DomůNovinkyDražší povolenky na ryby? Rybáři se opatrně připravují na horší časy! Co...

Dražší povolenky na ryby? Rybáři se opatrně připravují na horší časy! Co rozhodne?

- Reklama -

Situace ohledně růstu cen v České republice se vymkla kontrole! Lidé si v nadcházejícím roku připlatí za celou spoustu věcí, což vnáší jistou míru nervozity do společnosti. Přesto! Světlým bodem je například rybářský koníček. I přes nepříznivý vývoj cen u mnoha služeb a zboží to zatím vypadá, že některé povolenky se zatím zdražovat nebudou. Byť někteří funkcionáři opatrně připravují rybáře na to, že tato situace není udržitelná dlouhodobě. Přesto! Teď není třeba panikařit!

Ilustrační foto: InRybar.cz

Ohledně cen za povolenky se nedávno například rozepsal předseda Středočeského územního svazu Dušan Hýbner na jejich webu. Předseda středočeských rybářů uvedl, že územní svaz pod jeho vedením zatím drží ceny povolenek i nadále za stejné ceny. Ovšem! Tato situace je ale podle Dušana Hýbnera dlouhodobě neudržitelná.  

„Potěšitelné pro členy našeho územního svazu je, že nadále držíme ceny územních povolenek, a i pro příští rok se nemění. Za sebe mohu říct, že z dlouhodobého hlediska je tato situace neudržitelná, ale zatím si ji stále můžeme dovolit. Neříkám, že ke zdražení povolenek dojde za rok, záleží na mnoha okolnostech, avšak že ke zvýšení ceny za povolenku bude muset dojít, je jisté,“ uvedl předseda středočeských rybářů Dušan Hýbner.

 

Zásadní bude třeba cena násad

Téma ceny budoucích povolenek se „nakouslo“ i na severu Moravy. Právě tady totiž ekonom Kamil Drobek poukázal třeba na to, že cena územní mimopstruhové povolenky se neměnila dlouhých 5 let, a přitom se toho na „cenovém poli“ odehrálo opravdu hodně.

„Stávající cena roční územní MP povolenky platí od roku 2016, a územní P povolenky platí od roku 2018. Od té doby se hodně změnilo – rostly ceny, ale také minimální a průměrná mzda i důchody. Proto je asi na místě začít vést debatu, jestli by to nemělo mít vliv i na cenu povolenek (např. cena celosvazové roční MP povolenky za toto období vzrostla z 2 100 korun na 2 600 korun – to je o 23 %),“ řekl Kamil Drobek, ekonom Územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko.

Výše uvedená slova Kamila Drobka ale neznamenají, že moravskoslezští rybáři začnou okamžitě zdražovat. To ne! Velmi důležitým faktorem například bude to, jak dopadnou třeba ceny u budoucích násad.  

„Prozatím si hospodaření Moravskoslezského ÚS vystačilo se stávajícími cenami. Počkáme, jak dopadne naše jarní vyjednávání o cenách rybích násad a podle toho zpracujeme novou kalkulaci povolenek (která zahrne i zvýšení počtu našich členů a tím pádem větší tržby apod.) A podle toho pak uvidíme. Pokud bude třeba, tak územní konferenci předložíme k projednání a schválení návrh nového ceníku, který by platil od 1. 1. 2023. Ale na to je ještě příliš brzy a máme k tomu málo konkrétních informací,“ dodal ekonom Kamil Drobek.

 

Ceny povolenek 2022: Někteří už platí více

V roce 2022 si připlatí někteří rybáři, kteří si kupují celosvazové a celorepublikové povolenky. Například dospělí rybáři, kteří jsou členy ČRS, si připlatí 50 korun za celosvazovou pstruhovou roční povolenku. Stejnou částku si připlatí i rybáři, kteří kupují celorepublikovou pstruhovou povolenku. Připlatí si také mládež a ZTP u roční celosvazové mimopstruhové povolenky, a to o 50 korun.

Zdražení se nevyhnulo také některým územním povolenkám. Zvýšení cen se týká například severočeských povolenek. Dospělí rybáři ze severu Čech, jihu Čech a ze severu Moravy si tak například za roční mimopstruhové územní povolenky zaplatí nejvíce z celého Českého rybářského svazu, tedy pokud mluvíme o územních povolenkách.

KOMPLETNÍ CENÍK: Ceny povolenek pro sezónu 2022! Kolik zaplatíte? 

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

1 komentář

  1. ano je potřeba to naprat myslím si že příspěvky by měly být tak 1.500 Kč místní povolenka kolem 6.000Kč.A mohla by platit jen půl roku. Jen houšť a větší kapky.A strejcové co dělají rybářskou stráž a u vody je potkají jenom rybáři co mají papíry v pořádku ,pytláků se to netýká /UK,Poláci/by měli být spešl ohodnoceni, nějak nadstandardně.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -