DomůTrendyGigantický candát z české svazovky: rybář Radek Filip chytl vysněného dravce

Gigantický candát z české svazovky: rybář Radek Filip chytl vysněného dravce

- Reklama -

Z nejrůznějších diskusí jde často slyšet, že české svazové vody nemají milovníkům dravců co nabídnout. To není pravda! Své o tom ví český dravcový odborník Radek Filip, který chytil giga candáta.

Foto: Radek Filip

Rybář Radek Filip patří k předním tuzemským odborníkům v lovu dravých ryb na přívlač. Právě tento rybář má na kontě obrovskou spoustu nádherných ryb, za kterými kolikrát vycestuje i za hranice naší země. Teď se mu ale právě na naší svazovce podařilo ulovit neskutečného candáta o délce přes 90 centimetrů!

 

Dlouhá cesta za vysněným candátem

Rybář se vydal na českou svazovou vodu, kdy šel cíleně na candáta. „Když jsem začal před 18 lety znovu chytat ryby a brzy propadl lovu dravců, snil jsem o ulovení sumce nad 2 metry, štiky nad 120 centimetrů, okouna nad 50 centimetrů a jakékoliv hlavatky. To se mi povedlo relativně rychle,“ řekl magazínu InRybar.cz rybář Radek Filip.

Jeho dlouho nedosažitelnou metou byl potom candát nad 90 centimetrů délky. Tahle ryba zkušenému rybářovi dlouho unikala! „U candáta nad 90 centimetrů se to na dlouhá léta zaseklo a to jsem jejich lovu podřizoval skoro všechny dravcové vycházky. Tisíce utržených nástrah a desetitisíce naježděných kilometrů. Zero bylo častým výsledkem,“ popisuje zkušený rybář.

 

Myslel jsem, že to je sumec!

Pak to ale přišlo! Rybář na české svazové vodě nastražil oblíbenou nástrahu, do které dostal tvrdý záběr. „Říká se, že největší pecky do prutu dávají ti největší candáti. A od tohohle jsem skutečně dostal pořádnou „ďahu“. Nebyl jsem si ale jistý, jestli je to candát. Na to jsem na podobných místech vytáhl až moc sumců, bolenů, štik, ale i kaprů a amurů,“ říká s úsměvem pro magazín InRybar.cz Radek Filip.

Po záběru pak následovalo zdolávání obrovského dravce. Jak vypadalo? „Candáti nejsou velcí bojovníci, ale takhle těžká ryba o sobě na prutu už vědět dává a zdolávačka navíc probíhala na poměrně velkou vzdálenost. Dvakrát mi šel do slušného výpadu,“ popisuje zkušený rybář.

Kdekomu by se rozklepala kolena, ovšem Radek Filip to v tu chvíli měl jinak. „Byl jsem ale úplně v klidu, protože jsem si myslel, že to bude spíš sumec. Kolena se mi rozklepala, až když jsem ho ve svitu čelovky uviděl,“ přiznává.

„Candát byl nejenom dlouhý, ale i fantasticky stavěný. Naštěstí ale sebou vždy nosím dostatečně velký podběrák, do kterého jsem ho napoprvé bez problémů navedl. Euforie mohla vypuknout naplno,“ říká radostně se český odborník.

 

Kde chytit velkého candáta?

Určitě hodně rybářů zajímá, na jakém místě tak obrovští candáti se vyskytují. Kde Radek tak velkého candáta chytil? Jak vypadalo lovné místo?

„Měl jsem vytipované místo – kamennou hráz, na které se nacházelo hodně potravy, za kterou jsem věřil, že budou v určitou hodinu velcí candáti najíždět. Problém ale byl, že k hrázi ze břehu nebylo snadné dostatečně silnou sestavou nástrahu na relativně lehké 12gramové hlavičce dohodit,“ vysvětluje zkušený rybář.

Ten tak musel přizpůsobit vybavení tak, aby se na nadějné místo dostal. „Použil jsem proto dokonale hladkou pletenku, kterou jsem nástrahu katapultoval. Po dopadu na dno jsem ucítil správný kontakt o šutry,“ popisuje Radek Filip.

Plánem zkušeného lovce bylo, že bude nástrahu dostávat do vodního sloupce, a pak ji nechá klesnout. „Nástrahu Shadteez o délce 12 centimetrů jsem několikrát lehce přizvednul do sloupce, kde jsem se ji snažil co nejdéle podržet, a až následně nechal propadnout. Takto jsem ji měl v plánu jigovat až ke břehu. Jenže záběr přišel hned prvním hodem,“ svěřil se Radek Filip.

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

17 KOMENTÁŘE

 1. Radku, gratuluji ke krásné rybě. Je smutné číst některé komentáře našich méně úspěšných kolegů. Přeji Petrův zdar. Zbyněk

 2. Dvě Fotky-dva krásní candáti.
  Na řitní ploutvi jasně rozeznáte odlišnosti.
  Co se týče držení ryby,…
  působí to, jako by ji měl nabodnutou
  na 2 bodech, které drží. (jakási fotomontáž?)

 3. První fotka je už na první pohled fotomontáž. Navíc jsou to dvě různé ryby, stačí si pořádně prohlédnout řítní a ocasní ploutev. 🙁

 4. No mám 98 Cm můj osobní rekord Labe ,, letos 15 candatu . Okouni přes 50cm jsou plný písaky. Nevím tedy proč je takový článek tak brutálně rozepsan. Mistr světa . Gratuluji

 5. Nechápu, proč tam nejsou přesné míry ryby – přes 90 cm může být 90,1 cm nebo taky 99 cm. A to je sakra rozdíl. Už jsem si toho všiml u článku o velkém kaprovi, kde se pro změnu psalo o váze přes 30 kg a přesné číslo nikde.

 6. Candát 90cm krása. Jen ta fotka je tragická, zkušený rybář a foto jak 12letý kluk 😀, poměrově s tělem tak +120, ale co aspoň jsem článek rozklik. Jinak gratulace.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -