. A ten nezná pojmy jako „méně závažný/hodně závažný“. Ne! Buďto rybář daná pravidla dodržuje, anebo nedodržuje. Tečka! Pokud je nedodržuje, může (a měla by) rybářská stráž konat…

 

Vždyť to byly jen 2 centimetry!

Roky rybáři bojovali za to, aby se dravci v severomoravských vodách lépe chránili. A jedním z oněch řešení bylo, aby se upravil lov na nástražní rybičky. Důvod je jasný: Malou rybičku s trojháčkem může do sebe narvat i menší dravec, kterému rybář následně roztrhá jícen, takže podměrečnou rybu nejde pustit bez důsledku. A revír přichází o dravce! Zbytečně!

A teď, když konečně tady jsou pravidla, která mohou tento nešvar minimálně zpomalit, se objevují rybáři, kteří by chytání na rybičky v „původní podobě“ rádi vrátili zpět. Protože jak jinak si vysvětlit, že při zadržení povolenek psali: „Ale vždyť to porušení bylo jen o 2 a 3 centimetry!“ No a, ptám se?

To jakože znamená, že když si rybář ponechá kapra o délce 38 centimetrů, tak taky má rybářská stráž přivřít oči, protože jde jen o dvě čísla? Kde se ztratil rozum, pánové a dámy?

 

35 000krát informovat, prosím!

Jednou z dalších věcí bylo, že porybný měl rybářům „jen domluvit“ a informovat je o tom, že k úpravě pravidel došlo. Přijde vám tohle normální? Rybář má prostě povinnost si před zahájením lovu zjistit všechny informace o lovu na daném revíru/revírech tak, aby lovil v souladu s platnými pravidly. Ano, připouštím, některé věci nejsou jasné, a nejednotnost pravidel je matoucí. Ovšem to je argument?

A aby rybářská stráž někoho školila a poučovala? Podle dat z aplikace pro rybářskou stráž, kterou severomoravští porybní používají, v loňském roce zkontrolovali na severomoravských vodách 35 000 rybářů. 35 000 lidí! To mají opravdu porybní každému říct: „Prosím pane, tady došlo ke změně, a tady je třeba dávat pozor na tohle.“ 35 000krát? Od toho tady porybní nejsou! 

 

Rybáři ztratili smysl pro zodpovědnost

Osobně jsem v kontaktu s celou řadou porybných. A jde z nich vidět ta nechuť, kdy rybářská stráž naráží na obrovské kvantum lidí, kteří prostě platná pravidla neznají. A neznají například ani ta pravidla, která jsou v platnosti několik let. A proč?

Protože někteří rybáři prostě rybářský řád nečtou, a spoléhají na to, že to u vody s rybářskou stráží nějak „ušolíchají“. Ale tohle je špatně! Rybáři musí pochopit, že rybaření je i o zodpovědnosti. V opačném případě může přijít nepříjemný postih…

 

REAKCE NA TUTO ZPRÁVU: Porybný zadržel 5 povolenek za malé nástražní rybičky

Letošní sezóna dravců je už několik dní v plném proudu. Jenže! Jak se zdá, tak někteří milovníci dravých ryb si před samotným rybařením pořádně nepřečetli pravidla. Jak jinak si vysvětlit, že jeden porybný zadržel na několika moravskoslezských revírech povolenky za chytání na dvojháčky s příliš malými rybičkami? Rybáři při chytání na rybičky o délce menší než 15 centimetrů chytali na dvojháčky, což aktuální severomoravská pravidla zakazují…

INFO: Přečtěte si celou zprávu o zadržených povolenkách

Jste na straně porybných nebo rybářů, kterým zadrželi povolenky? Napište názor do diskuse pod tímto článkem! Děkujeme! 

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

28 KOMENTÁŘE

 1. Zeptám se jinak..a co umělé nástrahy..ty jsou v pořádku??wobler 5cm má dva trojhačky…Vždy je to o lidech jak chytají a jak jsou ohleduplní k rybám…Ted se bude čekat až to sežere ryba úplně na jednohaček…nikdy jsem nečekal déle jak 30vterin po záběru,to na jednohaček pokud je rybka cca14cm nefunguje..Každa mince má dvě strany…To že nerespektovali pravidla..dobře jim tak..znát to má každý..

  • Umělá nástraha se zasekává ihned,takže bývá na kraji nebo uvnitř tlamy,kde se ryba nepoškodí.Na živou a mrtvou chytám jedině na jeden jednoháček většinou na rybku kolem 20cm a víc, když jdu na štiku .Počkám jen na zastavení a zasekávám,
   většina záseků sedí.Rybku nastražuji přes nosní dirku.

 2. Ja jsem pro kontroly. Kdyz jsem s bivakem u vody vysbirám nepořádek nejen po mně, ali i po jiných. A vice než naŕizují pravidla. Chudák příroda okolo nás. Někteří kolegové se smèjí , že mám i popelník a wc řeším vykopáním díry a teď ho budu řešit koupeným cestovním wc. Ale jsou mezi námi rybáři prasata a už vidím reakci některých , jak je urážím. Přeji všem rybářúm PETRŮV ZDAR.

 3. ZDRAVÌM VŠECHNY SPORTOVNÌ RYBÁŘE,KTEŘÌ BEROU TENTO KONÌČEK VÁŽNĚ A JEZDÌ K VODÁM S LÁSKOU A ÚCTOU K RYBÁM A PŘÌRODĚ JAKO JÁ. PAN PORYBNÝ JEDNAL VELICE SPRÁVNĚ,A TAKOVÝ PROHŘEŠEK MUSEL ŘEŠIT!!!!PROTOŽE TAKOVÝ MASAŘI A NEUZNÁVAČI JASNÝCH PRAVIDEL, NEMAJÌ U VODY CO POHLEDÁVAT A NÁM SLUŠNÝM SPORTOVNÌM RYBÁŘŮM,KTEŘÌ CHYTÁME METODOU CHYŤ POPUSINKUJ,POHLAĎ A RYCHLE PUSŤ RYBU DO VODNÌ ŘÌŠE ZDRAVOU,KAZÌ TAKOVÌ LIDÉ JMÉNO A POVĚST.JEN AŤ PORYBNÌ CHODÌ A KONTROLUJÌ ,KONTROLUJÌ ,KONTROLUJÌ A JEJICH POČTY STÁLE ROSTOU,A PYTLÁKY S POVOLENKOU OD VOD JEDNOU PROVŽDY VYTLAČÌ.

 4. Pravidla by měla být stejná v celé ČR bez rozdílu,a né aby Čechy měli různé vyjímky,tzn.. co na Moravě to v Praze,a nemusím nic hledat v R.Ř . Zvedněte míry ušlechtilé ryby ať v té vodě něco zůstane ., třeba kapra na 50cm, okouna na30cm

 5. Lovná míra ryby kterou si chci ponechat je také daná rybářským řádem! Takže Souhlasím s porybným. V letošním roce přibylo 7 tisíc nových rybářů, určitě jsou všichni znalí rybářského řádu a ti starší také.

 6. Stojím za RS. Neházím rybáře do jednoho pytle, někteří jsou v pohodě a další nadávají u každé kontroly ať už je všechno v pořádku a nebo se najde nějaký přestupek. Nevím jakou zkušenost mají jiné RS, ale já čím dál častěji slýchám u rybářů u kterých zjistím přestupek na zadržení povolenky, že si budou stěžovat a že mají kamaráda právníka. A že semnou zatočí. Je to o lidech ať že strany rybářů a nebo RS.

 7. Miloslav
  Jaká pravidla jsme si navrhli a následně na různých úrovních odhlasovali, taková máme. Každopádně všichni (rybáři) bychom je měli a musíme dodržovat. Jejich nedodržování musí být tvrdě řešeno a případně trestáno. Lov na podměrečného okouna je jasné pytláctví. Je to jeden z nejhorších provinění nejen podle rybářského řádu, ale pravdépodobně i podle zákona. My rybáři bychom si měli o přírodu, naše vody a ryby více pečovat a vážit si, že máme možnosti, které v mnoha jiných zemích nemají. Já chytám podle pravidla chyť a pusť. Mám hodně zážitků a u vody se dokonale odreaguju. Aby nám v revírech zůstalo více ryb a mohly dorůst i větších rozměrů navrhuji, aby si masaři mohli z denního lovu odnést jen jednu rybu. Také bych byl pro větší lovnou míru většiny ryb. Přál bych si, aby bylo více členů Rybářské stráže a aby od rybářů vyžadovali (jako povinnost v budoucnu vyplívající z Rybářského řádu) i úklid na lovném místě a to ještě před započetím lovu, i když to tam zbylo po předchoyím rybáři. Alespoň na sebe vzájemně rybáři lépe dohlédnou a nebude se na některých místech uklízet při brigádách.

 8. Stojím rozhodně za rybářskou stráží, dobře udělal pan porybny. Ještě bych chtěl říct, že to není zbytečná práce právě kvůli takovým co řád nedodržují potažmo ani neznají a RS sami vidíte jak se všude chytá, jak kdyby ani žádný rád nebyl! Takže to není zbytečná práce a jsem přesvědčen že jste tím zachránil nejeden mladej candati nebo stičí život. Máte mou psychickou podporu👍

 9. Souhlasím…jakožto rybářka,mám svá práva, ale i povinnosti…sbírat takovým povolenky, bez pardon…

 10. Jsem doslova fascinován tím, kolik je tady skutečných a bezchybných rybářů a jak se předhánějí v mravnosti, počestnosti a v udělování trestů. Dokonce jeden svatý chce i tři kontroly denně ! Ano, jsou rybáři, kteří pravidla nedodržují a které je potřeba skřípnout, ale stejně toto platí i pro některé členy rybářské stráže, kteří si mysli, že jaký si odznak z nich může dělat neomezené pány a že si mohou vůči rybáři dovolit cokoliv. A oni to také mnohdy dělají, což je nezpochybnitelný fakt. Tak že slovo buzerace za malichernosti je zcela namístě. Jak rybáři, tak i porybní či rybářská stráž jsou jenom lidé a žádná strana není bez chyby. Ještě jsem ale za ta léta rybaření neslyšel o tom, že by někdo skřípnul člena rybářské stráže ! Všechna ta rybářská nařízení a pravidla by měla být především dílem rybářů a ne nějakých mudrců v Praze. Všechno by mělo především projít členskými schůzemi všech rybářských svazů na území ČR a podle toho by měl být upraven i rybářský řád, který by platil pro celou republiku stejně. Nějaká ta pražské direktivní nařízené nemohou obstát a jsou i velmi často naprosto nesmyslná. No a k těm výše uvedeným příkladům bych chtěl dodat, že napíchnout do malé rybky trojháček, nebo vzít kapra 37 cm nemůže udělat normální rybář. Tomu prostě nemohu uvěřit. Mě spíše vadí, že k lovu ryb jsou používány příliš malé háčky, které ryba polkne. Proč nikomu nevadí velikost voblerů a různých jiných podobných nástrah, které mají na sobě mnohdy i tři dvojháčky, nebo dokonce trojháčky ? Proč k tomuto všichni ti moralisté mlčí ? No a jako dlouholetý rybář na Orlíku bych chtěl rovněž dodat, že chytit zde v dostatečném množství nástražní rybky o velikosti 15 – 20 cm na prut je velmi obtížné, ne-li přímo nemožné. Sumci se to zde doslova hemží, požerou spoustu rybí násady, které je zde vypouštěno stejně málo a navíc ve špatné kvalitě a místo toho, aby byla snaha tuto rybu razantně omezit vymýšlejí různí mudrci jednu blbost za druhou. Kdo zná historii Vltavy tak jistě ví, že dříve zde musel rybář lovit sumce po dobu jednoho týdne v roce povinně ! Ano, pořádek musí být, o tom žádná, ale musí to platit naprosto pro všechny a pořád je lepší dát přednost domluvě před byrokratickým přístupem bez rozlišení významu a výši přestupku.

  • Ano máte pravdu na Orlíku to tak je a máte pravdu i v tom, že se tam nastrazni rybka min 15cm chytá velmi obtížně ale to vůbec neznamená že teda budu chytat na 12cm. Jezdím na orlik cca 25let a troufnu si říct že to tam znám velmi dobře, i historii a opravdu to tak bylo, museli týden chytat fousaty. I dnes je tam velká spousta sumcaru.

 11. Ano stojím za rybářskou stráží. Pokud jim je za přestupek odebraná povolenka tak si to alespoň budou dlouho pamatovat . A pokud ne tak to nejsou rybáři .

 12. Ano taky stojím za rybářskou Stráži u vody musí být pořádek proto chodí Rybářská Stráž a kontroluje rybáře a ti co nečtou bližší podmínky a byla zadržená povolenka za přestupek tak teď budou mít dost času jsi ty bližší podmínky přečíst.

 13. Já používám jednoháček na lov dravců již několik let a múžu s čistým svědomím prohlásit že rozdíl mezi dvojháčkem a jednoháčkem je v proměňování záběrů minimální.V loňském roce jsem vyskoušel lov na háčky bez protihrotu a z deseti záběrů se pouze vjednom případě dravec vyhákl.Aby nástražní rybka z háčku nespadla stačí po jejím napíchnutí na háček napíchout kousek gumy ze staré duše z kola.Zásah rybářské stráže plně schvaluji.

 14. Asi je to i o přístupu rybářů, ja vždycky slušně pozdravim! Když jsem ve více lidech vždy se snažíme držet pořádek a vozime chemické wc. No a vždy porybný byl slušný a pokud jsme o revíru něco nevěděli tak poradil. Ps tak jako 3ho sobotu Kolín. Děkujeme za upozornění. Detajl co nám řekl o uchování rybek pod 15 cm . Jsme nikde nenašli… Ani v dodatku ani na stránkách organizace. Naštěstí takové malé rybky nepoužíváme.

  • K případu 5 zadržených povolenek ve shora uvedeném článku lze rybářské stráží vyseknout jen pochvalu a souhlasím, jelikož tady se jedná o poměrně hrubé porušení. Ale rád bych se vyjádřil k názoru autora článku, kde tvrdí, že neexistují méně či více závazné přestupky. Je snad stejně závažné, když si rybář zapomene metr a když jiný rybář třeba loví na tři pruty, nebo když rybář zapomene proškrtnout řádek v povolence z předchozího dne a jiný seká jednu rybu za druhou a schovává je v karavanu bez jakéhokoliv zápisu? Ano v rybářském řadě není charakterizován „méně“ či „více“ závažný přestupek, ale proto je za přestupky stanovena sankce od projednání domluvou přes uložení blokové pokuty v daném rozsahu až pozdržení povolenky a to je právě na posouzení rybářské stráže. Rybářská stráž by měla a ve většině případech věřím, že i dělá, posuzovat charakter a společenskou nebezpečnost daného prohřešku, okolnostem, které k tomuto jednání vedly a v neposlední řadě k osobě pachatele přestupku a k jeho chování. Proto by funkci rybářské stráže měli vykonávat lidé moudří a odpovědní. Asi by se Vám pane Krusi moc nelíbilo mít záznam v Rejstříku přestupku po dobu pěti let, jen proto, že jste si zapomněl proškrtnout řádek v povolence, nebo jste opravdu, tak neomylný?

 15. V popsaných případech fandím rybářské stráži a plně za ní stojím. Chytat nepovoleným způsobem lovu na daném revíru je největší prasečina. To už si pak takový může vzít rovnou ruskou třpytku. Na sesbírání odpadků stačí jeden plastový pytel a je vyčištěno. Jen jsou bohužel i chvíle, kdy jsou členové RS arogantní a léčí si svoje mindráky. Při složení slibu RS se zavázali, že při kontrolách nebudou překračovat svoje pravomoce, a skutečnost je bohužel jiná. Takovým smutným příkladem je velké štěrkopískoviště Příšovice, kde nastavili podmínky takové, že to vyhovuje akorát místním. Za tak nastavené podmínky pro rybaření si tam žádné centrální dotace absolutně nezaslouží. Například přes noc si tam nesmíte nechat ulovené ryby ve vodě, v noci přijdou čtyři porybní a ryby z vezírku vám nemilosrdně vysypou do vody. Když jsem se jednoho místního porybného zeptal, proč se tak k poctivým rybářům chovají, tak jeho odpověď byla příznačná: „My si to můžeme dovolit, jsme široko daleko nejlepší rybářský revír“. Ano, rybářský revír je to výborný, jen to chování jejich RS je velmi odpudivé a jet tam na vícedenní rybářskou výpravu je kvůli jednání RS nesmysl. Jak jsem psal, podmínky mají nastavené tak, aby vyhovovali jen místním a jak si je nastavili, tak ten revír prakticky vyjmuli jako revír místního významu a dotace by neměli dostat žádné.

 16. Před nedávnem se mi jeden člen rybářské stráže chlubil, jak zadržel povolenku 12 letému chlapci, který si do vezírku dal Amura 60 cm, ačkoliv na revíru je míra Amura 70 cm. Ano chlapec porušil místní pravidlo, ale v žijme se do duše malého chlapce, který pečlivě nastuduje rybářský řád, kde se dočte obecnou míru Amura 50 cm, poté složí zkoušku a hrdý, že má povolenku, tak vyrazí k vodě. Podaří se mu ulovit v očích dítěte obrovskou rybu. Chlapec je štěstím bez sebe a už se nemůže dočkat až se s úlovkem pochlubí doma. Na to přijde pan porybný a nemilosrdně mu zadrží povolenku. Malý rybář dost možná ani netušil, že chytil Amura páč ho doposud viděl jen na obrázku. Opravdu se to nedalo řešit jinak?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -