DomůNovinkyBudou v obchodech mořské ryby? Lodě stojí v přístavech, cena nafty se zdvojnásobila

Budou v obchodech mořské ryby? Lodě stojí v přístavech, cena nafty se zdvojnásobila

- Reklama -

Válka na Ukrajině způsobuje cenové šoky po celém světě. V tuzemských médiích se hovoří o zvyšování ceny paliv pro automobily. Aktuální situace dopadá i na palivo pro lodě. Své o tom ví v Německu.

Ilustrační foto: InRybar.cz

Už tři týdny na Ukrajině probíhají tvrdé boje mezi tamní armádou a vojáky z Ruska. A právě tento vážný ozbrojený konflikt velmi negativně ovlivňuje ceny na trzích. To například pocítili čeští řidiči, kteří si v posledních týdnech výrazně připlatili za palivo. Ovšem! Velmi vážná situace je i u lodní nafty, jejichž cena omezila třeba lov ryb v Severním a Baltském moři.

 

Cena lodní nafty je dvojnásobná

Německý rybářský svaz (Deutscher Fischerei-Verband) bije na poplach! Cena lodního paliva v posledních týdnech vystřelila nahoru, a někde je až dvojnásobná. Někteří rybáři se tak dostali do takové fáze, že se jim nevyplatí vyplouvat z přístavu. Mluvčí Německého rybářského svazu Claus Ubl v Hamburku uvedl, že aktuálně není v Německu možné provádět rentabilní rybolov.

Podle Německého rybářského svazu roste počet rybářů, kteří úplně zastavili svůj provoz. A další se přidají v tu chvíli, kdy jim dojdou zásoby „starého paliva“ za nižší cenu. Rybářský svaz v Německu také upozorňuje na to, že už jsou zaznamenány první případy bankrotů!

 

Rybáři žádají Německo o pomoc

„Situace je dramatická,“ popisuje mluvčí Německého rybářského svazu Claus Ubl. Podle něj by měl rybářům pomoci stát. Rybáři požadují rychlou a „nebyrokratickou“ pomoc, třeba v podobě nějakých finančních náhrad za uzavření podniku.

Kritická situace pak zastihla i ty rybáře, kteří v Severním moři loví krevety. I tady zvýšené ceny lodní nafty působí velké problémy, a lovecké výpravy za krevetami se přestávají vyplácet. To řekl generální ředitel sdružení Deutschen Krabbenfisher Dirk Sander, které se skládá z „lovců krevet“. Ředitel například upozornil na to, že palivo tvořilo 20 % nákladů, aktuálně je to až 60 %.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -