DomůNovinkyGigantická štika „v hodnotě“ 20 000 korun! Český rybář zabodoval na prestižním...

Gigantická štika „v hodnotě“ 20 000 korun! Český rybář zabodoval na prestižním závodě

- Reklama -

Rybář Radek Filip patří k předním odborníkům pro lov dravců na přívlač. Tento rybář má na kontě nejen obrovské množství velkých ryb, ale také závodních úspěchů. Ano! Právě Radek Filip se svým kolegou pravidelně závodí na prestižním závodě World Predator Classic, který dokonce dokázali už i vyhrát. A i letos Radek Filip předvedl, že prostě umí! Na závodě totiž chytil největší štiku, která mu přinesla ceny v hodnotě 20 000 korun. Celkově si tento český tým odnesl ceny v hodnotě 300 000, protože skončil na bedně…

Autor: Radek Filip a redakce InRybar.cz, Foto: Radek Filip

Závod World Predator Classic je nejprestižnějším, a s prizepoolem přes 60 000 liber, nejlépe dotovaným evropským závodem v lovu dravých ryb z lodi. Každý rok se do města Hellevoetsluis v Holandsku sjede evropská špička a z super rychlých lodí soutěží v lovu dravců. Tento závod není zajímavý jenom přítomností výjimečných rybářů a lodí, které se pohybují i rychlostí přes 100 km/h, ale i tím, že se při něm chytají mimořádně velcí okouni přes 50 cm a štiky výrazně přes metr délky.

 

Očima Radka Filipa: Takhle probíhal WPC 2021

Dlouho očekávaný závod letos začal 1. července a závodníci v prvním soutěžním dni chytali ve větrné smršti. Vlny dosahovaly výšky výrazně přes 1 metr a do nich vlétlo okolo 50 lodí s celkovým výkonem motoru přes 8 000 koňských sil, které vlny ještě více rozbily a udělaly je tak většími a nebezpečnějšími.

Závodníkům se tu každý den bodují 3 největší candáti, 3 okouni a 1 štika. K vítězství na tomto závodě je většinou potřeba chytit všechny tyto ryby tzv. fullhouse po všechny zádovní dny. První den se to povedlo 7 posádkám, včetně obhájců titulu Radka Filipa a Martina Štěpky, kteří si navíc fullhouse pojistili 108 cm a 117 cm štikou, a chytili tak největší fullhouse, který se jim kdy povedl ulovit. Po prvním dni byli na skvělém 2. místě za domácí holandskou posádkou Arend van der Heijden a Martijn Reitsma.

Druhý závodní den bylo počasí podstatně přívětivější, a i díky tomu dosáhlo slušného bodového výsledku více týmů. Do hry o nejvyšší příčku – titul vítěze světového poháru vstoupila i další česká posádka – dvojnásobní mistři světa Jan Hubka a Jakub Kolář.

Stejně jako obhájci titulu chytili druhý den v průběhu závodního času (7 hodin a 45 minut) fullhouse a vyšvihli se na průběžné 3. místo. Filip se Štěpkou byli před závěrečným dnem druzí, tedy přesně ve stejné pozici jako při minulém vítězství. Vedla německá posádka Andre Schmitt chytající s dámou Danni Schafer.

 

Velké finále

V rozhodující závodní den bylo jasné, že se dříve nebo později přižene nad holandské přehrady bouřka, která možná kvůli bezpečí závodníků závod předčasně ukončí. Týmy tak chytaly ještě pod větším tlakem než obvykle, neboť potřebovaly nachytat ryby co nejdříve pro případ, že by došlo ke zkrácení závodního dne.

Některá místa navíc byla v průběhu předchozích dní pod velkým tlakem a bylo tak jasné, že se bude chytat méně ryb a pořadí se bude míchat. Obhajující šampióni Radek Filip a Martin Štěpka velmi rychle chytili 3 candáty, ale potom se dlouho zdrželi u jejich jinak parádní disciplíny – lovu okounů. Povedly se jim chytit pouze 2 okouni. Další 3 pruháče měli na prutě, ale bohužel jim spadli.

Těsně před koncem tak rychle zajistili závod chycením štik 73 a 90 cm, ale potom už jim nezbyl žádný čas na chycení třetího okouna nebo zvětšení candátů. Spadli tak na celkové 3. místo, které je i tak v této konkurenci fantastickým úspěchem.

Skvěle zachytala česká posádka Jan Hubka a Jakub Kolář, která se vyšvihla na celkové 2. místo. Naše malá země tak měla na tomto slavném závodě hned 2 týmy „na bedně“! Vítězem a novým šampiónem se stal německý tým Thomas Engert a Mark Ptacovsky, kteří jako jediní dokázali chytit všech 7 bodovaných ryb po dobu 3 závodních dnů.

 
Slavnostní ceremoniál

Vyhlášení výsledků proběhlo kvůli omezením spojeným s pandemií Covid-19 v trochu komornější podobě, než bývá na tomto závodě obvyklé. Německá posádka si z něj ale odvezla pořádnou loď Bass Fusion se 150 koňovým Mercury motorem.

Ani Češi nezůstali zkrátka a odvezli si ceny, které se jim téměř nevešly do auta. Posádka Radek Filip a Martin Štěpka navíc ulovila největší rybu závodu – štiku 117 cm, za kterou získali krásnou trofej. Češi tak opět ukázali, že patří v lovu dravců přívlačí do absolutní světové špičky.

Radek Filip a Martin Štěpka si nakonec odnesli ceny v celkově hodnotě 300 000 korun, největší štika pak Radkovi přinesla ceny v hodnotě 20 000 korun.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -