DomůNovinkyGigantická vodní elektrárna na oblíbené řece? V korytě měl vzniknou 4 metry vysoký...

Gigantická vodní elektrárna na oblíbené řece? V korytě měl vzniknou 4 metry vysoký jez

- Reklama -

Asociace vodní turistiky a sportu v tiskové zprávě informovala o tom, že na řece Ohři měla vzniknout vodní elektrárna Dubina. Stavba by si podle asociace v daném místě vyžádala přestavbu jezu, jehož výška by po dokončení činila obrovské 4 metry. Navíc! Kvůli stavbě by bylo nutné odbagrovat materiál v délce několika stovek metrů. Nakonec byla ale stavba rozhodnutím Krajského úřadu v Karlových Varech zrušena v celém rozsahu…

Ilustrační foto: InRybar.cz

Stavební práce v lokalitě Dubina na řece Ohři by si vyžádaly citelné zásahy do toku řeky. Právě tady by totiž bylo nutné podle asociace odbagrovat materiál z koryta řeky v délce několika stovek metrů, přičemž bagry by kopaly i do poměrně velké hloubky.

„V rámci přestavby jezu v lokalitě Dubina měl být postaven obří 4 metry vysoký jez sice s vodáckou propustí, ale také velmi nebezpečným podjezím. Dále pro zvýšení spádu bylo plánováno odbagrovat velkou plochu vodního toku pod jezem v délce 310 metrů a hloubce až 1,7 metru s odtěžením až 13 100 m3 sedimentů říčního toku (celkový objem výkopu z řeky byl plánován na 38 793 m3), uvedla Asociace vodní turistiky a sportu v tiskové zprávě.

Nakonec si ale mohou milovníci řeky Ohře oddychnout, stavba se realizovat nebude. „Krajský úřad zrušil kladné rozhodnutí z prvoinstančního řízení v celém rozsahu a vrátil věc zpět k novému projednání,“ dodává Asociace vodní turistiky a sportu.

 

AVTS: 0,6 % za zničené řeky?

Je pravdou, že podobná stavba na Ohři by znamenala další elektrickou energii, ovšem otázkou je, zdali jsou právě vodní elektrárny v Česku správným směrem. „Stavbou bezobslužné MVE by se sice vyrobila elektrická energie, ale všechny MVE se na celkové výrobě podílí pouze z 1,22 %. Z toho 65 MVE v přehradách nebo na jezech na Labi a Vltavě vyrobí přes 50 %, druhou polovinu vyrobí 1392 MVE. Tedy pouhých 0,6 % z celkové výroby,“ říká asociace.

Je třeba si totiž uvědomit, že právě některé vodní elektrárny působí na českých řekách nemalé problémy, které kolikrát znamenají třeba hromadné úhyny ryb. „6 promile za zničené a velmi silně fragmentované řeky, kde se střídají rybníky a suchá místa, kde řeka už není tou tekoucí a životadárnou silou přírody a kde je industrializována krajina se spoustou betonu,“ naráží na význam českých vodních elektráren Asociace vodní turistiky a sportu.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Žhavé akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Žhavé akční nabídky

Nejnovější techniky

1 komentář

  1. Dobrý den chtěl bych navázat na článek vodní elektrárny Dubina na Ohři. Před třemi roky jsem měl soudní spor o rekreační chatu na cizím pozemku která byla plně skolaudována legálně postavena na pozemku místního zemědělce před 45 lety s budoucím majitelem vodní elektrárny a zároveň majitelem firmy pohonných hmot Kn Prona, která se má stavět tak též na Ohři na jezu Hostěnice, Brozany nad Ohří. To že nám pán prodal pozemek aniž by nám cokoli řekl a mi to zjistili až po třech měsících z katastru to nás Teda naštvalo. No a když po sléze pan majitel Kn Prona nás dal k soudu, který jsme jak jinak prohráli,což nikdo nechápal ani na stavebním úřadě, tak jsme museli na své náklady zbourat rekreační objekt. Tím chci jen napsat že vůbec nechápu v dnešní době, kdy je málo vody a pořád se mluví o ekologii, jak může někdo dovolit postavit vodní elektrárnu a to ještě kde je chráněna krajina oblast Pod Ohří a Pístecký les s mokřady. A navíc když nikdo nechce vykupoval elektřinu od malých dodavatelů. No přijde horší než v devadesátých letech, kdy mimochodem tu měla stát státní vodní elektrárna a ne povolili to k vůli životnímu prostředí. Jsem také rybář a Ohře byla a je mou nejoblíbenější lokalitou a nedokáži si představit co by vzniklo za biologickou a biosferickou katastrofu a to nemluvím změně přírody a spodních proudu řeky a zničených živočichů. Takverim že snad elektrárnu nikdo nepovolí a že lidé mají alespoň ještě trochu vztah k přírodě. Krásný a ničím nerušený pobyt u vody, Petr Ryvola

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -