DomůNovinkyCyklostezka okolo Slezské Harty se začíná stavět! Jak bude stavba vypadat?

Cyklostezka okolo Slezské Harty se začíná stavět! Jak bude stavba vypadat?

- Reklama -

Hotovo! Mikroregion Slezská Harta už zná subjekt, který provede stavbu na prvních dvou úsecích mezi Razovou, Leskovcem nad Moravicí a dál ve směru toku k hrázi přehrady. Teď zástupci mikroregionu chtějí bezproblémový podpis smlouvy a předání staveniště. S financováním stavby pomůže Moravskoslezský kraj, který poskytne úvěr ve výši skoro 40 milionů korun.

Ilustrační foto: Povodí Odry

O aktuálním dění ohledně nové cyklostezky u Slezské Harty informovala ostravská rubrika iDNES.cz. Plánovaná cyklostezka okolo Slezské Harty se potáhne z Bruntálu, odkud povede Mezinou, Dlouhou Strání, Razovou a Leskovcem nad Moravicí. Trasa pak skončí až na hrázi Slezské Harty. Pokud bude chtít cyklista jet po druhé straně přehrady přes Roudno, bude muset zatím využít stávající komunikace. Druhá strana přehrady pak bude další etapou celého projektu.

Co se aktuálně u Slezské Harty děje? Ostravská „mutace“ iDNES.cz zveřejnila informaci, že Mikroregion Slezská Harta už má díky proběhnutému výběrovému řízení dodavatele stavby. V brzké době se sejdou zástupci dotčených stran k jednomu stolu, aby podepsali smlouvu a předali staveniště.

Na stavbu nových úseků cyklostezky podél Slezské Harty se využijí dotační peníze. Než ale peníze „přijdou“, pomůže s financováním Moravskoslezský kraj. Ten Mikroregionu Slezská Harta poskytne úvěr ve výši 38 miliónů korun. Částka bude splacena po „proplacení“ peněz z dotace, nejpozději do konce roku 2023. Zatím se počítá s tím, že by celá trasa mohla být hotová už za dva roky.

 

O cyklostezce podél Slezské Harty

Část trasy je tvořena stávajícími zpevněnými úseky z živičného povrchu a dále nově navrženými zpevněnými úseky z živičného povrchu (délka cca 20 km, šíře 3 m). Nově navržené úseky jsou vedeny vesměs po pozemcích Povodí Odry s.p. a Lesy ČR s.p.).

Trasování bude co nejblíže k vodní hladině a pokud možno s co nejmenším převýšením. V současné chvíli není kolem přehrady žádná ucelená trasa se zpevněným povrchem, jedná se spíše o dílčí úseky (obslužné komunikace LČR apod.) Také tyto trasy nevedou blízko vodní hladiny. Tato páteřní cyklostezka bude v další fázi doplněna o cyklostezku vedoucí na protějším břehu přehrady tak, aby vznikl okruh okolo celé přehrady.

Zdroj: Mikroregion Slezská Harta

 

Konec non-stop rybaření na Slezské Hartě

Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko na sociálních sítích potvrdil, že v letošní sezóně už nebude možné rybařit 24 hodin během určené letního termínu na Slezské Hartě. Výjimka pro non-stop rybaření byla na této lokalitě zrušena kvůli tomu, že přehrada byla začleněna do přísnějšího ochranného pásma. 

„Na revíru Slezská Harta 1A (471200) byla zrušena výjimka z denní doby lovu (neplatí NON STOP od 16. 6. 2021 do 31. 8. 2021), a to na základě platnosti veřejné vyhlášky – opatření obecné povahy,“ uvedli moravskoslezští rybáři.

„Vodní nádrž Slezská Harta je začleněna do ochranného pásma II. stupně (k ochraně vodního zdroje před ohrožením jeho vydatnosti, jakosti nebo zdravotní nezávadnosti). Se správcem VN Slezská Harta – Povodím Odry – jsme v intenzivním jednání o možnostech výkonu rybářského práva, které nebylo dotčeno a zůstává v platnosti,“ informoval Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

2 KOMENTÁŘE

  1. Takže rybáři u Harty mají omezení kvůli ochraně vody, ale stavaři mohou v pohodě stavit cyklostezky pro desítky tisíc turistů z Ostravy? Zajímavé…

  2. To je klasika. Je to chudy kraj. A proto je treba dotahnout turisty. A turisti.. To jsou many.. Penize…
    Z rybaru nic nekapne do obecnich kasicek, tak se na to musi jinak

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -