DomůNovinkyGiga candát: tvrdý záběr od ryby otřásl člunem. Dravec vážil skoro 12...

Giga candát: tvrdý záběr od ryby otřásl člunem. Dravec vážil skoro 12 kilo

- Reklama -

Rybářský průvodce na Balatonu, který se odhodlal prozkoumat zcela novou oblast jezera, byl po zásluze odměněn. Na novém místě dokázal přelstít candáta vážícího téměř 12 kilogramů.

„I po pěti letech průvodcovství a třiceti letech rybářských zkušeností se stále učím nové věci, a i přes nejmodernější technologie a sonary mě Balaton stále dokáže překvapit. Tento vodní ráj skrývá úžasné ryby,” začíná vyprávět průvodce Gelencsér Csaba svůj příběh na sociální síti.

 

Nové místo hledal hodiny

Rybář popsal, že nyní věnuje spoustu času poznávání méně prozkoumaných oblastí Balatonu. Je pro něj důležité měnit lovná místa, protože nikdy neví, co může očekávat. A zdá se, že tato taktika „nese ovoce“.

 

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Příspěvek sdílený Pergető Kalandok (@pergeto_kalandok)

„Z různých důvodů jsem se rozhodl nasměrovat svou loď do neznámého úseku, chtěl jsem tam najít nové zajímavé lokality pro své klienty. Bylo to jako být slepý, i když jsem měl k dispozici nejmodernější sonary,” vypráví zkušený průvodce na Facebooku.

Úspěšný lovec zdůraznil, že trvalo hodiny, než vůbec našel první vhodné místo k zastavení. „V posledních letech jsem získal mnoho zkušeností s kapitálními candáty, protože pro většinu mých rybářských klientů jsou právě oni tím vysněným úlovkem. Zkoušel jsem proto nejrůznější triky a kombinace, ale bez kontaktu,” napsal Csaba.

„Zklamaně jsem hodil jeden dlouhý hod asi 20 až 25 metrů od překážky. Tajně jsem doufal, že to může být moje eso v rukávu,“ přemítal Csaba. V polovině navíjení přišel tak agresivní záběr, že se loď otřásla.

 

Obrovský candát vážil skoro 12 kilo

„Zasekl jsem! Prut, který už prokázal své kvality na velkých rybách, se ohnul do plného oblouku, což signalizovalo, že mám na háčku obří rybu. Přes utaženou brzdu navijáku se pletenka odvíjela jakoby nic. Srdce mi bušilo až v krku,“ popsal Csaba.

„Musel jsem okamžitě zvednout kotvy, protože jsem rybu nemohl otočit a hrozilo, že se šňůra zamotá do lana. Ryba byla silná, ale podle pohybů jsem hned poznal, že to není sumec. Svět najednou ztichl, byli jsme tam jen já a ten kolos. S naprostým soustředěním jsem rybu unavoval minuty. Takovou sílu jsem cítil jen při zdolávání sumce,” popisoval rybář svůj životní okamžik.

O chvíli později prorazila vodní hladinu stříbrná záře a Csabovi se zastavil dech. Byl to candát! A jak velký! „Jeho hřbet byl široký jako pas dospělého člověka,” popisuje rybářský průvodce. „Rychle jsem vytáhl váhu a zjistil, že ukazuje 11,9 kilogramů,” řekl užasle Csaba na poslední vteřiny před puštěním životního candáta.

Celostátní rekord Maďarska však nepochází z Balatonu. Prvenství drží László Karajos, který v roce 2007 ulovil na Dunaji candáta o váze 14,96 kilogramů!

 

Zajímavosti o Balatonu

Balaton je největším jezerem ve střední Evropě s rozlohou přibližně 594 km². Jeho délka dosahuje 77 kilometrů, zatímco šířka se pohybuje mezi 4 až 14 kilometry.

V létě se teplota vody v Balatonu může vyšplhat až na příjemných 25 až 27 °C, proto se zde daří rybám dorůstat takových rozměrů. Průměrná hloubka jezera je kolem 3,2 metrů, avšak nejhlubší místo, známé jako Tihanyský průliv, dosahuje hloubky až 12,5 metrů.

Balaton a jeho okolí jsou kromě ryb domovem mnoha druhů ptáků, což z něj činí ráj pro ornitology a milovníky přírody. Národní park Balaton-felvidéki chrání mnoho z těchto vzácných druhů.

Zdroj: Pecaverzum, ilustrační foto: InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

7 KOMENTÁŘE

  1. Dobrý den. Občas na vaše stránky nahlédnu. Zaujala mě velmi fotka rybáře a neuvěřitelného candáta. Vypadá jako by byla stvořena pomocí AI technologie. Mohli byste vyhlásit soutěž, zda je to reálné či není? Děkuji. Kdo další si to myslí, že je to podvrh AI, ať dá palec nahoru👍

    • 👍 Už jen pro to, že u řitní ploutve má jen jeden prst a za hlavou dokonce nic. 12 kg ryba by se asi nevznášela

  2. Ryba na obrázku váží nanejvýš sedm kilo. Rybář má při fotografování úlovku ruce natažené a hlavu zaklonenou.
    Takto svůj úlovek prezentuje většina rybářů, aby vypadal větší.

  3. Nevím proč by to nutně musel být podvrh,spousta podobných Candátů se nachytala u nás hlavně v bývalém Československu… Nechranice,Orlík, Slapy,Dunaj,Morava….Dnes už je to znatelně slabší ale občas se také chytne trofejní Candát..

  4. Je to podvrh ,pokud by tento candát měl uvedenou váhu, měl by hřbetní ploutev o hodně vyšší, já je lovím už 40 let.Kravina.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -