skingbranding-banner

Vedení ČRS ostře kritizuje řadové rybáře! Nechodíte na schůze? Pak se nedivte, že jste nespokojeni!


logo

Na oficiálních webových stránkách ČRS se objevilo zajímavé vyjádření jednatele ČRS Jana Štípka, který řadovým rybářům vytýká to, že nechodí na členské schůze jejich místních organizací. A není se čemu divit. Podle Štípka řadoví rybáři denně píšou na Radu ČRS množství dotazů a připomínek, se kterými ale vedení ČRS nemůže nic dělat. Jednoduše jde o záležitosti jednotlivých místních organizací. Jde vidět, že vedení ČRS tento „nešvar“ přerostl přes hlavu a snaží se rybářům vysvětlit, že musí hledat řešení jinde.

Všichni to známe. Rybáři často mrmlají nad vším, co se u vod odehrává. Přitom i oni mohou přiložit ruku k dílu. Pokud jim něco v rybářských pravidlech skutečně vadí, pak stačí jít na členskou schůzi jeho místní organizace. Jenže! Právě tento nástroj pro „rybářské změny“ nejsou jednoduše využívány. Podle jednatele Jana Štípka chodí na členské schůze něco málo okolo 20 % členské základny. Jenže tento nezájem vede k tomu, že rybařina se nikam neposouvá. Přinášíme vám vyjádření jednatele Jana Štípka, který se snaží řadovým rybářům promluvit do „duše“.

 

Členské schůze – nevyužitá příležitost

Téměř každý den dostáváme na Radu ČRS dotazy a připomínky rybářů k různým problémům, s nimiž se setkávají při rybolovu nebo vyřizování členských záležitostí. A ve většině případů končí mail výzvou „aby s tím Rada (předseda, jednatel) něco udělali“. Řada členů totiž vychází z mylné představy, že je v silách (a kompetenci) Rady rozhodovat i o takových věcech, jakými jsou úřední hodiny kanceláře místní organizace, počet brigádnických hodin, osvobození důchodců a držitelů invalidních průkazů od brigád, slevy z cen povolenek, různé poplatky v MO, apod.

Český rybářský svaz však nefunguje na principech podřízenosti a nadřízenosti, ale na demokratických zásadách. Stanovy a Jednací řád ČRS přesně vymezují kompetence jednotlivých organizačních jednotek ČRS a zákon o rybářství s prováděcí vyhláškou zase práva a povinnosti uživatelů rybářských revírů. Republiková rada a Republikový sněm ČRS mají přesně definovány záležitosti, o nichž rozhodují, stejně tak jako územní svazy a místní organizace.

Členové často zapomínají, že nejvyšším orgánem místní organizace je členská schůze, která je tím nejvhodnějším místem pro řešení vnitřních záležitostí a provozních a organizačních věcí MO. Účast na většině členských schůzí je bohužel velmi malá – jen výjimečně přesáhne 20 % a  nezřídka, zejména u velkých organizací,  je na schůzích výbor v přesile proti přítomným členům. Možnost ovlivnit chod organizace tak využívá jen nevelká část členské základny.

Funkcionáři Rady a pracovníci jejího sekretariátu rádi odpoví  na všechny dotazy a připomínky členů, ale nepomohou v případech, kdy je třeba věc řešit přímo v místní organizaci. A právě k tomu jsou členské schůze tou nejlepší příležitostí  – jen ji více využívat.

Jan Štípek, jednatel ČRS

Redakce InRybar.cz

Zdroj: ČRS

Nové články v rubrice

porybny

NOČNÍ KONTROLA: Porybní posbírali povolenky na Berounce. Rybáři chytali v noci

admin | přečteno: 17x | 29.06.2017 | Žádné komentáře

V nočních hodinách kontrolovali porybní s policisty rybáře na Berounce 3 v úseku …

krajina

Rybáři jsou čuňata! Některé revíry trápí výkaly. Budou se na nich zpřísňovat pravidla!

admin | přečteno: 1805x | 28.06.2017 | Žádné komentáře

Sezóna bivakování u vody je v plném proudu. Na březích revírů …

kapr

VIDEO: Česká rybářka „řádí“ ve Francii! Chytá tam obrovské kapry! Mrkněte se

admin | přečteno: 1064x | 27.06.2017 | Žádné komentáře

Známá rybářka Klára Osmančíková je momentálně ve Francii. A v této …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>