DomůNovinky248hektarová přehrada bez vody? Povodí zastavilo vodu kvůli rekonstrukci

248hektarová přehrada bez vody? Povodí zastavilo vodu kvůli rekonstrukci

- Reklama -

Žermanická přehrada patří k populárním rybářským revírům v Moravskoslezském kraji. Tuto lokalitu ale v dalším roce může čekat „suchý rok“. Povodí totiž zahájilo práce na přivaděči vody do přehrady. 

Ilustrační foto: InRybar.cz

O stavebních pracích na Žermanickém přivaděči informovalo Povodí Odry na webu. Rekonstrukce na přivaděči vody do Žermanické přehrady probíhaly už v minulých letech. Teď ale Povodí Odry spustilo rekonstrukci na 2. etapě (km 1,881 – 3,633). Stavební práce se rozběhly už od poloviny října.

 

Hladina může klesnout i o několik metrů

Voda v Žermanické přehradě může v průběhu rybářské sezóny 2023 výrazně kolísat, hodně bude záležet na počasí.

„Významné zaklesnutí hladiny v nádrži Žermanice nelze vyloučit, a to v jednotkách metrů a situace se bude odvíjet podle povětrnostních podmínek, resp. srážek v povodí horní Lučiny a podle skutečných odběrů velkých průmyslových podniků závislých na zásobování vodou z přehrady Žermanice, jakými jsou Liberty Ostrava a Biocel Paskov,“ řekla pro magazín InRybar.cz mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.

Ta ale připomněla, že na zastavený přítok vody se vodohospodáři připravili maximálním možným způsobem. Třeba tak, že „narvali“ přehradu vodou na maximum, aby měli dostatečnou zásobu. S co nejmenšími dopady na Žermanickou přehradu pak pomůže i nedaleká Olešná.

„Ke zmírnění vlivů stavby Žermanického přivaděče na údolní nádrž nám byla povolena mimořádná manipulace Krajským úřadem Moravskoslezského kraje, která nám umožnila maximální naplnění Žermanické nádrže při zahájení stavby a zároveň maximální naplnění přehrady Olešná, na kterou byla převedena část odběru průmyslových podniků,“ vysvětluje mluvčí vodohospodářů.

 

Vodohospodáři se pokusí přehradu doplňovat

I když to na „první dobrou“ může vypadat s rybářskou sezónou 2023 na Žermanické přehradě kvůli snížené hladině kriticky, netřeba věšet hlavu. Vodohospodáři budou i v termínu probíhajících stavebních prací vodu do přehrady pouštět.

VIDEO: Jak vypadá Žermanická přehrada bez vody? Mrkněte na video

„V současnosti je přivaděč odstaven ze své funkce a předpokládá se, že první část stavebních prací bude ukončena na konci února příštího roku a v průběhu března 2023 dojde k maximálně možnému doplnění objemu vody v Žermanické přehradě prostřednictvím Žermanického přivaděče,“ vysvětluje Šárka Vlčková.

Po doplnění Žermanické přehrady se pak stavební práce znovu rozběhnou. „Následně budou stavební práce pokračovat přibližně od začátku dubna do konce října a k doplnění přehrady by pak mělo dojít v průběhu listopadu 2023 a později podle hydrologické situace,“ doplnila mluvčí vodohospodářů z Povodí Odry.

Dokdy vlastně budou stavební práce na Žermanickém přivaděči trvat? „Povodí Odry, státní podnik předpokládá, že stavební práce budou na přivaděči ukončeny na přelomu října a listopadu roku 2023,“ zakončila Šárka Vlčková.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

2 KOMENTÁŘE

  1. Dobrý den, titulní ilustrační foto je z momentálně vypuštěné přehrady Baška a ne z Žermanické přehrady.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -