DomůOstatníRybářská publicistikaBedny plné ryb nebo zaražený trojhák v ruce! Film o českých rybářích...

Bedny plné ryb nebo zaražený trojhák v ruce! Film o českých rybářích v Norsku jde do kin

- Reklama -

Svéráz českého rybolovu. Tak se jmenuje nový dokumentární film režisérky Ivany Pauerové Miloševičové. Tento dokument pojednává o výpravě šesti českých rybářů za rybami do Norska. Dokumentární snímek je protkán vtipnými momenty, které jsou nedílnou součástí početnějších výprav za rybami, ale i náročnými momenty, které rybaření v nepříznivých podmínkách přináší. Film má premiéru 22. července 2021…

„Více než deset let jezdí muži v naší rodině koncem jara nebo v létě do Norska na ryby. I na svých cestách do zahraničí jsem potkávala party převážně českých mužů mířících s nadšenými výrazy na sever na lov. Tito rybáři mě zaujali natolik, že jsem se rozhodla uchopit a zfilmovat tu vášeň, nadšení a radost, kterou v sobě měli,“ říká režisérka Ivana Pauerová Miloševičová.

VIDEO: Ukázka z filmu Svéráz českého rybolovu

Hlavní hrdiny filmu Svéráz českého rybolovu spojuje dlouholeté přátelství a touha po dobrodružství. Společnou mají i adresu oblíbené jihlavské hospody uprostřed města, kde se každý pátek potkávají. Jednou ročně pak sbalí své rybářské pruty, nepromokavé bundy, smažené řízky i kartony piv a dají na čas sbohem svým partnerkám a domovům. „Když jsme byli naposledy, tak nikdo neodjel s prázdnou bednou!“ říká v traileru jeden z rybářů.

Diváci se pochopitelně mohou těšit i na filmové záběry přímo z Norska. Štáb totiž doprovodil rybářské hrdiny dokumentu přímo do severské země. Leckdy komické situace spojené s humornými přešlapy samotných protagonistů, nepřízní počasí či nespolehlivou technikou na kameru zaznamenával často v náročných podmínkách na moři z doprovodné lodi kameraman David Cysař.

 

Čeští rybáři Norsko milují! 

V České republice je rybaření fenoménem. Tomuto koníčku se věnuje více jak 350 000 rybářů, přičemž 15 000 jich jezdí za rybami do Norska, které patří k nejvíce populárním zahraničním destinacím tuzemských rybářů. Režisérka Ivana Pauerová Miloševičová se rozhodla zachytit výpravu šesti dobrosrdečných chlapů do norského Bessakeru nad Trondheimem.

Jaká jsou tajemství mužských rybářských expedic? Celovečerní dokument Svéráz českého rybolovu byl právě dokončen a premiéra je plánovaná na 22. července. Autorem ústřední písně Halibut Blues je Džian Baban a nazpíval ji Zdeněk Hrachový z kapely Fleret.

 

Kdo produkoval Svéráz českého rybolovu? 

Jedná se o první film, u něhož se známá distribuční společnost Aerofilms (V síti, filmové trabantí výpravy cestovatele Dana Přibáně, Zelená kniha, Planeta Česko nebo Katka) ocitá přímo v roli koproducenta.

„Pro Aerofilms je produkce audiovizuálního obsahu dalším přirozeným krokem vpřed. Chceme přitom využít našich zkušeností z provozování kin a z kinodistribuce. V týmu máme lidi, kteří se pro produkci narodili, takže to do sebe krásně zapadá. Vnímáme to tak, že právě Svéráz českého rybolovu je ideální začátek naší producentské aktivity,“ říká Ivo Andrle, ředitel distribuční společnosti Aerofilms.

Koproducentem snímku je také Česká televize. Film vznikl s podporou Státního fondu kinematografie.

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -